Живописець з Ворзеля


Данута КОСТУРА

Художник Станіслав Войцеховський, ворзелянин з майже 25-річним стажем у березні відсвяткував свій 75- річний ювілей. Його картини побували у 62 країнах світу, є у приватних колекціях Німеччини, Польщі, Канади, ОАЕ, Голландії, Австрії, прикрашають Український Фонд культури.

В українському образотворчому мистецтві він одна із знакових постатей. Впродовж свого творчого життя працює у різних жанрах. І в кожному залишив свій особливий слід.

Народився Станіслав Войцеховський у 1939 році на Київщині, в селі Чепелівка, що поблизу Узина, в сім’ї бухгалтера. Малював з дитинства. Закінчив Київське художньо-ремісниче училище, згодом – Львівський поліграфічний інститут.

Згадує молоді роки з особливим трепетом. Були шістдесяті з їх вільнодумством, творчими поривами, виставками, мріями.

Працював у Художньому фонді культури України, займався графікою, монументальним мистецтвом, скульптурою, дизайном.

Але з особливою пристрастю от уже близько 30 років працює у техніці інтарсії ( маркетрі). Це – «малювання» деревом по дереву.«Фарбами» служить шпон – тонкі зрізи з різнокольорових порід дерев ( тополі, буку, клена, горіха, червоного дерева, берези, лимонного дерева, тощо). Інколи у цих зрізах художник бачить частину картини, яка вимагає лише невеликої деталізації. Картини з таких великих пластин відносяться до картин, виконаних у техніці маркетрі. Картини з маленьких шматків – це вже інтарсія.

Згідно намальованої композиції художник наклеює шпон, кладе під прес, шліфує, лакує.

Його картини виглядають неначе намальовані фарбами – так точно, тонко, філігранно підібрана текстура.

Художник створив багато портретів.

Портрет Бетховена зачаровує, вражає натхненністю. Дивишся і неначе слухаєш його геніальну музику.

Заграва сонця, яке сідає за обрій, освітила чоло Тараса Шевченка, з його думами про долю своєї рідної землі. Ще один вражаючий портрет совісті української нації.

Портрет Богодара Которовича із скрипкою, з якої неначе лине музика.

Портрет доньки художника ніжний і тремтливий, в обрамленні квітів, у легкому платті, що плавними хвилями спадає до ніг.

А ще портрети Богдана Ступки, Ганни Козаченко – кожен з них неповторний.

У творчості Станіслава Войцеховського особливе місце займає релігія, Бог.

Його «Тайна Вечеря» вражає своєю космічністю, вселенськістю. Підсилює це враження контраст кольорів – освітлене космічною кулею дійство Тайної Вечері і темінь космосу.

«14 стацій» присвячені останнім земним годинам Ісуса Христа.

Тут чи не найбільше відчувається висока майстерність, філігранність майстра, його глибоке проникнення у сутність того, що відбувалося.

«Цілитель». Картина – емоція. На темному тлі світиться німб над головою. Цілитель з обличчям пророка долонями неначе заворожує повітряні хвилі, які накочуючись одна на одну, витворюють емоційне, таємниче дійство.

Найвагомішу частину творчості Станіслава Войцеховського займає Космос. Впродовж 16 років художник працював в Інституті цивільної авіації. Інститут розбудовувався, а він займався його художнім оформленням. Дотичність до авіації переросла у захоплення темою космосу, Всесвіту, його безмежжям та таємничістю.

І ці емоції передає у своїх картинах.

Найзнаковіша його картина з космічної царини «SOS». Створена після чорнобильської аварії, виставлялася у 62 країнах світу. «SOS» – це картина – пересторога. Наша земля у Всесвіті маленька і беззахисна. З загрозами не тільки космічними, але й рукотворними. Твір апокаліптичного звучання.

Тема апокаліпсису прописана і в картині «Реквієм». Величезний болід вривається в атмосферу землі. Якою після нього стане наша планета?

Але у художника є і життєстверджуючі картини. Серед них «Ранок». Земля, осяяна вранішнім сонцем, яке, неначе, випливає з-за горизонту, купається у легких хмаринках.

«Останні промені» освітлюють землю і молоду сім’ю, яка вітає ці могутні промені, початок яких десь там, у безмежжі космосу. Велич, торжество незвіданого,таємничого, всесильного.

Пропонуючи свої назви картин, автор лише скеровує думку глядачів. Решта – це вже їх власні роздуми, їх власне бачення теми.

Станіслав Войцеховський створив близько 600 робіт у техніці інтарсії (маркетрі). Робив і їх авторські повтори.

Три роки художник присвятив шахам. Використовуючи свої напрацювання, створив шахові композиції на теми: слов’яни, прибульці, амазонки, монстри. Всі 62 фігури різні, не повторюють одна одну. До них зробив і спеціальні столи, інкрустовані шпоном.

Останній рік художник творить олією, акрилом.

Персональні виставки заслуженого художника України, члена Національної спілки художників Станіслава Войцеховського впродовж останніх років пройшли у київському Будинку актора, у рідному Ворзелі, в Ірпені. На черзі виставка у художній галереї палацу мистецтв Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут».

Данута Костура

газета “Бучанські новини” №14 (474) 11 квітня 2014 р

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code