«Зірка», яка може згаснути

Марія Ільницька

газета “Західне передмістя Києва” №40  від 2 листопада 2012р

За кілька тижнів санаторій має всі шанси опинитись на арені жорстокої боротьби за землю

Від семи до сімнадцяти гектарів Ворзеля скоро можуть потрапити до рук приватного власника. Це – простори санаторію «Зірка», який кілька років перебував у стані «консервації». Вже за пару тижнів його збираються виставити на майданчик пропозицій для інвесторів.

Поки що невідомо, чи зацікавиться таким добрячим шматком території селища-оздоровниці інвестор із намірами відродження закладу, а чи потрапить тутешній ліс під вирубку з подальшою забудовою або виробництво

З 15 листопада шукатимуть нового інвестора

Санаторій «Зірка» розташований по вулиці Великого Жовтня, 54 серед могутніх сосен та дубів. На сайті Приватного акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця», яке володіє закладом, зазначено, що тут досі надають лікувальні послуги. При цьому на фото корпуси більше схожі на примари – неживі та занедбані. Виявилось – офіційна інформація застаріла, санаторій насправді не функціонує.

«На відродження «Зірки» потрібно не менше 20 мільйонів гривень, – розповів «ЗПК» заступник голови правління ПрАТ Володимир САЄНКО. – Протягом останнього року на все майно «Укрпрофоздоровниці» було накладено мораторій. Тому питання розвитку санаторію залишалося без змін. Але вже 15 листопада очікуємо зняття мораторію. Одразу «Зірку» почнемо пропонувати для інвестицій. Найкращий варіант – якщо знайдеться бажаючий відродити санаторій, а не використати землю з іншою метою».

На місці бачимо, що все ж таки кілька споруд «Зірки» ще працюють. Корпус №14 використовують у якості недорогого готелю-гуртожитку. В корпусі №5 живуть студенти Національного університету «Києво-Могилянська академія».

До речі, саме цей навчальний заклад, за словами Володимира Володимировича, може стати одним із можливих претендентів на купівлю санаторію. Кілька років тому керівництво академії вже пропонувало придбати оздоровницю для проживання та відпочинку студентів. Звісно, що у випадку здійснення цього наміру звичайні мешканці Приірпіння не матимуть змоги там лікуватись. Проте заклад принаймні використовуватимуть за призначенням, а Ворзель послужить для оздоровлення молоді з усієї України.

Крім університету, на землі «Зірки» може претендувати й інша організація. Зокрема, промислова чи будівельна. Проконтролювати передання території в приватні руки з метою використання землі не за призначенням ворзеляни не в змозі. За словами Володимира Саєнка, санаторій має площу 17 гектарів, і всі вони орендовані «Укрпрофоздоровницею». Посадовець наголосив, що оренду за землю вчасно сплачують, як і комунальні послуги.

Як рятували й ділили «Зірку»

Можливо, керівництво «Укрпрофоздоровниці» ретельно не розібралось у ситуації. Адже, за твердженнями колишнього керівника санаторію та екс-голови селища, більшість території «Зірки» вже давно у власності ворзельської громади.

Колишній головний лікар закладу Леонід ЗАКОРДОНЕЦЬ подає історію інакше: «Після Чорнобильської катастрофи оздоровниці у Ворзелі почали занепадати. Безлад у часи розпаду СРСР ще більше погіршив становище. Тому коли я очолив колектив санаторію у 1994, тут уже ніхто не відпочивав. Мені було поставлено мету – відродити «Зірку». Довелося побігати з простягненою рукою по інстанціям. Змогли звести дві котельні, провели ремонти. Вже у 1995 році відкрили санаторій для відпочиваючих. Хіба я міг тоді уявити, що відродження санаторію – лише перший крок у плані його дорожче продати?!?».

Як розповідає колишній головлікар, переживаючи не найкращі часи на початку 2000 років, правління «Укрпрофоздоровниці» вирішило відмовитись від семи гектарів парку біля санаторію на користь ворзельської громади. Потім віддали ще приблизно стільки ж, коли не мали змоги платити оренду. Частина другої «порції» земель «Зірки» пішла під виробничі цехи компанії «Деліція», де досі виготовляють солодощі. Ще два гектари орендує Києво-Могилянська академія.

Загалом у власності «Укрпрофоздоровниці», за словами пана Леоніда, лишилось менше дев’яти гектарів. Розподілена площа доволі цікаво – земля, що ще належить закладу, лишилась тільки під корпусами та у прибудинковій території біля них. Водночас громада селища стала власницею алей, доріг, шматків лісу між будівлями.

Отже, потенційним новим орендарям територій санаторію доводилось пропонувати доволі незручні ділянки, на яких розгорнути масштабне виробництво чи будівництво проблематично. Завдяки такому маневру продати «Зірку» стало практично неможливо.

«Бажаючих придбати землю було чимало – вони приходили, дивились на старенькі будівлі й відмовлялись. Я ж плекав надію на відновлення санаторію. Нам це практично вдалося – до 2006 року ми щорічно сплачували півмільйона гривень до держбюджету податками, – розповідає Леонід Закордонець. – Але вже у 2005 «Укрпрофоздоровницею» було прийняте рішення продати «Зірку». В листопаді 2007 я зрозумів, що більше не можу відстоювати її – й пішов із керівної посади. Санаторій практично перестав функціонувати. Але «Зірка» – це пів-Ворзеля. І якщо віддати її й огородити парканом – що лишиться селищу?».

Інвестор не має права змінити призначення земель

В оренді у «Укрпрофоздоровниці» дійсно лишилось близько семи гектарів на території «Зірки» – в цьому запевнив нас колишній голова Ворзеля Сергій КУХАРСЬКИЙ. Інші землі було частково продано самим акціонерним товариством – близько 200 соток, решта – передана до земель запасу селищної ради. «Перемовини про продаж санаторію відбуваються не вперше. Коли я головував, ми обговорювали таку можливість із представниками «Укрпрофоздоровниці». За законом, вони можуть продати лише будівлі, а землю під ними – передати в оренду без зміни цільового призначення. Тобто, фактично, нічого, крім оздоровниці, на тому місці бути не має. Але на той момент акціонерів цікавила передача землі під забудову. Ми з цим не погодились», – каже він.

За словами екс-голови селища, решта земель «Зірки» перебуває офіційно в складі земель запасу. На частину передач землі є державні акти.

Отже, розмір території, для якої підшукуватимуть інвестора, – під питанням. Головне, аби в цій мішанині не «загубились» якісь важливі документи. Адже маємо сумний приклад – місцевий парк «Перемога», офіційний документ щодо його створення зник із архівів селища. Це дозволило утворити парк з меншими межами, а частину земель розподілити між приватними власниками (№37 (39) від 12 жовтня).

Тим часом у мешканців Ворзеля немає сумнівів: земля «Зірки» має бути доступна громаді, адже цією частиною лісу користуються мешканці. Втім, нині шириться все більше чуток про майбутнє знищення санаторію. Щоправда, йдеться не про пошуки інвестора.

«Точаться розмови про поділ частини території санаторію під котеджну забудову та зведення таунхаузів, – каже громадська активістка Ворзеля, директор ПП «Редакція газети «Ворзельські вісті» Алла БАГІРОВА. – На жаль, як завжди, коли це стосується ворзельської землі, ми не маємо точної інформації, не можемо отримати її у влади. За чутками, віддано близько десяти ділянок».

Можливо, вже за місяць стане відома подальша доля найбільшого санаторію селища.

Марія ІЛЬНИЦЬКА

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code