Виставка «Велике і Величне»: «Йди і дивись»

Данута КОСТУРА

Виставка « Велике і Величне», що проходить в Мистецькому Арсеналі, охоплює історичний період тривалістю в 15 тисячоліть. Виставка унікальна. Зібравши в одному місці більше 1000 експонатів з 35 музеїв України та приватних колекцій, Мистецький Арсенал створив унікальний цілісний культурний простір нашої держави.

Починається виставка з вражаючого своєю величчю генеалогічного дерева Володимира Великого. Коментує це древо з екрану Петро ЮЩЕНКО. У свій час він започаткував проект « Українці у світі», де зібрав видатні постаті, що мали безпосереднє відношення до Русі -України.

На виставці можна побачити музичні інструменти, зроблені з кісток мамонта, яким 14 тисяч років. Їх віднайшли на Чернігівщині. Майстерно відтвореному одягу скіф’янки 23 століття. Його знайдено у кургані на Черкащині.

У північно-західному Криму знайдено кам’яні рельєфи Геракла. Він викарбуваний у 4 – 2 ст до н. е. у трьох іпостасях: « Геракл, який стоїть», « Геракл, який відпочиває » і «Апофеоз Геракла».

На території Херсонеса знайдені античні фрески, на яких зображено полювання ( кінець 2-го – початок 3-го ст..). Поряд – їх реконструкції.

Особливе місце на виставці зайняло сакральне мистецтво.

Пересопницьке Євангеліє (1561 р) – перша на південно-руських землях книга для богослужінь, адаптована до розмовної мови тих часів. На цьому Євангелії присягають Президенти України. Поруч факсимільна копія , яку можна погортати. Пересопницьке Євангеліє проілюстрував ФЕДУСКО маляр із Самбора. Тут же його « Трійця старозавітна», яка сусідує з іншими іконами Самбірської школи доби Ренесансу (колекція музею «Дрогобиччина»).

З 12 ст. дійшов до нас рукопис Апостола, відомий під назвою Христинопільський ( Львівський історичний музей).

Майже 1000 років нагрудним хрестам давньокиївської доби – хрестам -енколпіонам.

Тут і Євангеліє, яке надрукував у 1581 році в Острозі Іван ФЕДОРОВ, і вражаюча своїм розміром та роботою Нотна книга церковного співу ( 17 ст) з Львівського історичного музею, фрагменти іконостасів, Києво – Печерський Патерик (1678), хрест напрестольний ( 1770), іконки з каменю (12 ст) і ще багато дивовижних сакральних експонатів.

Іоан Георгій ПІНЗЕЛЬнаш Мікеланджело . Його шедеври – дерев’яні скульптури недавно побували у Луврі. На виставці представлено декілька робіт Пінзеля, створених у 1750-х роках.

Український живопис представлений українськими класиками.

Микола ПИМОНЕНКО і його «Портрет дівчини-українки» став обличчям виставки ( 1896 р, Сумський художній музей). Ще за життя художника його картини купував Лувр;

Іван ТРУШ з дивовижно-ніжним портретом доньки Михайла Грушевського – Катерини ( 1903 р); Тарас ШЕВЧЕНКО – портрет Горленко ( 1847 р. Харківський художній музей); Сергій ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ , Костянтин ТРУТОВСЬКИЙ з їх замилуванням українським побутом; Михайло БЕРКОС і його «Вулиця в Умані», «Будяки» чи Сергій СВІТОСЛАВСЬКИЙ ( «Будинок художника» 1910 р Донецький художній музей), Федір КРИЧЕВСЬКИЙ, Марія БАШКИРЦЕВА (« За книгою» 1880 Харківський художній музей), Микола ГЕ ( «Перехід євреїв через Черемне море» Ескіз. Харківський художній музей), Ілля РЄПІН.

Український наїв представлений Марією ПРИМАЧЕНКО, Ганною СОБАЧКО-ШОСТАК.

Ті, хто цінить модерне мистецтво має можливість побачити роботи Олександра АРХИПЕНКА, Казимира МАЛЕВИЧА, твори якого надав Пархомівський музей, що на Харківщині, де впродовж декількох років проживав художник, Василя КАНДИНСЬКОГО, Олександри ЕКСТЕР, Анатоля ПЕТРИЦЬКОГО.

Сучасні художники теж широко представлені старшим і молодим поколінням. Молодь експериментує багато і цікаво. Як приклад, Степан РЯБЧЕНКО створив неонову конструкцію – рука, що благословляє. А Микола МАЦЕНКО взяв за основу фрагмент українського орнаменту. Змінюючи в орнаменті кольори , а не сам візерунок, створив величезне панно.

Цим панно і завершується ця грандіозна виставка, яка розмістилася на 12 тис. кв м

КОРОТКО ПРО МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ

Загальна площа будівлі 63 тис кв м. Площа всього комплексу 9,2 га

У 16 – 18 ст на цій території був жіночий монастир. З 1683 по 1707 рік його ігуменею була мати гетьмана Івана МАЗЕПИ – Марія Мазепа. На території монастиря її коштом було зведено замість дерев’яної церкви п’ятиглавий собор.

У 1711 році Петро 1 ліквідував монастир. Невдовзі був знищений собор. На місці монастиря почали будувати військові укріплення, а через майже сто років (1801) була побудована будівля арсеналу.

В указі Президента Леоніда КУЧМИ від 15 12 2000 р «Про заходи щодо відзначення вступу України у третє тисячоліття» , йдеться також про « створення музейного комплексу «Мистецький Арсенал».

Через 3 роки , 26 12 2003 року , Міністерство оборони передало цей комплекс Міністерству культури.

Своїм указом від 23 серпня 2006 р Президент Віктор ЮЩЕНКО схвалив засади та функціонування «Мистецького Арсеналу» і вже у наступному році Арсенал був відкритий для відвідувачів.

23 серпня 2009 року в Мистецькому Арсеналі відкрилася перша виставка «Із глибин».

Данута Костура

Виставка «Велике і Величне» триватиме до 29 вересня

щодня з 10.00 до 20.00

четвер – з 10.00 до 22.00

Без вихідних

Вартість вхідних квитків

Дорослий 50 грн

Пільговий 20 грн (пенсіонерам, студентам)

no images were found

Popularity: 4% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code