Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ
До Дня захисника України в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї відкрилися дві виставки. Перша називається «Наші земляки – герої ОУН і УПА». Адже 14 жовтня ми відзначаємо ще два свята – Покрову і День Української повстанської армії. Радянська пропаганда упродовж десятиліть старанно зображувала борців за Незалежність України бандитами.
Музей представляє документи про трьох таких «бандитів», які жили в Ірпені. Степан Мамчур брав участь у діяльності ОУН і «Просвіти», коли Західна Україна належала Польщі. Зазнав переслідувань. Під час Другої світової війни боровся проти німецьких окупантів. У 1955 році перебрався в Ірпінь. Тут у 1957 році його заарештували кадебісти. Мамчура засудили до десяти років концтаборів. Коли строк завершувався Степану Мамчуру запропонували видати своїх соратників, які ще, можливо, залишалися на волі, або публічно назвати воїнів УПА бандитами. Політв’язень відмовився. Тоді йому додали ще 15 років концтаборів. Про Степана Мамчура дуже гарно відгукувалися українські дисиденти. Євген Сверстюк писав, що Степан Мамчур був тим праведником, на якому стоїть добре ім,я українців. Мамчур помер у радянському концтаборі. У 2000-у році його син Борис Мамчур перевіз прах батька на Батьківщину і перепоховав в Ірпені.
Михайло Орос брав участь у діяльності ОУН в Закарпатті, вів пропагандистську діяльність. Радянський суд засудив його до смертної кари, яку було замінено на 20 років концтаборів. Після звільнення Михайло Орос оселився в Ірпені. Йому пощастило. Він дожив до проголошення Незалежності України.
Дмитро Паламарчук під час Другої світової війни воював в лавах Червоної армії проти німецьких окупантів. Потім – в ОУН і УПА боровся за Незалежну Україну. Був засуджений до 10 років концтаборів. Після повернення на Батьківщину став одним із провідних українських перекладачів. Своєю працею він утверджував українське слово, в час зросійщення доказував, що класики зарубіжної літератури можуть промовляти до читача українською мовою. Дмитро Паламарчук, зокрема, переклав українською всі сонети Шекспіра. Був відзначений премією ім. Максима Рильського і нагородою англійської королеви. Дмитро Паламарчук переживав за свій народ, який перефарбовані комуністи прирекли на злиденне життя, але ніколи не нарікав на Незалежність. Ветеран ОУН і УПА прекрасно розумів, що Незалежність Батьківщини необхідно зберегти будь-якою ціною. На одному із фото в експозиції він з Михайлом Земляним, ініціатором створення некомуністичних організацій в Ірпені. Борці за Незалежність України в минулому передавали естафету боротьбі молодшому поколінню. Також експонуються матеріали про відзначення 50-річчя УПА в Ірпені.
А поруч фотовиставка «Пам’ятайте героїв АТО». Тут експонуються фото і стислі життєписи п’ятнадцяти воїнів із Ірпеня та підпорядкованих місту селищ міського типу Гостомеля і Коцюбинського, які загинули, захищаючи Україну на Донбасі.
Українська повстанська армія боролася за Незалежність України. Нині український народ відстоює Незалежність України. Ворог той же – московський імперіалізм.
Анатолій Зборовський, директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею.
Popularity: 3% [?]