Лятошинський єднає

Данута КОСТУРА

Під такою назвою у Ворзелі у рамках 29-го міжнародного музичного фестивалю Київ Музик Фест 2018 відбувся Перший музичний марафон. У марафоні взяли участь композитори, які творять у різних жанрах.  А об’єднав їх  Борис Лятошинський, для якого Ворзель був творчою оазою.

«Подія історична, оскільки вперше за всю свою історію Київ Музик Фест вийшов за межі Києва. Ми вирішили започаткувати таку акцію з нагоди 50 роковин відходу митця у засвіти», – сказав натхненник цього заходу Євген Петриченко, композитор, директор ворзельського Будинку творчості композиторів.

Музика звучала на двох майданчиках.  У концертній залі імені Бориса Лятошинського ворзельського Центру культури Ростислав Федина виконав кілька творів композитора.

На літній сцені, що поруч з Центром культури, ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної і камерної музики під диригуванням  Ігоря Андрієвського виконав баладу для симфонічного оркестру «Гражина» Лятошинського. Були виконані твори «Поминальна симфонія» Кармелли Цепколенко, «Величальна князю Володимиру» для мішаного хору та оркестру Олександра Козаренка і «Антитези» – симфонія №3 на вірші Ліни Костенко для сопрано, хору та оркестру Євгена Петриченка.

Говорять гості та учасники марафону

 «Я багато часу провела у західних країнах. Дуже подобаються заходи, які проходять не у великих культурних  центрах, а в маленьких містечках. У Європі це поширено. У Ворзелі на природі зовсім інакше відчуття музики, єднання, спілкування різних людей. Люди не просто приходять на концерт, вони проводять разом цілий день. Добре, щоб це стало традицією в Україні», – поділилася враженнями Кармелла Цепколенко – композитор, педагог,   секретар правління НСКУ, заслужений діяч мистецтв України.

«Щоразу фестиваль Київ Музик Фест набирає інших форматів. Приємно, що останніми роками йдуть авторські проекти. Це – чудовий проект Євгена Петриченка, дуже креативної людини. Ми хочемо, щоб призабуті імена композиторів знали не тільки люди, причетні до музики, а й широкий загал. Лятошинський, основоположник сучасної української композиторської школи 20 століття.  Це плеяда надзвичайно талановитих композиторів.

Ворзель не єдине селище в Україні, де творили видатні композитори. У Кам’янці, що на Черкащині – творив Чайковський, у Сонцівці ( Донеччина) – Прокоф’єв, в Устилузі, на Волині – Стравінський.

Ворзель став відомим завдяки таким прізвищам, як Лятошинський. Також тут, у Будинку творчості, композитори писали музику, музикознавці свої книжки. Ми зараз намагаємось підняти, відродити  Будинок творчості. Шукаємо інвесторів, які бодай відродять частину того, що було, так, щоб Будинок запрацював», – сказала Леся Олійник, музикознавець, проректор Національної музичної академії України, секретар Національної Спілки композиторів.

на фото: Софія Майданська і Леся Олійник

«Геніальна музика Лятошинського впливає на емоції, душу. Яка густа музична і філософська фактура.  Розкішний твір Кармелли Цепколенко.  Дуже цікаве поєднання у музиці Євгена Петриченка авторських текстів, які лягають на інтонаційні основи фольклору. Асоціація з геніальним твором Ківи на слова Тичини. Враження від музики і природи об’єдналося в єдине ціле – неначе в раю побувала», – сказала  Софія Майданська, заслужений діяч мистецтв України, член Спілки письменників.

На закінчення Першого музичного марафону у Ворзелі прозвучав «Заповіт» на слова Тараса Шевченка для хору та оркестру Бориса Лятошинського. Ця ворзельська сцена ще не чула такого могутнього  виконання. Сплелись воєдино музика, слова, блакитне осіннє небо, сосни і душі людей.

Завершилось наше свято словами Євгена Петриченка « Слава Україні!  Слава Лятошинському!»

Данута КОСТУРА

Більше про Лятошинського і Ворзель:

http://imounr.org.ua/borys-lyatoshynskyj-i-vorzel/#more-23153

 

 

Popularity: 4% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code