КУРОРТ ЗА ДИМОВОЮ ЗАВІСОЮ


Данута Костура

Журнал «Пульсар Приірпіння» №2 жовтень 2012 р

Незабаром громадяни почнуть прибирати від листя свої садиби. «Найефективніший» і найпростіший, на їхню думку, спосіб позбутися його – спалити. А коли почують дорікання, вибухнуть гнівом: «Куди ж подіти сухе листя?  Компостувати?! Ще чого?! Це ж скільки треба наноситися, щоб скласти в купу! А згорнути і підпалитиі легко, і швидко». А хто пропонує альтернативу, той ворог. Бо замахнувся на таке сокровенне, таке людське – лінощі. Тому і твердять: «Палив, палю і буду палити». На жаль, «димова проблема» часто-густо стає основою нетерпимості, брутальності та погроз із боку багатьох несвідомих господарів.

Автор знає про що говорить, бо позаду – 5 років боротьби з паліями. Напевно, в іншій ситуації можна було б махнути рукою. Але не в цьому випадку. Адже в нас – курортні місця. У Приірпінні оздоровлюються діти після лікарень. Є санаторії кардіологічного спрямування. Цих хворих мешканці бездумно труять димом, у якому – украй небезпечні для здоров’я елементи! І починають алергіки, астматики, сердечники, ослаблені діти… лікуватися від наслідків упливу курорту! Дико? Дико. Але такі наші реалії. «Досвідчені» хворі намагаються не купувати путівки у період «димових баталій», які влаштовують їм мешканці.

Зі свого непростого досвіду боротьби з паліями у Ворзелі винесла просту істину – уся відповідальність за чисте повітря лежить, насамперед, на місцевій владі. Саме вона повинна донести до громадян положення Закону України про заборону спалювання рослинності, прийнятому в 2004 р., де передбачається штраф за його недотримання.

Нагадуємо: спалювання рослинних залишків є прямим порушенням законодавства, а  саме: ст.50 Конституції України, ст.ст.9, 12 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.16 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, п.п. 3.6.14., 3.7.4.  Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, п.п. 3.6., 6.4.2. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України “Про благоустрій у населених пунктах”.

http://life.pravda.com.ua

Чиновники мали б не просто познайомити людей із законом, а й запропонувати їм варіанти, як позбутися листя. Найпростіший, найдешевший і найкорисніший – компостування. Для цього потрібно лише виділити десь на задвірках садиби місце, обгородити його або викопати там яму і зносити туди листя, періодично кидаючи з ним і кілька лопат землі. Через декілька місяців листя перетвориться в пухку землю, яку можна використати в себе на городі як природний удобрювач ґрунту. Тим більше, що зараз продаються компактні компостери на будь-який смак та гаманець, і біопрепарати, які у рази прискорюють час перетворення органіки в компост. Вони знищують запах, який може бути, коли до листя додають харчові відходи.

Фахівці із землеробства радять не особливо захоплюватися прибиранням листя, оскільки це чудовий природній удобрювач ґрунту. Скажімо, у США траву косарки перемелюють разом із листям і залишають на газонах.

Ми зобов’язані допомогти владі у боротьбі за чисте повітря, не проходити байдуже повз димові завіси над садибами і вимагати негайного припинення спалювання листя. У разі ігнорування закону звертайтеся до санепідемстанції або до органів місцевого самоврядування. Якщо ж народні обранці ухилятимуться від своїх прямих обов’язків – телефонуйте до безоплатної (зі стаціонарного телефону) гарячої урядової лінії: 0 800 507 309.

Данута Костура

Про шкідливість диму

Листя – потужний фільтр, який вбирає у себе шкідливі викиди з атмосфери. При спалюванні в аерозольний стан переходять усі шкідливі речовини! От і уявімо собі, що ми вдихаємо, коли у вогонь кидають пластик, сміття чи картопляне бадилля, попередньо обприскане хімікатами.

У лісистій місцевості людина дихає на повні груди. При потраплянні в органи дихання (поверхня альвеол людини складає близько 100 кв. м), мікроскопічні часточки можуть досягати найглибших ділянок легень і залишатися там надовго. Дихальні шляхи не здатні протистояти збудникам захворювань, якщо подразнені димом. Тліюче вологе листя вивільнює речовини, які сприяють виникненню ракових клітин. Чадний газ блокує доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з більшим навантаженням, виникає небезпека загострення кардіозахворювань.

У диму знаходяться подразники, на які може не звернути увагу людина з гарним здоров’ям. Але вони серйозно погіршують стан людей, схильних до алергії, хворих на астму, хронічний бронхіт, респіраторні захворювання.

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code