Чи чули, чи знаєте ви про село Кульчиці?


Данута КОСТУРА

Данута КОСТУРА

У селі Кульчиці, за 7 км від м. Самбора, що на Львівщині, у добротному приміщенні колишньої школи, побудованої у 1910 році,ще за «австрійських» часів, розмістився історико – краєзнавчий музей. А у ньому експозиції, присвячені історії села та двом визначним особистостям – гетьману Петру КОНАШЕВИЧУ – САГАЙДАЧНОМУ ( 1570 ? – 1622) та герою Відня Юрію – Францу КУЛЬЧИЦЬКОМУ ( 1640 – 1694). Саме тут народилися ці дві потужні постаті.

Перша письмова згадка про Кульчиці датується 1284 роком у привілеї князя ЛЕВА ДАНИЛОВИЧА своєму воїну Мелентію ТУРЦЕВИЧУ на село. У 1554 році СИГІЗМУНД АВГУСТ ( король польський і великий князь литовський) своєю грамотою підтвердив цей факт. Ці документи експонуються в музеї. До унікальних експонатів належать і кам’яні та керамічні знаряддя праці. На території села під час розкопок виявлено поселення кам’яного віку (4 тис.років до н. е.).

У фондах музею близько 1500 експонатів, серед яких церковна книга, що використовувалася під час богослужінь і служебник, видані у кінці 17 ст.

Директор музею Богдан Андрійович СИДОР стояв у витоків створення музею, який спочатку знаходився у церкві. Неподалік від неї у 1992 році було відкрито бронзовий пам’ятник Сагайдачному.

Наразі, тільки у Кульчицях функціонує єдиний в Україні музей одного із найвідоміших гетьманів, який завів сувору дисципліну у козацькому війську, уславився своїми походами проти Османської імперії та Московського царства. За його безпосередньої участі була відновлена православна церковна ієрархія. Під Хотином був поранений отруйною стрілою. Був похований у Богоявленському соборі Київського братського монастиря. Собор був знищений у 1935 році, а з ним і могила Сагайдачного. На даний час на території Києво-Могилянської академії реконструйована умовна могила Петра Конашевича-Сагайдачного.

Серед музейних експонатів можна побачити копію хреста Сагайдачного. Оригінал знаходиться у Києві.

Музей підтримує зв’язок зі сторожовим кораблем Українських Військово-Морських Сил «Гетьман Сагайдачний».

У 2010 році біля музею було відкрито ще один пам’ятник вихідцю з Кульчиць – Юрію Кульчицькому ( автор – Ігор ЛИХИЙ). Добре володіючи турецькою мовою ( працював перекладачем), він зумів перебратися через турецьку облогу, зв’язатися з герцогом Лотарингії і повернувся у Відень зі звісткою про військову допомогу. Коли турецьке військо було розбите, вдячні віденці визнали його героєм, нагородили значною сумою грошей, подарували будинок.

А ще 300 мішків кави, які дістались переможцям, і з якою вони не знали що робити. Юрій Кульчицький знав. У 1683 році він у Відні відкрив першу в Європі кав’ярню, назвавши її «Під синьою лампою». На розі одного із віденських будинків стоїть бронзовий пам’ятник нашому землякові.

У музеї теж є кав’ярня. Її відтворено у підвальному приміщенні. Тут можна замовити каву «по – кульчицьки». Але замовлення на каву слід робити, попередньо домовившись з Богданом Сидором – директором і екскурсоводом в одному лиці. Він натхненно і цікаво розповість про кожен експонат, який розміщений у музеї.

Пару років тому на територію музею з центра села була перенесена зрубна бойківська хата, побудована на початку 20 ст. Вона наповнена меблями та начинням тих часів.

За час існування музею його відвідали близько 20 тисяч осіб. Про свої враження вони написали у двох великих книгах відгуків.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 7% [?]

1 коментар до "Чи чули, чи знаєте ви про село Кульчиці?"

  1. Чули, що саме Кульчицький почав у своїй кав’ярні додавати до кави молоко. Таким чином зробив її не гірким, більш м’яким напоєм, і, саме завдяки цьому, кава дуже швидко стала популярною у європейців. Так розповідають віденські путівники…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code