Як привчити дітей читати

Данута КОСТУРА

Про те, як книгою зацікавити дитину дошкільного віку, як сформувати в неї інтерес до читання розповідали на науково-практичному семінарі «Плекаємо любов до книги у дітей», який відбувся 5 листопада в Ірпінській центральній бібліотеці.

Тому що діти – третього тисячоліття!

Семінар проводився для вихователів-методистів, батьків. Поштовхом став вихід двох книжок – посібників для дошкільнят, автором яких є старший викладач кафедри дошкільної освіти Педагогічного інституту ім. Б. Грінченка, науковий кореспондент лабораторії психології дошкільника ІП ім. Г. С. Костюка НАПН України Ірина Товкач.

Довідка:

«Розглядай та пізнавай» – розроблена Іриною Товкач серія з 9 посібників для старших дошкільнят. На семінарі автор презентувала 2 посібники: «Тварини: дикі та свійські», «Працюють усі навколо нас». Решта ще не видані.

Посібники призначені для спільної роботи дорослого з дитиною, вони допоможуть, зокрема, налагодити спілкування дитини з батьками. Дитині дуже часто не вистачає саме такого спілкування. У садочку такі книги дають змогу організувати роботу з дітьми.

Тетяна Карбовнича, заступник головного редактора видавництва «Грамота», яке видало ці книги, наголосила, що у Приірпінні творили багато письменників. Тому Ірпінь і був вибраний для презентації. До того ж автор посібників є мешканкою Ірпеня.

Таких книг не було ще років 10 тому. Навчальний посібник для дошкільнят – це справа нова, зазначила Олена Низковська (відділ дошкільного розвитку Інституту модернізації змісту освіти МОН України). Потреба в такій роботі виникла через те, що діти третього тисячоліття народжені в просторі, насиченому різними джерелами інформації. Назріла необхідність вироблення цілісних систем у застосуванні книги як в умовах родинного виховання, так і в дошкільних закладах. І тут виникає проблема оновлення, осучаснення технологій роботи з дитячою книжкою. Технологій зрозумілих, які можна змінювати, використовуючи залежно від обставин.

Книжки, що презентувалися в Ірпені, дають можливість вихователям і батькам підлаштуватися під інтереси дітей. Це – не просто збірочки для читання, а ціла система ігор практичного спрямування.

Ефект «занурення»

Авторка посібників Ірина Товкач навела дані, згідно з якими серед країн, населення яких читає, перше місце посідає Індія, друге – Таїланд, третє – Китай. Польща на 7 місці, Росія – на 13. А Україна не ввійшла навіть у двадцятку країн, де читають.

Дошкільний період – саме той час, коли слід залучати дитину до книги, формувати її інтерес до читання. Низька зацікавленість сучасного покоління до книг викликає велике занепокоєння.

Оксфордські вчені й французький нейрофізіолог С. Дегене довели, що під час читання починають функціонувати ті зони кори головного мозку, які не були задіяні в інших видах діяльності. Це пов’язано з так званим ефектом «занурення» в книгу, коли людина подумки уявляє себе на місці героя, будує в уяві образи інших персонажів. Цей ефект не виникає під час перегляду телевізора або комп’ютерної гри.

Найкращий спосіб виховати активного читача – власний приклад. Дорослі мають самі читати книги, показувати, як поводитися з ними. Велике значення має майстерність читання. Виразне читання дорослого стимулює уяву дітей: вони чітко уявляють персонажів, обстановку, картини природи тощо. У них формується ставлення до вчинків героїв, їх оцінка.

Аби не відбити у дитини охоту до читання, не слід їй це грубо нав’язувати. Якщо інтерес до книжки згасає, зайнятися з дитиною чимось іншим, а книжку залишити на видному місці. Через деякий час вона повернеться до книги.

Ще кілька порад батькам, які прагнуть, щоб їхня дитина любила читати

  • Читайте своїй дитині вголос якомога частіше. Навіть тоді, коли вона вже навчилася читати сама.
  • Під час читання робіть паузи, щоб обговорити прочитане або передбачити подальші події, висловлюйте своє ставлення до вчинків персонажів, спонукайте до цього дитину.
  • Добирайте для спільного читання якісні книжки: з сюжетом, який відповідає інтересам дитини та її віковим особливостям, з художньою мовою та гарними ілюстраціями.

І розказали, і показали

Щоб показати, як можна читати з дітьми книги, Ірина Товкач провела за змістом виданих посібників з учасниками семінару майстер-клас. Після цього педагоги отримали сертифікати від видавництва «Грамота», які засвідчували, що вони були учасниками авторського семінару, а бібліотека – подарунковий комплект навчально-методичної літератури.

Данута КОСТУРА

Popularity: 4% [?]

1 коментар до "Як привчити дітей читати"

  1. Ірпінь перший на Україні отримав сертифікованих фахівів, які пройшли семінар. У нас 13 дитсадочків і 35 факівців у старших групах. Майже всі були на семінарі. Це було більше для них зорієнтовано. Громадські організації: Жіноча організація “Лада”, онд громади Приірпіння, “Демркратична Київщина” були партнерами для організації заходу. Залучаємо до співпраці і Народну раду Приірпіння. Після заходу за чаєм напрацювали багато ідей для подальших Проектів спільно з фахівцями. Наступні наші плани: такий захід окремоі для батьків, і далі продовжувати організовувати і проводити такі семінари. Працюємо над пілотним проектом в Ірпені для майбутніх молодих мам.
    А Ірині Товкач бажаємо успіхів найскоріше видати усю серію книжок.
    Ірина наша подруга з Жіночого клубу “Лада”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code