Суть медичної реформи: «Гроші ходять за пацієнтом»

В кінці минулого року Президент підписав Закон про реформу медицини в Україні. У громадян виникає багато питань щодо реформи, багато хто не розуміє її суті. Днями завідуюча Ворзельською амбулаторією Олена Івановська побувала у Ворзельській селищній раді на запрошення комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту і розказала присутнім про стан справ щодо реформи медицини у Ворзелі. 

 Дотепер ми лікувалися за системою Семашка

До 2018 року наша медицина працювала у рамках системи Семашка, коли державою виділялися кошти на конкретний медичний заклад, де сума залежала не від кількості хворих, яких там обслужили, а від розміру приміщення, кількості працівників, а у лікарнях – від кількості ліжко-місць. Фактично третина цих коштів використовувалася неефективно – йшла на утримання непотрібних приміщень, їх «з’їдала» корупція.

З часу введення  системи Семашка багато що змінилося. Раніше, скажімо, пневмонію лікували у стаціонарі впродовж кількох тижнів, зараз її, як правило, лікують амбулаторно. Та й лікарень виявилося забагато – нас стало менше.

Під ці ліжко-місця виділялися і посадові ставки. Часто вони були не доцільні. Зараз лікарням хочуть надати автономію – вони самі розпоряджатимуться виділеними коштами.

Що гарантовано і безкоштовно зможуть отримати пацієнти

Цього року на потреби медицини виділено 112,5 млрд. грн. Кожен з нас має у тих мільярдах свою частинку – 370 грн на рік ( у 2019 році частинка вже складе 450 грн).

Ці 370 грн « ходитимуть за пацієнтом» всюди, де б він не перебував в Україні.

Ця сума – гарантований пакет первинної медичної допомоги. В пакет входить: консультація лікаря, супровід пацієнтів з хронічними захворюваннями, надання невідкладної допомоги, направлення пацієнта до вузьких спеціалістів, профілактичні заходи ( щеплення), видача листків непрацездатності, тощо.

Також пацієнти мають право на безкоштовний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, біохімічні дослідження сироватки крові ( глюкоза крові, загальний холестерин), загальний аналіз сечі, інструментальні методи дослідження (електрокардіограма у стані спокою, мікроскопія мокротиння), швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів.

Річний тариф за літню людину (65+) та малюка — вдвічі більший за тариф на чоловіка 25 років.

Декларацію з сімейним лікарем слід підписати до квітня

Щоб ці 370 грн дійшли до лікаря, потрібно підписати з ним декларацію. Але перед тим слід визначитись якому саме ви готові довірити своє здоров’я. Сімейний лікар тепер лікуватиме до 80% захворювань своїх пацієнтів. При потребі він направить свого пацієнта до вузького спеціаліста. Чим вища кваліфікація сімейного лікаря, тим менша потреба його пацієнтів звертатися до вузьких спеціалістів.

Громадянин може підписати договір як з лікарем з державної поліклініки, так і з лікарем, який веде власну приватну практику чи працює у приватній клініці. Громадяни вільні у своєму виборі. Як і у випадку, коли лікар, з яким ви підписали декларацію вас не влаштовує. Ви маєте право заключити угоду з іншим.

Визначившись, громадянин підписує з лікарем декларацію на медичне обслуговування.

Чим більше у лікаря пацієнтів, які підписали з ним контракт, тим більша у нього заробітна платня. Всього сімейний лікар може мати до 2000 пацієнтів, які принесуть на рік близько 700 тис грн. З тих грошей оплачуються комунальні послуги, зарплата медперсоналу, обстеження та лікування пацієнтів, тощо.  Порахували, що сімейний лікар зможе заробляти до 18 тис грн у місяць, медсестра – 12 тис.

Під час перехідного періоду лікарі, незалежно від кількості підписаних декларацій, отримуватимуть базові кошти. Але тільки до певної дати, після якої базове фінансування припинять.

Декларацію потрібно буде підписати до квітня цього року. Якщо ж громадянин з певних причин не уклав договір з лікарем, нічого страшного – у медичній допомозі вам не відмовлять. Якщо ж  людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, тоді їй доведеться оплачувати  лікування самостійно.

Перший рік паралельно діятимуть дві моделі: стара і нова.

Чи виїжджатимуть сімейні лікарі на виклики пацієнтів?

Пацієнт, який підписав зі своїм лікарем декларацію, завжди з ним на зв’язку. Все буде залежати від стану хворого. Рішення залишається за лікарем. За амбулаторією закріплений автомобіль, тому з відвідуванням хворого не буде проблем.

А що у Ворзелі?

Завідуюча Ворзельською амбулаторією Олена Івановська повідомила, що в амбулаторії загальної практики сімейної медицини працюють 7 лікарів,  6 медичних сестер, 1 акушер, 1 лаборант. Вузькі спеціалісти як працювали у Ворзелі, так і будуть працювати. Функціонує денний стаціонар на 10 ліжок.

Щодо заробітної платні сімейних лікарів, то, наразі, після попередніх обрахувань, платня не виходить такою «оптимістичною» – доведеться багато чого оплачувати самим лікарям.

Олена Івановська сказала, що кожен сімейний лікар матиме сумку-укладку із необхідним портативним обладнанням, зокрема, апаратом для вимірювання глюкози, інструментами для діагностики захворюваності очей та лорорганів, набором медикаментів для надання першої допомоги, тощо. Ірпінська міська рада вже виділила на це кошти.

У Ворзельській амбулаторії вже працюють 4 сімейні лікарі, з якими можна укласти декларацію:

  • Івановська Олена Вікторівна – завідувач, лікар загальної практики – сімейний лікар;
  • Ковтун Людмила Володимирівна – лікар загальної практики – сімейний лікар;
  • Скиба Надія Миколаївна – лікар загальної практики – сімейний лікар;
  • Цикалюк Наталія Василівна – лікар загальної практики – сімейний лікар.

На даний час кожен з цих лікарів підписав приблизно по 500 декларацій.

Адміністрація амбулаторії звернулася до мешканців з відозвою:

«Адміністрація Ворзельської амбулаторії звертається до Вас і закликає знайти час та відвідати наш медичний заклад для того, щоб укласти декларацію із вашим сімейним лікарем.
Декларація про вибір лікаря буде підставою для отримання лікарем засобів на обслуговування Вас як пацієнта. Це пов’язано з тим, що за умов реформування амбулаторія буде мати обмежену квоту на обслуговування лише певної кількості пацієнтів, які уклали даний договір.
Якщо ви на даний момент не відчуваєте проблем зі здоров`ям, ви зможете пройти профілактичні процедури та обстеження, які необхідні саме вам (загальний аналіз крові, сечі, б/х аналіз, ЕКГ) стати на облік з приводу вагітності, отримати при необхідності лист непрацездатності, а також зробити щеплення.
Якщо людина свідомо відмовляється підписувати декларацію , то вона змушена буде сама оплачувати консультування , обстеження та лікування у сімейного лікаря, так як на неї не буде виділено коштів від держави.

Запрошуємо Вас укласти договір зараз і отримати гарантовану медичну допомогу вже завтра.
Кількість пацієнтів , закріплених за лікарем обмежена до 2000 чоловік.
Поспішайте!
Ми чекаємо саме на Вас! »

Данута КОСТУРА

 

Popularity: 5% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code