Нескорений

Анатолій Зборовський

…або загинеш у боротьбі за неї.

5 березня 1950 року в селі Білогорща біля Львова був оточений і загинув у бою Головний командир Української Повстанської Армії, Голова Проводу ОУН на Українських землях і Голова Генерального секретаріату Української Головної Визвольної Ради Роман Шухевич.

6 березня 2011 року з ініціативи депутата Ірпінської міськради, голови Ірпінської організації ВО «Свобода» Богдана Мельничука в місцевому історико-краєзнавчому музеї відбувся перегляд художнього фільму «Нескорений» (режисер-постановник Олесь Янчук, сценарій Василя Портяка, кіностудія ім. Олександра Довженка). Фільм грунтується на документальних матеріалах і розповідає про життя й боротьбу Романа Шухевича.

Р.Шухевич був сином судді, закінчив інженерно-будівельний факультет Львівської Політехніки і Львівську консерваторію. Він міг би зробити кар,єру в Польщі, однак обрав небезпечний шлях боротьби за незалежну Україну. Він спочатку вступив в Українську Військову Організацію, а потім одним із перших в Організацію Українських Націоналістів, організовував бойові акції і брав у них безпосередню участь, поневірявся в польському ув,язненні. Коли була проголошена держава Карпатська Україна, Шухевич організовував для її оборони Карпатську Січ.Коли стало зрозуміло, що в планах німецьких фашистів немає незалежної України Роман Шухевич очолив антифашистську і антибільшовицьку повстанську й підпільну боротьбу  українських націоналістів.

Чекісти ловили генерал-хорунжого Шухевича із 1944 року. Вони тричі доповідали керівництву, що вбили Романа Шухевича, а потім з,ясовувалося, що не його.

3 березня 1950 року Поліна, яка зрадила українських підпільників і стала таємним агентом Львівського управління міністерства державної безпеки, видала зв,язкову Шухевича Дарину Гусяк. Однак Дарина, незважаючи на тортури, не назвала місцезнаходження командувача УПА. Тоді в камеру до неї підсадили агента Розу, яка спочатку працювала в гестапо, а після арешту погодилася на співпрацю з радянськими органами держбезпеки. Розу вимазали зеленкою, нібито «після побоїв». Вона вдала з себе підпільницю, похвалилася, що її випустять, оскільки слідство немає доказів проти неї, і запропонувала Гусяк передати записку на волю. Дарина, побоюючись, що не витримає подальших катувань, написала записку і попрохала Розу передати її Наталії Хробак у Білогорщі, детально описавши, як знайти будинок останньої.

На захоплення Шухевича було кинуто біля тисячі оперативників і солдатів внутрішніх та прикордонних військ.

Роман Шухевич міг би здатися і зберегти своє життя ціною зради. Командувач УПА, який закликає повстанців скласти зброю, був би неоціненним козирем для радянської пропаганди. Але Роман Шухевич залишився вірним першій заповіді Декалогу українського націоналіста:»Здобудеш Українську Державу або загинеш у боротьбі за неї».

Шухевич застрелив майора держбезпеки Ревенка, але був убитий сержантом внутрішніх військ Поліщуком. За це вбивство Поліщук отримав подяку і тисячу карбованців. Але ніхто з учасників ліквідації Шухевича не отримав ні ордена, ні медалі. Радянське керівництво прагнуло захопити командувача УПА живим і розцінило його загибель як свою поразку.

9 березня 1950 року тіло Шухевича облили бензином і спалили, а потім рештки викинули з мосту в річку Збруч. Брата Романа Шухевича вбили у львівській тюрмі разом з іншими в,язнями відразу після нападу Німеччини на СРСР. Син Шухевича Юрій страждав по тюрмах і при Хрущові, і при Брежнєві, тому що був сином свого батька.

Все робилося, щоб стерти образ Романа Шухевича з пам,яті народу. Але нині ім,ям Шухевича названо вулиці, відкрито музеї, присвячені йому, виходять спогади і дослідження про командувача УПА. Президент Віктор Ющенко присвоїв Роману Шухевичу звання Героя України. Та все-таки вороги України і тепер стараються очорнити Романа Шухевича.

Багато людей дивуються, чому український народ на багатих землях живе так бідно. А як ще може жити народ, значна частина якого до цих пір розмірковує, чи є героями ті, хто віддав життя за незалежність Батьківщини?

Анатолій Зборовський.

Popularity: 1% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code