Данута КОСТУРА
Словосполучення «домашня ікона» ввела у широкий вжиток заслужений лікар України, доктор медичних наук, меценат та громадський діяч Ольга БОГОМОЛЕЦЬ. У 1995році до її рук потрапила понівечена ікона, яка стала початком великої колекції ікон, здебільшого , за словами Ольги Богомолець, ікон-сиріт. Майже всі потребували реставрації. Були серед них з випаленими очима, прострелені кулями, з деяких робили предмети домашнього вжитку, як от скриня чи віконниця з розпиляним навпіл образу Миколи Чудотворця. Час войовничого атеїзму нагадував про себе. Переживши історичні катаклізми, ці ікони, нарешті, знайшли спокій.
Ікони збиралися з усіх куточків України. Постало питання про їх влаштування. Вибір впав на зруйнований замок, що у місті Радомишль, Житомирської області. 20 років тому там ще жеврів млин. Тепер це був смітник.
Ольга Богомолець зробила ще одну величну справу – відновила історичну будівлю, піднявши її з руїн. Створення «Замку Радомисль» тривало протягом 2007 – 2011 років. Насамперед, звідти вивезли 60 машин сміття, вичистили річку Мику, осушили болото
Зараз тут ландшафтний парк із двома водоспадами, мостиками, островами, рідкісними рослинами та старовинними скульптурами 17 -19 століть. Замок з одного боку оточений озером площею 79 га.
Екскурсія починається з ознайомлення з експонатами, що виставлені у парку. Тільки скульптур архангела Михаїла тут 6 ( ще 2 у замку). Їх привезли з Західної України. Є тут кам’яна стелла із Запоріжжя, вік якої 2,5 тисяч років.
Із сучасних скульптур – дивовижний пам’ятник засновникові Радомишльської папірні
архімандриту Києво-Печерської Лаври Єлисею ПЛЕТЕНЕЦЬКОМУ. Скульптура стоїть у воді. У човні , схилившись над книгою, пливе монах. У 1612 році саме тут Єлисей Плетенецький заснував папірню – фабрику з виготовлення паперу. Папір виготовляли з льону, кропиви, конопель. На ньому лаврська типографія друкувала свої книги. Папір мав власний водяний знак.
Екскурсія по замку починається з ознайомлення з процесом виготовлення паперу за старовинними технологіями.
В експозиції та фондах музею налічується понад 5 тисяч ікон, зібраних з усіх куточків України , серед яких є домашні іконостаси, ікони, писані на полотні, вирізані з дерева,писані на склі, вилиті з металу. Є тут унікальна кам’яна ікона святого Миколи Чудотворця. Образи розміщені групами, в залежності від регіону, і пов’язані манерою виписування лику святих, кольором тла, тощо. Якщо на іконі намальований німб трикутної форми, то це Бог-Отець Саваоф. Є тут ікони, які відповідають за душевний стан людини. Приміром, образ «Богородиця – Неопалима Купина». Коли людину опановувала внутрішня злість, вона просила у Богородиці спокою, душевної рівноваги.
У музеї все дихає благодаттю, спокоєм. І цю ауру створюють намолені за віки ікони.
Крім ікон є старовинні вироби домашнього вжитку.
У будівлі є обрядова зала, концертна зала і трапезна.
В обрядовій залі молодята можуть провести державну реєстрацію шлюбу.
У концертній залі, розрахованій на 150 місць, проходять різнопланові концерти. Висота склепінь цієї зали сягає 6 м. Тут зі скелі б’є джерело.
У трапезній є замкова піч. Групи можуть замовити їжу. Але це потрібно робити наперед.
В 2009 році до основної будівлі була добудована башта 35 м заввишки, встановлено дзвін. З башти відкривається чудовий краєвид. У жовтні 2013 року в замковій башті відкрито капличку.
Нашу екскурсію організувала ірпінська греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці. Для багатьох невідомий факт, що з 1729 по 1795 рр. у Радомишлі перебувала резиденція київських греко-католицьких митрополитів, два з них тут поховані. Радомишльський замок, вже як фортецю з 1,5- метровими стінами, оточену ровом і валом, теж збудували у ці часи.
До музею їдуть. У вихідні буває до 20 екскурсій. Тут можна зупинитися і на ніч у номерах – келіях. Всюди відчувається рука небайдужого господаря, де кожна деталь інтер’єру вивірена. От ще б влада зробила дорогу до музею відповідною до рівня Замку. Бо контраст разючий.
Радою Європи започаткований загальноєвропейський культурний проект Via Regia, метою якого є сприяння розвитку культурного обміну і туризму між європейськими країнами.
З 2011 року історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» є частиною цього проекту.
Екскурсанти залишають замок з глибокою вдячністю до його господині Ольги Богомолець. Добре, коли б знайшлися меценати і відродили з руїн інші замки України.
Данута Костура
no images were found
Popularity: 6% [?]