Тендітна краса із Пакистану

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ

8 листопада в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Тендітна краса». Її автор – митець із Пакистану Халід Масуд Гул. Він народився в Пешаварі, отримав технічну освіту і майже 25 років працював механіком на заводі. Однак він завжди відчував потяг до художньої творчості. Спочатку Халід захопився різьбою по гіпсу. Тематика в нього ісламська. Арабська в’язь вкриває всю гіпсову форму. Слід зауважити, що арабська писемність має величезну кількість шрифтів, кожний із яких є мистецтвом. А два роки тому у Гула з,явилося нове захоплення різьба по шкаралупі пташиних яєць.

Майстер розпочав з найпростішого – з подарункових робіт, привітань з днем народження, днем Валентина  тощо. Деякий час Халід Гул експериментував, підшуковував інструменти для роботи. І навчився перетворювати порожню яєчну шкаралупу  в ажурну скульптуру. Минулого року Гул став членом Всесвітньої Асоціації художників.

Як митець опинився в Україні? Колись пакистанський механік Гул прибув на практику на металургійний завод у Маріуполі. Тут він познайомився з перекладачкою англійської мови і одружився. Подружжя 20 років жило в Пакистані. Лариса Гул навчала тамтешніх учителів англійської мови, як цю мову викладати, заодно вивчила і мову урду, якою послуговуються в Пакистані. У травні нинішнього року подружжя переїхало на Батьківщину дружини і з Маріуполя перебралося в Ірпінь, щоб бути ближче до своїх дітей, які живуть у Києві.

Представлені на виставці роботи вразили всіх. Вишукані, витончені візерунки перетворили яєчну шкаралупу на мистецькі шедеври. Халід Гул продовжує своє мистецтво і в Україні. Він іноді бере гусяче яйце і розміщає в ньому голубине. Так, зокрема, створив Герб України – Тризуб. Інший шедевр – два яйця так склеєні, що видається ніби вони завжди були одним цілим. На них розпростерли крила метелики, пофарбовані в кольори державних прапорів України і Пакистану. Таким чином художник закликає до дружби між нашими народами. Халід Гул використовує і метод аплікації. Наприклад, з шкаралупи вирізує метелика і садить його на мистецьки оброблене яйце. А ось гніздо з яйцями. З деяких уже вилуплюються курчата. Все це зроблене з

яєчної шкаралупи. Передусім, художник пробиває маленьку дірочку в яйці, перемішує жовток з білком і за допомогою шприца витісняє суміш, залишаючи порожню шкаралупу, на якій бормашиною виконує різьблення. Один такий шедевр – це тиждень кропіткої роботи. Якщо яйце раптом зламалося, то треба брати нове.

На презентації виставки художник провів маленький майстер-клас, вирізавши на яйці слово «Ірпінь». Халід Масуд Гул подарував нашому музею яйце з зображенням герба Ірпеня і кетягів калини.

Ірпінські художники високо оцінили мистецтво пакистанського побратима.

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ.

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code