Пластика лемківського різьблення

Данута КОСТУРА

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва
відкрилась виставка «Пластика лемківського різьблення». Музей не вперше звертається до лемківської тематики. Кілька років тому тут пройшла виставка, присвячена лемківському художнику –самородку Никифору Дровняку, ініційована Музеєм Никифора у Криниці (Польща).

На виставці представлено роботи  38 різьбярів, серед яких відомі династії Сухорських, Одрехівських, Кищаків, Орисиків, Долинських  та інших майстрів. Ця колекція зібрана музеєм впродовж кінця 40-х – 80-х років минулого століття на різноманітних виставках, де ці роботи  закуповувались. Таким чином зараз у його фондах опинились 240 робіт, значна частина  яких експонується на виставці. Про це розповіла на відкритті виставки  заступник генерального директора з наукової роботи Людмила Білоус.

Голова Київського товариства «Лемківщина» ім. Богдана –Ігоря Антонича  Михайло Мацієвський розповів про лемків, їх депортацію з рідних земель  (коротко про лемків https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/istoriya-odnih-pereselenciv)

Володимир Хижинський, доцент кафедри художньої кераміки, дерева, скульптури та металу Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука сказав, що роботи вражають майстерністю, неперевершеним володінням матеріалом, цікавою стилізацією. Назагал дерев’яна пластика маловідома поціновувачам мистецтва. Її потрібно   популяризувати, вивчати. Є дуже багато матеріалів для роздумів, дискусій, мистецтвознавчого аналізу.

Юрій Бондар – працівник банку, а ще дослідник та колекціонер різьблених робіт. Він підкреслив, що лемки, на відміну від західних різьбярів,  у своїх роботах зображують сюжет, де закладена якась історія. Відкрив для себе лемківське різьблення, коли до його рук попала книга Степана Кіщака. Знайомлячись з ілюстраціями, був здивований художнім рівнем поданих у книзі робіт. У 2013 році на «барахолці» побачив деякі з них по 200 -400 грн. На сьогодні у його колекції більше 200 робіт, з них близько 50 – лемківська різьба.

Виставка вражає філігранністю робіт. Сценки з життя етносу, колоритні типажі з тонко переданою емоцією, птахи і звірі у природних умовах, сувенірні вироби  – всі ці роботи притягують, віддаючи сповна відвідувачам всю цю позитивну енергетику, з якою майстри з різьблення творили свої шедеври.

Виставка триватиме до 3 вересня 2018 року

Данута КОСТУРА

 

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code