ЖИВА ЕКЗОТИКА У ЦЕНТРІ КИЄВА

Світлана Петрова

Київський міський Будинок природи, що на вулиці Рогнідинській,3 – улюблене місце шкільних і сімейних екскурсій вже кількох поколінь. Адже йому понад 40 років! Проте, якщо ви тут бували рік, чи хоч би з місяць тому, не думайте, що й сьогодні побачите те саме. На виставці всі експонати живі, а отже, постійно змінюються.

 Зараз в експозиції представлено понад 75 видів риб і 160 видів водних рослин. Один з акваріумів містить 6 тонн води. Це найбільший прісноводний акваріум в Україні. Окрім звичних мечоносців, барбусів, неонів, скалярій милують око і вражають уяву зубаті хижі піранії і баракуди, печерні сліпі рибки, прісноводні скати-хвостоколи. Тут кожний і дорослий, і маленький відвідувач знайде для себе щось цікаве.

Одним із найбільш рідкісних виставкових екземплярів є  амазонська баракуда. В акваріумі з виду вона не така страшна, як її двометрова морська родичка. Наша баракуда завдовжки з шкільну лінійку. Вона є хоч і зменшеною, але точною копією морської бара куди. Хижачка не ганяється за своєю здобиччю, а спокійно завмирає під поверхнею води. Харчується вона дрібною живою рибою, ковтаючи її цілком. Один блискавичний кидок – і здобич зникла в зубатій пащі. Все, що може вміститися в її рот, те й стане кормом. Отже сусідів для баракуди треба підбирати великих і круглих. У нашому акваріумі з нею живуть дискуси.

 Цих дивовижних, схожих на плоский диск рибок, фахівці вважають найкрасивішими представниками іхтіофауни. Палітра їхніх барв вражає уяву! В природі дискуси водяться в басейні ріки Амазонки. Вони дуже турботливі батьки. Після того, як з ікрини сформується мальок, він починає харчуватися білковими виділеннями на шкірі батьків. Таке вигодовування триває 2-3 тижні. Потім малеча переходить на загальний раціон, але форму диска набуває лише до 3 місяців. Всю красу свого забарвлення юні дискуси виявляють тільки у віці 1 року. В акваріумах ці рибки дуже вимогливі до умов, то ж утримувати їх  можуть тільки досвідчені акваріумісти.

Кровожерливі червоні піраньї завжди в центрі уваги наших відвідувачів. Недоброї слави вони зажили ще в своїй рідній Амазонці, де зграйка таких самісіньких гарних невеликих рибок здатна миттю перетворити на скелет хоч живу людину, хоч велетенську тварину. У хижачок неймовірний апетит.  Сигналом до нападу для них є запах крові, який вони чують здалеку. Розміри жертви можуть у 10 разів переважати розмір нападників. Часом навіть крокодили змушені тікати від дикої зграї  цих зажерливих риб.  

А які граційні й красиві прісноводні скати! Струмом вони не б’ються, але мають на хвості гостру отруйну шпичку. Поводитися з цими мешканцями акваріума треба особливо обережно. Однак отрута всім живим істотам дається надто дорого. Тому користуються вони нею лише в крайніх випадках. Їхні сусіди по акваріуму (соми та остронотуси) безпечно човгають по тілу ската –  і не мають від цього жодних неприємностей.

Оксамитово-чорний лабео з яскравим червоним хвостом у природі живе в невеликих водоймах Таїланду. У Будинку природи в шеститонному акваріумі з густою рослинністю він почуває себе як дома і не втомлюється показувати всім, хто в домі хазяїн, ганяючи зграйки рибок, і навіть своїх родичів.  Лабео –  не хижак, і не скандаліст. Просто кожен самець цієї породи має охороняти свою територію, яка одночасно є його пасовищем.

А чи бачили ви колись дресированих риб? Якщо піднести руку до скла, до неї негайно підпливе зграйка різнобарвних барбусів. Поведеш рукою вліво, вправо і рибки слухняно слідують за вашими рухами. Вони чудово бачать вас через скло. Мабуть їм дуже цікаво погратися з вами. А може вони, як малі діти, від кожного гостя чекають якогось гостинця?

 Ще один цікавий представник колекції – мікрорасбора галактика. Ця рідкісна рибка виявлена в природі тільки  в 2006 році. Живе вона в невеликих, від 30 см до 1 м завглибшки, густо зарослих рослинністю озерцях М’янми. Ареал поширення цього виду в природі всього кілька невеликих озер. Розмір рибки зазвичай не перевищує 2 см, забарвлення тіла яскраве. Самці вирізняються яскравими чорними плавниками з яскраво-червоними смугами й узорами. Тривалість життя мікрорасбори усього близько двох років. Попит на цих рибок виявився таким великим, що вже за 4-5 місяців після виявлення, над ними нависла загроза зникнення. Але любителі і фахівці всього світу так активно взялися за розмноження мікрорасбори,  що, принаймні, в найближчому майбутньому ці рибки не вимруть.

Гордість виставки – колекція тропічних водних рослин, яка нараховує вже понад 150 видів і є сьогодні найбільшою в Україні. В шеститонному акваріумі зібрані рідкісні представники криптокарин, крінумів, ехінодорусів, апоногетонів, гігрофіл, людвігій. Тут навіть можна спостерігати унікальне явище – цвітіння крінумів. А ось Crinum thaianum навіть розмножили. Фахівцям Київського Будинку природи це вдалося вперше на території СНД. В результаті вдалого опилення, нарешті змогли одержати насіння, а потім і молоді саджанці. Стаття про це була запрошена для публікації  в журналі провідними спеціалістами Німеччини. Адже процес розмноження цієї рослини в умовах акваріума – явище неймовірно рідкісне.

 Між акваріумами на виставці риб в клітках розмістилися й деякі представники  наземної фауни – ігуана на кличку Жора, шиншила Анфіса. Раніше вони жили в квартирах киян, але потім…

Ігуана виросла і вирішила, що людське житло –  то її територія, яку треба захищати  від гостей та від членів сім’ї господаря. І ось велетенська ящірка стала небезпечною.

В природі ця тварина мирно живе на деревах Центральної й Південної Америки, живиться виключно рослинною їжею.  В неволі крім листочків дерев із задоволенням хрумає огірки, гарбузи, кабачки, моркву… М’яса не їсть, але вкусити може так, що без медичної допомоги не обійдешся. Зрештою, господарям довелося позбутися свого Жори. Ось так він став експонатом виставки.

Шиншила Анфіса нікого не кусає. Вона дуже добра й лагідна істота, але в багатьох її шерсть при постійному перебуванні в одній квартирі, викликає алергію. Так було і з її господарями.

Показуючи юним відвідувачам наших тваринок, екскурсовод зазвичай попереджає: «Перш,  ніж заводити дома тваринку, гарненько зважте всі «за» і «проти»,  завчасно дізнайтеся про  особливості породи вашого обранця, і про догляд за ним.

Тож якщо ви любите природу й мистецтво, цікавитеся підводним світом, хочете поспілкуватися з тваринами – відвідайте виставки Будинку природи. Вони працюють щодня крім неділі й понеділка з 12:00 до 18:00.

Світлана Петрова

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code