Обговорення наболілих проблем


Данута КОСТУРА

Коли зіштовхуєшся з нашими владними реаліями безпосередньо , виникає відчуття несправжності, задзеркалля, абсурду. Влада, в основному, не чує простих громадян. Закони для неї не писані, а якщо і писані, то так закручені, стільки там туману і все для того, щоб вийти у потрібне їй русло. Тому і живе своїм життям, де не має місця такому поняттю, як відповідальність. Влада знає, що при потребі її представників прикриє дивний суд, який ухвалить не менш дивне рішення, звісно, що на її користь. Чиновничок просаботує рішення і нічого йому за це не буде. Як і депутату, який побивши себе у груди перед виборцями, вирішив, що цього цілком досить, щоб почати депутатське життя вже зовсім з іншої платформи.

Влада не відповідальна перед громадянами.

Щоб вона стала відповідальною, потрібно щоб громадяни мали змогу її відкликати.

Механізми відкликання депутатів всіх рівнів, голів, неначе, прописані у законах. Проте, як виявилося, приймалися інші закони, які, заперечували попередні. Це з подивом виявили небайдужі громадяни, які задались ціллю вияснити у чому корінь зла. І зрозуміли, що у її безвідповідальності. Ця безвідповідальність і формує системну кризу у суспільстві.

Була створена ініціативна група на чолі з Ігорем КУРУСЕМ, координатором громадської ініціативи « За відповідальну владу», яка впродовж декількох місяців напрацьовувала концепцію проекту Закону України «Про владу в Україні». Концепцію винесли на суд громадськості 24 липня у прес-центрі Інформаційного агентства «Українські Новини». У круглому столі взяли участь соціологи, аналітики, політологи, правозахисники, лідери громадських рухів.

Проект закону, який ще потребує ретельного доопрацювання, не потребує змін до Конституції. Автори бачать його чітким, без двозначностей.

В основу покладений механізм відкликання представників влади, які скомпрометували себе в очах суспільства. Потрібно ввести в структуру влади ще одного арбітра – народ. Наразі він є тільки виборцем . А ще повинен бути, за словами Ігоря КОГУТА, голови Ради аналітичного центру Лабораторія законодавчих ініціатив, «народ – спостерігач, народ – вето і народ – суддя».

У зв’язці з проектом обговорювалася і тема круглого столу : «Крах демократії: безвідповідальність влади та примарність опозиції».

Олексій АНТИПОВИЧ, директор Соціологічної групи «Рейтинг», підкреслив, що 72% громадян хочуть відкликати депутатів і чиновників. Кожен другий українець вважає, що ситуація погіршується через непрофесіоналізм влади.

Євген КОПАТЬКО, соціолог, директор компанії Research and Branding Group не згодився із суттю, закладеною у проекті, де вже на початку закладено негатив – щоб не відкликати, потрібно робити якісний вибір. І навів, як приклад, успішних голів Львова і Донецька.

Олександр ЧЕРНЕНКО, голова правління Комітету виборців України, застеріг, що треба бути обережним щодо відкликання, оскільки Закон може стати інструментом політичної розправи. Основою повинен стати чесний, незманіпульований вибір. Для цього потрібно прийняти виборчий кодекс, повинні бути відкриті списки. Проте згодився, що над чиновниками, депутатами повинен висіти, як дамоклів меч, закон про відповідальність.

Ярослав ПОГАРСЬКИЙ, голова політради партії «Вся Україна», наголосив, що в очах виборців влада і опозиція – одне і те ж. Не вірить, що народ голосуватиме за відкритими списками. Закон про відкликання може стати дієвим інструментом у наведенні порядку у владі.

Віталій БАЛА, політолог, директор Агенства моделювання ситуацій, підкреслив, що теперішній стан – наслідок безвідповідальності суспільства, яке само провокує корупцію, даючи хабарі. Відсутні просвітницька, пропагандистська діяльність. Через це і брак патріотизму. Опозиція теж не на висоті. Врадіївські події оголили всю її примарність.

Валентина ТЕЛИЧЕНКО, правозахисник, заявила, що є гарячою прихильницею ідеї відкликання. Але наголосила, що потрібно чітко продумати механізми відкликання, убезпечити контроль за його виконанням, а також захисту тих, кого відкликатимуть через «технології».

Дмитро ВОЙЦЕХ, лідер громадського руху «Разом», заявив, що коли б був закон про відкликання, то Ірпінь став би першим , де б його апробували, оскільки цинізм ірпінської влади перейшов усі межі. До того ж 72 % приірпінчан вважають, що теперішній голова вибраний нелегітимно. У законі про місцеве самоврядування передбачена можливість дострокового припинення повноважень міського голови і місцевої ради шляхом місцевого референдуму.Однак народні депутати досі не прийняли закон про місцевий референдум, який повинен був забезпечити механізм відкликання. Тобто на практиці громада позбавлена права приймати принципові для неї рішення.

Петро ГУЦУЛЯК, громадський активіст з Волині, вважає, що обговорюється вкрай важлива ініціатива. Можуть бути технологічні відкликання і достойних людей, та все ж цей період необхідно пройти.

Володимир ГОРБАЧ, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, сказав, що краху демократії не має і навів як приклад багатолюдність зібрання. Зауважив, що демократія відсутня у самих партіях, запропонував випробувати вибори за пропорційною системою з відкритими регіональними списками впродовж 2-3 циклів, оскільки так і не спрацювала ні пропорційна, ні мажоритарна системи.

Ігор Когут поділяючи ідею про відкликання, наголосив на незаповненості у державі ціннісних ніш, у результаті чого у суспільстві багато цинізму, невігластва. Вважає, що розмова повністю відповідає європейським тенденціям.

Завершуючи дискусію, Ігор Курус сказав, що чесну і порядну людину, яка сьогодні потрапляє у державну владу, нинішня система або ламає, або викидає.

Представлений проект закону «Про владу в Україні» – це лікувальна ін’єкція в хворий організм системи державної влади. Цей законопроект має оздоровити систему влади, щоб люди із честю і гідністю працювали у владі, а негідників система викидала без революцій і бунтів.

І запропонував активніше обговорити:

– Виборчу систему

– Спосіб та механізми відкликання депутатів та голів

місцевих рад усіх рівнів, застосування вотуму недовіри

до державних службовців

– Хто має право та відсоток громадян, які можуть

ініціювати звільнення посадовців

– Кількісний склад, права та обов’язки ініціативних груп

– Перелік посадовців на яких поширюється дія закону

– Відповідальність за порушення норм закону

– Строк дії закону

Подібні заходи планують провести в усіх областях України.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 2% [?]

2 коментарі до "Обговорення наболілих проблем"

  1. “…kat panue…”

    “…zlodii zlodijstvujutj i zlodijstvujutj zlodii zlodijsjki…” Is.24:16.

    “…zakon zlodiiv… 4K… — bezzakonnja…!!!”
    Anty4Katyla…

    Cju kom.sov.bandu… bojni skota 4K… okupantiv-kolaborantiv…, deputativ=dehenerativ…: 233.943… parazytiv… vzhe nemozhlyvo vidklykaty…!

    A prosto… ix treba…, jak vony ce z Derzhavoju-Narodom… robljatj-eksperymentujutj…, LIKVIDUVATY…!!!

    Zaprositj nash Urjad Orijany=Kyivsjkoi Rusy=Ukrainy i budete velyku pryemnistj maty…..!!!!!

    Z Povahoju…

    Urjad Orijany=Kyivsjkoi Rusy=Ukrainy v ekzyli.
    Narodnyj Front proty kanibaliv=ljudozheriv=ukrainozheriv…
    Volja iz Brusselja…:
    Orden Derzhavnyx Predstavnykiv…=
    Orden Orachiv…

    Vidpovidaljnyj DerzhPred – Or /O.I.Pidbereznij-Kyrychenko/.

  2. “Велесова Книга” нас вчить…: “Наша сила в єдності!”
    Та у Високій Національній Мудростi і Відповідальності…!!!” Д-ор Ор=Рус.

    “Славні Оріяни=Руси=Українці!
    Піонери-Першопроходці Всесвіту…!
    Мужньоратні Русичі=Орачі=Орії=Арії…!
    ОРЛИ мої…! ОРЛЯТА…!!!
    СОКОЛИ мої…! СОКОЛЯТА…!!!

    Виоріть нашу Святу-Священну Матінку-Землю… наших Славних Пращурів…, своє Поле=Лан…, зкультивуйте-переберіть-перетрясіть… Її добре…, як належить…, та засійте… нашу Ниву… Добрим Зерном…, щоб був Добрий Врожай… на віки…, навіки…!!!”
    Д-ор Ор.

    “Славні Оріяни=Руси=Українці…!
    Усі…- Усі…- Усі…!!!
    Піднімайтеся… разом-дружно…,
    як один, всі…!!!
    Вставайте… на оборону МАТІНКИ РІДНОЇ —
    СВЯТОЇ КИЇВСЬКОЇ РУСІ…..!!!!!”
    Д-ор Ор=Рус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code