Ріка життя Маргарити Довгань

Данута КОСТУРА

У Національному музеї літератури України відбулася презентація автобіографічної книги Маргарити Довгань «Ріка життя». Це розповідь-сповідь журналістки, шістдесятниці про час українського національного руху 60-80-х років минулого століття та про його учасників: Василя Стуса, Івана Дзюбу, Івана Світличного, В’ячеслава Чорновола, Зеновія Красівського  та багатьох інших.

У книзі авторка також розповідає про своє родинне коріння, про своє життя, яке розпочалося у 1930 році. Проте, незважаючи на такий солідний вік, пані Маргарита напрочуд енергійна, життєрадісна, дотепна. І щира.  Тому й презентація пройшла у легкій, невимушеній атмосфері, зібравши повну залу зацікавлених і доброзичливих до неї людей.

Володимир Шовкошитний – письменник, громадський діяч сказав, що пані Маргарита може розповісти про кожного дисидента. Вона «сприймала кожного таким, яким він є і з усіма дружила». Тому попросив, щоб написала  «максимум того, що знає про кожного, бо це сторінка нашої історії».

Іван Заєць – політик, народний депутат Верховної Ради України п’ятьох скликань сказав, що « книга написана і серцем, і розумом». І навів, на його думку, ключові слова з книги « згадую давнє, тривожуся теперішнім», висловивши сподівання, що люди зможуть побачити ще не одну книгу пані Маргарити.

Василь Овсієнко – політв’язень, дисидент (зробив 180 інтерв’ю з учасниками дисидентського руху), наголосив, що «Ріка життя» – класика мемуаристики. А пані Маргарита «дуже гарна оповідачка» з чудовою пам’яттю і щирою розповіддю.  Половина книги – це інтерв’ю, яке Василь Овсієнко взяв у пані Маргарити.

Олександр Сугоняко, громадський діяч, шеф-редактор газети «Наша віра» підкреслив, зокрема, що «шістдесятники – особливий тип людини, який був у нашій історії. Без них ми би не мали України».

Віра Соловйова, директорка видавництва «Кліо», сказала, що вдячна своїй видавничій долі, що обдаровує спілкуванням з авторами, вдячна за кредит довіри. І що пані Маргарита  «всіх засіває своєю енергією, теплом, неспокоєм, спонуканням до роботи». Сподівається, що все це буде довго.

На презентації книги були присутні два ветерани російсько-української війни. З ними Маргарита Довгань познайомилась у київському військовому шпиталі. Туди ходила впродовж трьох років, записуючи їх розповіді. У результаті минулого року вийшла її книга ««Шпитальні нотатки». Ці два бійці – одні з героїв книги.

Вони сказали, що пані Маргарита додавала їм жаги до життя.  Для них вона – воїн. І, знявши з грудей, вручили їй свої військові відзнаки. Закінчили свій виступ словами «Дякую за службу!».

На презентації виступила літературний редактор книжки Тетяна Кришталовська, порадувала присутніх і свою бабусю онука пані Маргарити, Стефанія – оперна співачка. Були ще кілька музичних вітань.

Модерував  захід Олексій Сінченко – літературознавець, кандидат філологічних наук.

Під кінець презентації Маргарита Довгань попросила свою знайому прочитати іронічно – теплий лист,  написаний сестрою Василя Стуса про своїх правнуків. Закінчується він словами: «Жити хочеться!».

У книзі «Ріка життя» надрукована поезія пані Маргарити, яку вона раніше скромно приховувала від знайомих. Там, зокрема, є такі поетичні рядки:

Падає сніг, падає листя. Втомлено падає час на долоні мої.
Що ж. Я візьму пісочний годинник, перекину його — час почнеться ізнов.

Данута КОСТУРА

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code