Новий погляд на приміські зони

Данута Костура

Установчий круглий стіл, який відбувся 15 червня, зібрав фахівців, громадських активістів із Ірпеня, Ворзеля, Вишневого, Боярки для розроблення концепції «Західного передмістя Києва».

Поняття «західного передмістя Києва» ввійшло у наш розмовний обіг менше року тому разом з однойменною газетою. Автори концепції вважають, що настав час переосмислити роль передмістя у житті його мешканців. А Києву перестати дивитися на свою приміську зону як на придаток, не рахуючись з його потребами.

Згуртувавшись, міста – супутники Києва змогли б вести предметн ший діалог зі столицею, відстоюючи свої цінності.

Учасники круглого столу обговорювали проблеми самоврядування , культурного життя мешканців передмістя.

Однією з головних тем була тема шведського експерименту самоврядування , який у 1996 р. був започаткований  на Приірпінні. Про нього розповів Гаррі Мартін  – виконавчий директор Київського регіонального відділення  асоціації міст України , який тоді відповідав за його втілення. Шведський спосіб самоврядування, як згодом виявилося, з самого початку був приречений на невдачу. Оскільки і досі  не вирішені питання адміністративно – територіального поділу, проблеми комунальної власності, бюджетні відносини. Загалом, для успішного проведення  цього державно-правового експерименту треба було прийняти 12 законодавчих актів. Згодом самі шведи зрозуміли, що з «наскоку» нічого не вийде – не дозволить «матрьошечна» ( за їх словами) система влади.

Говорилося і про громадські ініціативи у системі самоврядування , у культурному просторі Приірпіння.

Так владою була проігнорована пропозиція Громадської ради розглянути техніко – економічне обґрунтування майбутнього генерального плану Ірпеня. Без такого обґрунтування розробка плану не буде ефективною. До плану багато питань з боку громадськості. «Не робіть для нас , без нас»  – застерігають небайдужі громадяни , проте, прикриваючись засекреченістю, влада ці застороги ігнорує.

Запрошений з Києва заступник директора інституту культурології НАМУ Віктор

Щербина наголосив на формуванні  норм цінностей, серед яких повинна бути і локальна ідентичність,сформована на принципах «толоки». Необхідно виробити локальні, притаманні саме цій території,проекти,пам’ятаючи про різноплановість запитів мешканців. Був зроблений наголос на «брендуванні» території.

 А такий брендом  Приірпіння володіє ще з початку минулого століття – це високий культурний потенціал і самоврядність. На жаль, не було надано слово заявленому у програмі Анатолію Зборовському, краєзнавцю, директору музею, який у своїх розвідках писав про самоврядність в Ірпені у 1905 р., а також про культурний рух .Цей рух дивним чином нагадує концепцію недавно створеного, але вже відомого не тільки в Приірпінні, мистецького центру «Камертон».

Неспроста саме тут, на землях Приірпіння розташовані два унікальні Будинки творчості – ірпінський Будинок творчості письменників та ворзельський Будинок творчості композиторів. Ще у 2002 році Кабінетом Міністрів було прийнято рішення вивчити питання надання їм статусу історико-культурного заповідника. Проте дальше доручення справа не пішла. При закритості рішень теперішньої влади, Приірпіння може позбутися цих двох брендів. І про цю загрозу, а також про спроби громадськості не допустити знищення Будинків творчості йшлося на круглому столі.

Є загроза втрати ще одного приірпінського бренду – оздоровчого. У проекті Генерального плану Києва Приірпіння не прописане як рекреаційна зона. А недавня таємна тотальна роздача ворзельської землі ( не виключено, що і рекреаційної) під приватну забудову наштовхують на таку думку.

Круглий стіл не вклався у заявлений час. Залишилися не почутими багато учасників. Але організатори обіцяють ще 12 тематичних круглих столів.

Підсумовуючи, хочеться наголосити на важливості цього заходу. Надавши можливість учасникам поділитися своїми думками, виголосити свої пропозиції головний організатор круглого столу Дмитро Войцех разом зі своєю командою дає активним, небайдужим мешканцям «вудку». Думається, що газета «Західне передмістя Києва», яку він видає, буде тим благодатним середовищем, де зможуть черпати ідеї, знаходити спільні цінності, виходити на новий рівень взаємодії мешканці західного передмістя Києва.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 11% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code