Про Фінляндію з перших вуст

Данута КОСТУРА

Андрій Олефіров, Посол України у Фінляндії та за сумісництвом в Ісландії,  22 липня розповідав присутнім у бучанському кафе «Золотий дукат» про історію взаємин між нашими країнами, проводив історичні паралелі, аналізував стан співробітництва, відповідав на запитання.

6 грудня Фінляндія відзначатиме сторіччя своєї незалежності. Фінляндія   однією з перших визнала Україну в 1918 році та відкрила своє дипломатичне представництво в Києві, а невдовзі, і Україна у Гельсінкі.

Пан посол навів багато історичних фактів, де фінські та українські шляхи перетиналися.

Новітня історія наших взаємин – це розуміння і підтримка з боку Фінляндії

Фінляндія одразу засудила незаконну окупацію українських територій Росією і  чітко дотримується санкцій.

«99,9 % фінів  розуміють, хто є агресором в Україні. Вони співпереживають. Для мене було дуже важливо, коли підходила фінська молодь і говорила, що підтримує своє політичне керівництво, яке нам допомагає. Щороку перед новим роком президент звертається до фінської нації. У Зверненні 2015 року, яке займало лише півтори сторінки тексту, велику частину було присвячено Україні. Там говорилось, що Фінляндія була одною з перших, яка осудила російську агресію як в Криму, так і на Донбасі. Санкції не будуть зняті, допоки Україні не повернуть території, які у неї були незаконно захоплені», – сказав Андрій Олефіров.

Фінляндія виділила мільйони євро на  розмінування наших територій. «Навіть на війні існують певні  правила. Я працював на Балканах. Коли ставиш мінні  поля, то маєш  план мінування, щоб після закінчення війни можна було розміновувати. Серби знищували плани мінних полів. Російські агресори роблять те саме», – сказав посол.

У квітні у Фінляндії відкрився Центр ЄС і НАТО з  протидії гібридним загрозам. Україну, яка відчуває на собі, що таке гібридні загрози, теж запросили долучитися до роботи Центру.  Це ще один напрямок у нашій співпраці.

Фінляндія зараз активно модернізує свою армію. Андрій Олефіров розказав, що після окупації Криму «зеленими чоловічками», фіни побачили  у своїх військових документах  певні прогалини – тепер, якщо з’являться люди без ідентифікаційних знаків, то вони будуть  знищені.

У Фінляндії є пул журналістів, який постійно пише про Україну. Кожен з журналістів був на лінії розмежування.

На запитання щодо представництва «малоросії» у Фінляндії, то це «витвір» одного проросійського діяча, який на своїй веб-сторінці намагається поширювати подібні новини. Домен зареєстрований у Росії. Фінам відомо про існування цієї особи. Цей діяч, який ще й  регулярно критикує президента Фінляндії за його проукраїнську позицію,  отримав відсіч від уряду.  Зараз проти нього заведена кримінальна справа через залякування фінської журналістки, яка зробила спеціальний репортаж про фабрику проросійських «тролів».

Перед тим, як почати співпрацю з нами, фіни довго і уважно вивчали ситуацію

У Гельсінкі знаходиться штаб-квартира Північної екологічної фінансової  корпорації (НЕФКО), яка надає фінансову підтримку екологічним проектам. Таких в Україні реалізовується близько 100. Гендиректор НЕФКО сказав , що не має жодних проектів, які є провальним. Кошти повертаються. Україна виконує свої зобов’язання.

Як приклад, у Херсонській області побудована «зелена школа» на 250 учнів, де опалення повністю сонячне. Школа літом цього року почала продавати місту електроенергію. Кошти йдуть на потреби школи.

Фіни перш за все роблять екологічні проекти для себе, а не в рамках кіотського чи інших протоколів. Вони, скажімо, взяли самі для себе зобов’язання  до 2025 року випускати електричні чи гібридні автівки.

Щодо води, то вони її п’ють просто з під крану. Вважається поганим тоном поставити у ресторані на стіл закорковану пляшку води. Вода  подається у кухлях.

До війни товарообмін між нашими країнами сягав 600 млн євро, зараз – 400 млн, але йде зростання.

Приклад успішної співпраці – випуск  херсонським заводом комбайну, який не поступається кращим зразкам, але значно дешевший.

Фінляндія запропонувала 2 найважливіші  напрями співпраці: енергоефективність та освіта.

Фіни споживають повністю російський газ, але його частка становить в енергозабезпечення Фінляндії  8%. У разі потреби вони можуть обійтися без російського газу, оскільки розраховують на відновлені джерела енергії.

У планах була побудова сміттєпереробного заводу у Тячеві в Закарпатті. Але виявилось, що не має закону, який надавав би право виділяти під подібні об’єкти землю.

Фінські фермери користуються спеціальними контейнерами, здатними переробляти біовідходи у газ. Подібних прикладів багато.

У жовтні в Україну прибудуть десятки бізнесменів. Створений фонд. Все більше звернень з обох сторін про співпрацю. Бізнес сам себе знайде.

Освіта

Фінляндія за якістю освіти у першій п’ятірці. Її модель хочуть перейняти в Україні. Недавно там побувала українська делегація на чолі з міністром освіти  Лілією Гриневич. У неї є сподівання, що вдасться запровадити цю систему освіти і у нас. Це відчули і фінські експерти. Вони бачать, що у нас є зацікавленість змінити освіту. Змінити підхід .

Наразі виділено 3 млн євро, щоб створити систему освіти і зобов’язати вчителів освоїти її. Це не складно.

Пан посол розказав про свої, батьківські, враження від фінської школи. Школи всі державні, безкоштовні. Як і вища освіта. Професія вчителя – одна з найпрестижніших. Працюють вчителі зі ступенем магістра і вище. У центрі знаходиться дитина, але вчитель наділений особливими повноваженнями. Тут вільна система викладання. Клас – це велика кімната без парт. Замість них – стільці.  Хтось з учнів сидить, а хтось і лежить. Навколо них ходить вчитель.

Зарплата починається з 3 500 євро.

Присутність батьків віртуальна. Існує вебсторінка класу, школи.

Але інколи батьків викликають у школу. Так сталося і з паном Андрієм. Його діти донька 10 та син -14 років навчаються у звичайній гельсінській школі і є єдиними іноземцями.

«У школі наприкінці року діти самі собі ставлять оцінки. Син поставив собі дещо занижену оцінку. І це, на думку фінських педагогів, велика проблема: « ваш син себе недооцінює». Я дуже зацікавлений, щоб ця система прийшла в Україну. Я в захваті від фінської освіти», – сказав Андрій Олефіров.

Культурні зв’язки, українська громада

На обліку у посольстві близько 2000 осіб, постійно проживають до 4 000. Громада активна і згуртована. Є український хор, театр, репетиції  проводять у посольстві. Вистави  йдуть українською, але на гаджетах поставили переклад фінською. Є групи, які допомагають ірпінському та одеському військовим  шпиталям.

Приїжджали Руслана, Святослав Вакарчук, який збирав по 10 тисяч глядачів. Зразу ж після прем’єри у Києві фільму «Гніздо горлиці» відбувся показ у гельсінському кінотеатрі. Після сеансу глядачі мали можливість поспілкуватися з акторкою, режисером.

Дуже близька для фінів творчість Марії Приймаченко. Кілька років тому фінські авіалінії без дозволу родини розфарбували декілька своїй літаків  сюжетами з картин художниці. Прикрість невдовзі виправили. У київському Художньому музеї прикладного мистецтва зберігаються 100 картин нашої знаменитої землячки. До століття дипломатичних відносин планується їх показати фінам.

У Фінляндію збирати гриби і ягоди приїжджають до 9 тис наших громадян щорічно. Вони повинні звернутися за візою до посольства. Все легально, за контрактом. Тому виникає дуже мало конфліктів.

Англійською розмовляють практично всі. Після вступу до ЄС у 1995 році  фіни вивчають мову. Люди старшого віку теж.

Інші питання

На пропозицію, чи не хотіли би фіни перейняти наш досвід «Прозоро», посол відповів, що у цьому немає потреби – у Фінляндії, практично, немає корупції.

На запитання, як виглядають фінські міста, посол відповів, що це умовно  Троєщина, але 4-5 поверхова. Проте всередині будинки відрізняються від наших докорінно. У кожному багатоквартирному будинку є спеціальна кімната з кухнею, туалетом, яка призначена для проведення урочистостей. Кожен має право безкоштовно її зайняти. Просто завчасно треба про це написати на спеціальній дошці. Є окреме місце, де можна поставити велосипед .

Фінські складні будинки. Цей проект був би цікавий для українців. Фіни  шукають місце для побудови 40 – 50 будинків. Домовляються з мерією щодо інфраструктури, входять в партнерство і будують містечко. Проект завершується тим, що фіни можуть подивитися будинки, хоча вони вже продані, часто з інтер’єром. Перед будинком можуть стояти портрети власників на весь зріст. Але власники пускають на 3 місяці людей на оглядини. Проходить за цей час до мільйона осіб. Нічого не крадуть, нічого не знищують.

Запитали у пана Андрія походження його прізвища. Він відповів, що спілкуючись у Фейсбук , натрапляє на мешканців сіл з Олефіривки Донецької, Дніпропетровської , Полтавської областей. Передостаннім отаманом Запорозької Січі був Олефір Голуб. А Олефіров, похідне: «хтось з моїх предків був Олефіром».

Щодо політичних симпатій, то вважає себе аполітичною людиною : «я робив свою справу».

У червні Надзвичайний і Повноважний посол України у Фінляндії та за сумісництвом в Ісландії Андрій Олефіров отримав від Президента орден «За заслуги» III ступеня.

Данута КОСТУРА

 

 

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code