«Наймичка» в музеї.

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ

В закладах культури міста Ірпеня на Київщині проводяться заходи назустріч 200-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка, яке ми святкуватимемо наступного року.

Значні події в культурному житті Ірпінського краю відбулися в квітні.

В міській бібліотеці для дорослих було влаштовано презентацію роману Наталі Околітенко «Рось-Марія». Перший у літературі роман про Івана Сошенка викликав жваве зацікавлення шанувальників рідного слова, зокрема читачів-студентів.

А в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї було відзначено 50-річчя створення на кіностудії імені Олександра Довженка фільму-опери «Наймичка».

Поетеа і літературний краєзнавець Ніла Висоцька розповіла, що опера за однойменним твором Тараса Шевченка про драматичну жіночу долю була написана в Ірпені. Музику створив композитор Михайло Вериківський, який мав дачу в Ірпені на вулиці Піонерській. А лібретто написав поет Кость Герасименко, якого до Вериківського привів Максим Рильський. Герасименко закохався в доньку Вериківського Ірину. Отож, поета надихав не лише геній Кобзаря, але й власне кохання.

«Наймичка» викликала захоплення у шанувальників оперного мистецтва. Кость Герасименко і Ірина одружилися. В них народилася дочка Марина. Але щастя сім,ї обірвала війна. У 1942 році військовий кореспондент Кость Герасименко загинув, обороняючи Батьківщину від німецько-фашистських окупантів.

Заслужений діяч культури України, з аступник директора Літературного музею Григорія Кочура Марія Кочур поділилася спогадами про з,йомки фільму «Наймичка». Вона, тоді ще молода актриса Марія Форманюк, пройшла кінопроби на одну з головних ролей – Катерини. Вона не вперше пробувала зіграти роль в кіно, але отримувала відмови. Тому Марія, не чекаючи відповіді, поїхала на гастролі. В дорозі її наздогнала телеграма про затвердження на роль Катерини.

«Наймичку» знімали в Каневі.Марія Леонідівна згадує, що це була складна робота. Партнерами початкуючої кіноактриси були народні артисти СРСР Лариса Руденко і Борис Гмиря. До того ж це була опера. Звичайно, драматичних акторів озвучували оперні співаки. Партію Катерини за Марію Форманюк співала народна артистка СРСР Єлизавета Чавдар. Але кіноактори мусили співати в кадрі. Музичні репетиції тривали по 4-5 годин на день. Адже було необхідно, щоб спів вокалістів співпадав з артикуляцією губ виконавців, яких глядач бачить на екрані.

Трагедія зведеної жінки, яка мусить підкинути свою дитину бездітним старим, а потім найнятися до них наймичкою, щоб мати можливість бути біля сина, зворушує людські серця. Водночас щасливе кохання її сина збалансовує трагедію. Історія, від якої щемить серце, виконана чудовими акторами на тлі мальовничої української природи в поєднанні із музикою талановитого композитора та режисерською і операторською майстерністю, стала прекрасним фільмом. Його показували в Канаді, США, Бразилії.

Фото юної актриси Марії Форманюк прикрасили перші сторінки обкладинок журналів «Новини кіноекрану», «Україна», «Ранок». Потім були інші ролі.

Фільм-оперу «Наймичка» для вечора в музеї скачав з Інтернету ірпінець Антон Курсін.

Анатолій Зборовський, директор Ірпінського

історико-краєзнавчого музею.

На фото Анатолія Зборовського:

1. Поетеса Ніла Висоцька.

2-3. Виступає Марія Кочур.

4-8. Фото Марії Форманюк в журналах.

9-10. Фото кінопроб до «Наймички» (з архіву Кочурів)

no images were found

Popularity: 6% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code