Данута КОСТУРА
Під такою назвою у Ворзелі у рамках 29-го міжнародного музичного фестивалю Київ Музик Фест 2018 відбувся Перший музичний марафон. У марафоні взяли участь композитори, які творять у різних жанрах. А об’єднав їх Борис Лятошинський, для якого Ворзель був творчою оазою.
«Подія історична, оскільки вперше за всю свою історію Київ Музик Фест вийшов за межі Києва. Ми вирішили започаткувати таку акцію з нагоди 50 роковин відходу митця у засвіти», – сказав натхненник цього заходу Євген Петриченко, композитор, директор ворзельського Будинку творчості композиторів.
Музика звучала на двох майданчиках. У концертній залі імені Бориса Лятошинського ворзельського Центру культури Ростислав Федина виконав кілька творів композитора.
На літній сцені, що поруч з Центром культури, ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної і камерної музики під диригуванням Ігоря Андрієвського виконав баладу для симфонічного оркестру «Гражина» Лятошинського. Були виконані твори «Поминальна симфонія» Кармелли Цепколенко, «Величальна князю Володимиру» для мішаного хору та оркестру Олександра Козаренка і «Антитези» – симфонія №3 на вірші Ліни Костенко для сопрано, хору та оркестру Євгена Петриченка.
Говорять гості та учасники марафону
«Я багато часу провела у західних країнах. Дуже подобаються заходи, які проходять не у великих культурних центрах, а в маленьких містечках. У Європі це поширено. У Ворзелі на природі зовсім інакше відчуття музики, єднання, спілкування різних людей. Люди не просто приходять на концерт, вони проводять разом цілий день. Добре, щоб це стало традицією в Україні», – поділилася враженнями Кармелла Цепколенко – композитор, педагог, секретар правління НСКУ, заслужений діяч мистецтв України.
«Щоразу фестиваль Київ Музик Фест набирає інших форматів. Приємно, що останніми роками йдуть авторські проекти. Це – чудовий проект Євгена Петриченка, дуже креативної людини. Ми хочемо, щоб призабуті імена композиторів знали не тільки люди, причетні до музики, а й широкий загал. Лятошинський, основоположник сучасної української композиторської школи 20 століття. Це плеяда надзвичайно талановитих композиторів.
Ворзель не єдине селище в Україні, де творили видатні композитори. У Кам’янці, що на Черкащині – творив Чайковський, у Сонцівці ( Донеччина) – Прокоф’єв, в Устилузі, на Волині – Стравінський.
Ворзель став відомим завдяки таким прізвищам, як Лятошинський. Також тут, у Будинку творчості, композитори писали музику, музикознавці свої книжки. Ми зараз намагаємось підняти, відродити Будинок творчості. Шукаємо інвесторів, які бодай відродять частину того, що було, так, щоб Будинок запрацював», – сказала Леся Олійник, музикознавець, проректор Національної музичної академії України, секретар Національної Спілки композиторів.
на фото: Софія Майданська і Леся Олійник
«Геніальна музика Лятошинського впливає на емоції, душу. Яка густа музична і філософська фактура. Розкішний твір Кармелли Цепколенко. Дуже цікаве поєднання у музиці Євгена Петриченка авторських текстів, які лягають на інтонаційні основи фольклору. Асоціація з геніальним твором Ківи на слова Тичини. Враження від музики і природи об’єдналося в єдине ціле – неначе в раю побувала», – сказала Софія Майданська, заслужений діяч мистецтв України, член Спілки письменників.
На закінчення Першого музичного марафону у Ворзелі прозвучав «Заповіт» на слова Тараса Шевченка для хору та оркестру Бориса Лятошинського. Ця ворзельська сцена ще не чула такого могутнього виконання. Сплелись воєдино музика, слова, блакитне осіннє небо, сосни і душі людей.
Завершилось наше свято словами Євгена Петриченка « Слава Україні! Слава Лятошинському!»
Данута КОСТУРА
Більше про Лятошинського і Ворзель:
http://imounr.org.ua/borys-lyatoshynskyj-i-vorzel/#more-23153
Popularity: 4% [?]