Ювілей ворзельського шкільного кінотеатру

 

Данута КОСТУРА

У ворзельському ЦК  «Уваровський дім» відкрилась експозиція, присвячена 55 –річчю заснування шкільного кінотеатру «Космос». Кінопроектор цих часів, об’єктиви, фотоапарати,  афіші, світлини здивують молодих, а старших повернуть у їх молодість.

Це був унікальний кінотеатр. Тут директором, кіномеханіками, касирами, контролерами були учні.

На адресу кінотеатру приходили навіть листи з Голлівуду від Національної Академії кіномистецтва. Там знали про ворзельський кінотеатр і надсилали для вивчення матеріали про американське кіномистецтво.
У 1965 році у Ворзель приїхала знімальна група фільму-казки “Морозко”. Діти зустрілися з легендарним режисером-казкарем Олександром Роу, виконавцем ролі Баби-Яги Георгієм Мілляром, виконавцем ролі Діда Мороза Олександром Хвилею.

У1966 р. відбулась прем’єра фільму «Легенда про Мальчиша-Кибальчиша» та зустріч зі знімальною групою.

Побував тут і легендарний Євген Березняк – майор Вихор. У 1967 році  фільм про нього був надзвичайно популярним.

С. Параджанов, О. Роу, Є. Шерстобитов, Б. А. Майдан, С. Л. Шульман, Б. Крижанівський, М. Лумельська; актори Г. Мілляр, О. Хвиля, М. Ульянов, Д. Капка, М. Засєєв, В. Черняк, С. Олексенко, В. Кисленко; кінознавці В. Скуратівський, В. Бошно, а також письменники П. Глазовий, П. Загребельний, Ю. Збанацький – це далеко не повний перелік відомих і популярних на той час митців, які відвідали шкільний кінотеатр.

У Ворзелі навіть проходив кінофестиваль дитячих фільмів.

А з 1965 по 1972 роки ворзельський шкільний кінотеатр “Космос” тримав першість серед дитячих  кінотеатрів тодішнього Союзу.

«До нас приїздив польський посол. Привіз фільм з тоді надзвичайно популярним Даніелем Ольбрихським. І те, що фільм йшов польською мовою не було особливою завадою, бо ж був про любов», – згадує Тетяна Михальчук.

А Олена Салтикова пригадує фільм «Моя прекрасна леді», який демонструвався англійською. Розповідає, що при кінотеатрі діяли клуби друзів кіно, клуб мультиплікації, кіноподорожей, тощо.  Учні купляли абонементи і могли дивитися рідкісні фільми. А потім їх обговорювати.

Вчитель – ентузіаст Віталій Іщенко

Всім цим здобуткам Ворзель і ворзельські школярі завдячують великому ентузіасту Віталію Кириловичу Іщенку. Він закінчив електроакустичний факультет Київського політехнічного інституту. У школі викладав фізику, креслення. У 1956 році створив гурток кінодемонстраторів. Так він тоді називався.

Анатолій Левицький

Ворзелець Анатолій Левицький, який пов’язав своє життя з кіновиробництвом,  саме гуртку завдячує вибором професії. Після школи працював помічником кіномеханіка, а потім кіномеханіком. Об’їздив всі райцентри Київської області. Згодом працював  на Київській студії науково-популярних фільмів. Пан Анатолій один з тих, хто поповнив експозицію музею раритетними на сьогодні експонатами.

У 1962 році на базі школи був створений кінотеатр.

Спочатку кінотеатр знаходився не в Уваровському домі, а в приміщенні шкільних майстерень. Учні самі зробили ремонт, провели електрику, зробили витяжку, встановили кіноустановку “Україна”. Трохи згодом самостійно обладнали кінобудку та встановили кіноустановку КН-2. Все це відбувалося у 1962-63 навчальному році.

А вже в 1964 році в гості до членів кіноклубу приїхав Сергій Параджанов. На цій зустрічі відбувся один з перших допрокатних показів культового українського фільму “Тіні забутих предків”.
Вражає, як багато було зроблено, щоб спланувати діяльність кінотеатру. Репертуар кіноклубу розроблявся  відповідно до  шкільної програми. Плани створювались разом з вчителями літератури, географії, історії, біології і офіційно друкувались в обласній конторі кінопрокату.

Всі, хто пам’ятає Віталія Іщенка, згадують його як великого подвижника, невичерпного ентузіаста. Він знаходив можливості і притягував у шкільний кінотеатр списані, але в доброму стані апарати, ретельно писав афіші (зараз вони дійшли до нас у фотографіях, які він робив), кожного року власноруч створював альбоми. Два з них дійшли до нинішніх часів, інші десь загубилися у нетрях тодішнього Ірпінського відділу культури. Йому пропонували половину ставки,- відмовлявся. Не хотів залежати від примх начальників.

У програмці можна знайти фільми, поставлені за мотивами творів українських класиків, документальні фільми про інші країни. Звичайно, образи вождя, «прагнення» радянського народу жити при комунізмі були даниною часу. Особливо їх багато у планах за 1969 -1970 роки. При тому програми, на відміну від попередніх, написані вже російською мовою. Закінчувалась хрущовська відлига, починалось «закручування гайок».

На початку 1970-х Віталій Іщенко перейшов на роботу до Київського міського відділу освіти і відкрив у Києві ще 20 шкільних кінотеатрів. Ворзельський кінотеатр “Космос” очолив Лев Хитровський. Невдовзі цей кінотеатр припинив своє існування.

«Як на мене, таку діяльність можна було би відновити зараз. Робота ось таких кіноклубів якраз те, що відволікає дітей від вулиці, розширює їх світогляд. Насправді, це вже готовий проект. Не вистачає таких людей, як Віталій Іщенко. Може ювілей стане поштовхом», – каже директор ЦК «Уваровський дім», краєзнавець Олександр Соколенко.

 

Данута КОСТУРА

 

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code