Будинок творчості композиторів «Ворзель». Проблеми і надії.

Данута Костура

Одним із визначних місць курортного Ворзеля є Будинок творчості композиторів. Його історія почалася у 1940 році. Тоді, згідно заповіту видатної української актриси Ганни Борисоглібської ( 1868 – 1939) її дача перейшла у власність Спілки композиторів. Будинок творчості почав приростати землею і 2-3 кімнатними будиночками. На сьогодні їх 21. Вони розташовані  на відстані 100 – 200 м один від одного. У цих будиночках творилася вагома частина української музичної класики. Про це написано на меморіальних табличках, які встановлені на більшості будиночків. Унікальним є той факт, що у кожному з них стояв концертний рояль. У двоповерховому приміщенні розмістився концертний зал на 120 місць. Був збудований пансіонат на 12 номерів для співавторів – поетів, вокалістів, мистецтвознавців.

У 1998 році нерухоме майно творчих спілок було передано на їх баланс. У 2002 році прийнята державна програма підтримки національних творчих спілок. Уряд включив Ворзельський БТК  у список щодо вивчення питання про надання йому статусу історико-культурного заповідника. На цьому все і скінчилося. Будинок творчості стрімко йшов до свого занепаду. Не вистарчало коштів навіть на аварійні випадки. Останнє десятиліття БТК ледь животів.

Повалені дерева, на дахах балконів пансіонату виросли деревця, старі обвислі фіранки у головному корпусі, забиті дошками, замість скла,  вхідні двері посилюють гнітюче враження запущеності. Де тут знайдеш охочих купити путівки. От і виходить зачароване коло – пустують будиночки, бо не ремонтовані, а неремонтовані, бо не приносять коштів.

Розмовляємо з новим директором БТК , 45-річним Ігорем Закалюжним. Заступив на посаду у грудні 2010 року, змінивши незмінну  з 1962 року  Олену Куц.

Минулого року Спілка композиторів продала 0,8 га  своєї землі з господарчим двором ( із 9,8 га, які були на той час у власності Будинку творчості ), щоб мати кошти на ремонт. Найнята фірма почала його робити у 9-ти будиночках –  зробила  індивідуальне опалення, замінила сантехніку, почала оздоблення фасадів.

Роялі з інших будинків були перевезені в теплі приміщення.

Зараз вже нова команда буде продовжувати почате. Правда, вже не з тим розмахом – мало коштів. Щодо коштів, то справа непроста. Надіються на продаж путівок.  Збираються працювати з туристичними фірмами, роблять інтернет-сторінку. Заключено договір з фірмою, яка займається вивізним харчуванням.

Звичайно, якщо б довести до пуття пансіонат, зробивши туалети у номерах (зараз  вони у коридорі), а у деяких приміщеннях бодай косметичний ремонт, то можна було б сміливіше пропонувати свої «потужності» бажаючим відпочити у чарівному місці, де повітря і досі наповнене духом творчості.

Можливо саме тому творчий люд не особливо переймається проблемами занедбаності. Тут регулярно проводяться різноманітні конкурси, семінари, школи музичної майстерності, зокрема, закордонні – з Росії, Японії, Ізраїлю, США. Тут Спілка надає прихисток музикантам, які гастролюють у столиці. От у квітні  житимуть  музиканти  Львівського симфонічного оркестру, буде проведений  семінар на тему сучасного виконавства, конкурс струнних інструментів. Шкода, що про деякі з них раніше не  було ширшої інформації.

Будинок творчості композиторів «Ворзель» – це фактично історико-культурний заповідник. Він може стати меккою  для цінителів музичної спадщини , особливим місцем для творчих людей, непересічним місцем відпочинку для цінителів лісової тиші  і творчої атмосфери.

Але цей факт наша влада досі не осягнула.

Березень 2011 року                                                                          Данута Костура

no images were found

Popularity: 13% [?]

5 коментарів до "Будинок творчості композиторів «Ворзель». Проблеми і надії."

  1. Бажаємо наснаги та наполегливості новому керівництву БТК “Ворзель”. Дуже сподіваємося на відновлення цього заповідного місця!

  2. Дом творчості “Ворзель”- це особливе місце, якому заміни нема. Тому – глибока вдячність тим, хто роками там працював, витримував нелегкі часи. І тим, хто і зараз піклується про оновлення закладу.

  3. Ворзель потрибно зберегти! Ти, хто пиклуються про це – велики молодци!
    Успихив, удачи,розуминня!!

  4. Будинок творчості – це наше Щастя та наше Життя в Музиці!Ворзеь, будь завжди з нами! МИ ТЕБЕ ДУЖЕ ЛЮБИМО!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code