Поєднаймо корінням дуба український світ

Данута КОСТУРА

Третій рік поспіль у шевченківські дні відбувається  проща вірян Київської архиєпархії УГКЦ на Чернечу гору до Тараса. Цьогоріч проща стала особливою – було започатковано Всеукраїнську акцію «Паростки єднання». До неї долучилися Міністерство культури України, Міністерство екології та природних ресурсів, Шевченківський національний і Канівський природний заповідники. Були присутні представники міністерства закордонних справ.

Біля підніжжя Тарасової гори, у новозбудованому в  козацькому стилі невеличкому деревяному храмі, глава УГКЦ блаженніший Святослав відслужив Архиєрейську Божественну Літургію. У своїй проповіді глава наголосив, що нам сьогодні особливо потрібні фундаменти, які могли б консолідувати, об’єднувати, будити всіх українців. І найкращою постаттю такого єднання є наш український пророк Тарас Шевченко.

Владика Йосиф  Мілян сказав, що біля могили Тараса ростуть дуби, посаджені родичами Шевченка. Національний заповідник створить розсадник з насіння цих віковічних дерев. Приїжджаючи до Тараса, українці повертатимуться додому з пагінцями дубів, щоб посадити їх у парках, скверах чи, зокрема,  біля пам’ятників Шевченка, які стоять у містах і селах України та світу.  Так з цими дубами символічно пов’яжуться коріннями Схід і Захід, різні міста України і всі українці, які покинули рідну землю і проживають у чужих краях.

Після Літургії бл. Святослав, міністри Євген Нищук та Остап Семерак посадили дуб, як символ початку єднання. Затим відбулася урочиста хода на Тарасову гору, де учасники прощі помолилися за упокій душі Тараса та всіх полеглих за волю України.

Після панахиди виступив генеральний директор Шевченківського національного заповідника Мар’ян Піняк, який сказав: «Шевченко був, є і буде для нас духовним дороговказом і наставником. Сьогодні ми оголошуємо довготривалу акцію. На день довкілля буде закладена шкілка, на якій висадять жолуді,  з яких виростуть майбутні паростки, які ми роздаватимемо  всім, хто захоче висадити їх у себе біля пам’ятника Тарасу Шевченку».

Міністр культури Євген Ніщук: « Нам треба запровадити розуміння до кожного в Україні, до світового українства, що принаймні раз на рік кожен має прийти на цю святу гору. Це дасть справді ту наснагу і єднання, робитиме нас сильнішими».

Міністр екології Остап Семерак : «Ми почали гарну справу, яка має велике майбутнє. У ній взяли участь і українська церква, і українська влада , і громада. Дякую греко-католицькій церкві, яка дозволила приєднатися уряду до такої гарної  справи. Ми посадили дуб внизу біля церкви і маємо ще з десяток саджанців , щоб представники громад, які сьогодні приїхали, взяли по саджанцю і посадили у себе».

Після виступу представника облради священикам було передано паростки дубів, які вони повезли до Києва, Вінниці, Ірпеня, Вишгорода, Білої Церкви, Фастова, Чернігова, Черкас, Василькова, Обухова, Вишневого, Ніжина, Золотоноші.

Повезли до себе паросток дуба і прочани з Ірпеня. Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці о. Мирослав сподівається, що молодому дубочку  з Тарасової гори знайдеться місце біля нового великого пам’ятника Шевченку, який місцева влада обіцяє встановити через кілька місяців.

У розмові з єпископом Йосифом Міляном поцікавилася кому, коли  і як прийшла ідея акції «Паростки єднання». Владика розповів, що встановлюючи до 200-ліття пам’ятник Тарасу у своєму рідному селі на Львівщині, він приїхав сюди, щоб попросити дрібку землі з могили Тараса. Працівники запропонували ще й паросток дуба.

Минулого року, висаджуючи у Вишгороді з міністром екології дерева, владика згадав про віковічні дуби у Каневі і запропонував міністрові ідею такої акції. На що Остап Семерак радо відгукнувся. Директор заповідника теж підтримав, пообіцявши зробити розсадник.

Після виступів прочани оглянули експозицію музею.

Данута КОСТУРА

Popularity: 7% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code