Відзначаємо 100-річчя Української революції

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ

22 січня 2016 року Президент України  Петро Порошенко підписав Указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років». Тут, серед  іншого,  поставлено завдання «оновлення діючих експозицій музеїв, зокрема краєзнавчих».

Минулого року наша міська влада виділила кошти, на які було закуплено музейне обладнання і оновлено експозицію зали № 2. Я додав зібрані мною матеріали про наших земляків, які боролися за Незалежність України. Про події Української революції та її вождів Симона Петлюру і Євгена Коновальця розповідає стенд «За самостійну Україну». Тут також вміщено інформацію про жителя Яблуньки (нині частина Бучі)  полковника Павла Забарила, який у складі Третьої  Залізної дивізії Армії УНР виборював для нашого народу право самому вирішувати свою долю. Окремий стенд присвячено уродженцю Гостомеля Федору Артеменку – отаману Орлику. Ілюстративний матеріал для цього стенду надав президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль.

Ще один стенд присвячено тим, хто продовжив боротьбу за незалежність Батьківщини під час Другої  світової війни та пізніше. Це – учасники ОУН Дмитро Паламарчук, Михайло Орос  і Степан Мамчур. Цих людей уже немає серед живих. Але у Ворзелі  живе письменник  Михтодь  Волинець, який в радянській армії організував підпільну  «Спілку вільної української молоді», за що був ув’язнений.

Боротьба за права українського народу велася не лише зброєю, але й словом. Не випадково до десяти років каторжних робіт був засуджений поет-перекладач Григорій Кочур. Хоча він тільки перекладав поезії інших літератур українською мовою. Але тим самим він доказував, що українська мова цілком придатна для засвоєння світової літератури. Отож зазнав цькувань і в брежнєвські  часи.

До експозиції про Героїв Радянського Союзу, які жили в Ірпені, додано матеріали про пілота бомбардувальника Петра Тананаєва. Під час Другої світової війни він здійснив 243 бойових вильоти на бомбардування військово-промислових об’єктів у глибокому тилу противника. Німецький нацизм, без сумніву, зло. Ми шануємо героїв, які боролися проти нього.

В оформленні радянську символіку замінено на фото червоних маків.

Роботу з оформлення оновленої  експозиції  виконав архітектор Валерій Гуменюк.  Для нас з Валерієм Євгеновичем ця робота нагадала молодість. 30 років тому я, як історик, а він, як керівник групи художників, здійснили реорганізацію шкільного історико-краєзнавчого музею в міський. Нині комп’ютерні технології уможливили оформлення експозиції  однією  людиною.

30 років тому оформити музей без підтримки міськкому КПУ було неможливо. Навіть, щоб завезти машину для циклювання паркету, потрібне було втручання третього секретаря міськкому партії П.А. Берегелі. Безпосередньо від міськкому музейні роботи курирував інструктор Дмитро Кушнір. На жаль, він нещодавно помер. Дмитро Якович більшу частину свого життя присвятив вихованню дітей та юнацтва і залишив по собі хорошу пам’ять.

А в нас на черзі відновлення раніше демонтованої експозиції періоду після присвоєння Ірпеню міського статусу.

Анатолій Зборовський, директор  Ірпінського історико-краєзнавчого музею.

Popularity: 1% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code