Невидима варта

Данута КОСТУРА

У День Збройних сил України у ворзельському музеї відбулася зустріч учнів місцевої школи з Лесею Шиденко, офіцером запасу Служби безпеки України, авторкою роману-сповіді «Переддень життя» та мистецького проєкту «Невидима варта».

«Невидима варта» – це 20 портретів загиблих співробітників Служби Безпеки України в АТО/ООС  та 7 картин на тему російсько-української війни.

Співробітники Національної академія Служби безпеки України створили виставу-реквієм «Війна без строку…». У виставі були задіяні курсанти Національної академії Служби безпеки України. Вони розповідали про професійний та  життєвий шлях загиблих співробітників Служби від імені героїв.

Разом з виставою-реквіємом  виставка картин «Невидима варта» об’їздила 32 українських міста з благодійною метою.

Портрети

Написати портрети спецпризначенців та співробітників Леся Шиденко вирішила після того, як побачила їх фото, оприлюднені Службою після загибелі. Подумала, що через специфіку роботи так ніхто і не дізнається, якими вони були, чим захоплювалися у повсякденному житті.

Поспілкувавшись з рідними, отримала від них дозвіл на створення портретів. Попросила надіслати світлини. А ще розповісти цікаві історії з їх життя, чим цікавилися поза Службою. В результаті з’явилися портрети, на яких герої зображені і на фоні гір, і біля моря, і за кермом  авто чи мотоцикла,  з улюбленими квітами чи тваринами.

Частину картин створила донька-художниця.

Оригінали портретів мисткині подарували рідним.

Книга

Представляючи проєкт « Невидима варта», подумала, що можна було б написати про почуті від рідних життєві історії. Відійти від теми війни, описати теплі спогади, самі поїздки, враження від зустрічей, від міст, у яких довелося побувати.

Додала впевненості розмова на реабілітації  з  переселенкою з Донецька, дружиною співробітника Служби у ворзельському санаторії.  Жінка сказала, що прочитала багато книг про російсько-українську війну. Вони в основному «безжальні і тяжкі психологічно» і що їм не вистачає саме жіночого погляду: « Покажіть не війну, а саме життя людей, заради пам’яті про них».

У червні 2021 року вийшов роман-сповідь «Переддень життя» з спогадами про те, як герої закохувалися, одружувалися, про їхні  сімейні радощі, захоплення, чоловічу дружбу.

У книзі описані долі людей, які стояли на варті безпеки нашої держави і залишилися вірними присязі до останнього подиху: Олександра Хараберюша, Марка Шпака, Андрія Кузьменка, Руслана Лужевського, Андрія Долгова, Геннадія Біліченка, Олександра Аніщенка, Олександра Петрищука, Віктора Мандзика.

Відгуки рідних

Донька Олександра Аніщенка, Марія: «Після втрати близької людини надзвичайної цінності набуває кожна річ, кожен спогад, пов’язаний із нею. Оповідання про тата занурили мене в атмосферу тих щасливих і безтурботних часів, коли ми були разом».

Мати Віктора Мандзика, Ольга: «Читаю і перечитую оповідання про сина. Я ніби повертаю своє життя в ті часи, коли моє щастя, мій Вітічка був біля мене… Усміхнений, дуже привітний, щасливий, трохи сентиментальний, але надзвичайно сильний, мужній і надійний – мій захисник».

Дружина Андрія Кузьменка, Ірина: « Це наші з Андрієм звичайні буденні історії… Це просто життя. Це факти, які були вміло підмічені й художньо викладені авторкою. У них ідеться про особливе вміння кохати, вміння дарувати добро і радість, вміння бути безкорисливим і надійним».

Мати Олександра Петрищука, Світлана: «У романі легко й невимушено переплітається сумне та комічне. З кумедних епізодів смієшся, а з сумних – плачеш, не стримуючи сліз. Читаєш, і тебе зачіпає за живе, бо рана в серці не загоюється».

Дружина Андрія Долгова, Альона: «Я знову поринула в спогади, де було так цікаво, приємно й затишно. Тут, на сторінках роману, втрачається відчуття дійсності. Гіркої дійсності, яка тебе повністю поглинає вже поза книгою».

Дружина Руслана Лужевського, Олена: «Не передати словами, яке це щастя знову переживати щасливі миті життя, які нині сприймаються не так легковажно, як понад двадцять років тому, цінуючи кожну хвилиночку, прожиту з коханим чоловіком і люблячим татусем».

Коротко про Лесю Шиденко

Народилася 22 липня 1972 року, в селі Гланишів Переяслав-Хмельницького району, Київської області. Зараз проживає неподалік Києва.

У 1991 році закінчила Київський художньо-промисловий технікум, отримавши диплом художника-оформлювача. У 1997 році – Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди, де вивчала українську філологію.

Працювала вчителькою ( переможниця обласного та дипломант Всеукраїнського конкурсу «Учитель року -99» у номінації «образотворче мистецтво»;  відзнака «Відмінник освіти України»).

18 років служила у лавах Служби безпеки України.

У вільний від Служби час малювала картини ( 16 персональних виставок), писала сценарії, вірші, пісні. Одна з них звучала у виставі-реквіємі.

Після виходу книги продовжила роботу над створення аудіо формату книги в авторському виконанні . Він буде у вільному доступі на платформах «Аудіокниги українською» та «Слухай» в мережі Інтернет. В наступному році побачить світ електронна версія роману. Зараз Леся Шиденко  працює над  другою частиною книги.

Ми в боргу перед тими, хто віддав життя за свою державу, за всіх нас. Все, що можемо зробити для них – це пам’ятати. Книга Лесі Шиденко і є цією пам’яттю.

Данута КОСТУРА

 

 

 

 

 

Popularity: unranked [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code