Ворзеляни вийшли на захист останньої комунальної аптеки

Марія Ільницька

Газета «Західне передмістя Києва» № 44 (46) 30 листопада 2012 року

Доля сторічного фармацевтичного закладу зацікавила телебачення – до селища приїхала знімальна група від телеканалу «Інтер»

Журналісти потрапили прямісінько на акцію протесту, організовану місцевою громадою біля приміщення аптеки по вул. Радянській, 15.

Нині комунальний заклад, в якому купувала ліки значна кількість ворзелян, зачинено. В аптеці працює ліквідаційна комісія, а старій будівлі, що налічує 270 квадратних метрів площі й близько ста років історії, загрожує знесення.

Аптека стане приватною

Офіційне рішення про закриття найдавнішої ворзельської аптеки було прийнято 27 червня 2012 року. Причина – незадовільне фінансове становище закладу, який навіть вимушено передав сільраді частину землі, не в змозі платити за неї податки. Втім, замість пошуків порятунку для аптеки, її вирішили зачинити.

Під час мітингу до громади вийшов юрист селищної ради Олександр ЗАГУРСЬКИЙ, який почав пояснювати нюанси прийнятого рішення. За його словами, комунальний заклад зачинять, а землю нададуть в оренду. Юрист відмовився називати терміни оренди й умови збереження приміщення аптеки.

«Відома схема, коли землю надають в оренду на 49 років, тоді вже буквально за кілька років орендар має право її викупити. Поруч із аптекою триває будівництво багатоквартирного будинку. Розташований заклад в центрі селища, доволі вигідно з точки зору житлового будівництва, – вважає колишній голова ворзельської земельної комісії Неоніла АФАНАСЬЄВА. – Варто передати будівлю із комунальної власності в приватну, а там – закон дозволяє отримати землю в оренду, наступний крок – знесення старої будівлі й зведення нової. Тут 12 соток, є де розігнатись….».

Столітнє приміщення хочуть знести

«Не йдеться про порятунок старої будівлі. Хоча таких аптек, як у нас, лишилось кілька на всю Україну. У Києві та у Львові – це місця, куди приводять іноземців на екскурсії! Для туристичного Ворзеля подібний історичний об’єкт – аптека і музей в одному приміщенні – були б дуже корисні», – вважає місцевий депутат Олег СМОЛЯНЧУК, він із колегами відмовився голосувати за закриття аптеки і вийшов із сесійної зали.

«Будівля віком понад сто років має право претендувати на статус пам’ятки загальнодержавного значення. Історичну цінність її мають визначити фахівці з Міністерства культури України, – пояснив «ЗПК» директор центру «Інститут міста» Олександр СЕРГІЄНКО. – Слід звернутись також до Українського товариства захисту пам’яток».

На 270 «квадратах» ворзельської аптеки розташувалась простора вітальня, де стоять антикварні шафи та годинник, що налічують понад 100 років. Далі – кілька лабораторних приміщень, дезінфекційний блок, устаткування для виготовлення пілюль, термообробки ліків та герметичного пакування. Хоча більшості технічного обладнання – понад 50 років, воно в чудовому стані.

З історичних документів відомо, що заклад діяв ще до революції 1918 року. З 1918 по 1925 роки аптека була у приватній власності нового господаря. А 1925 року перетворилась на державну.

«Комунальних» цін та пільг більше не буде

За відомостями Олега Смолянчука, ймовірно, що на 12 сотках землі, які належать аптеці, будуватимуть таунхауз. Це питання – ще на стадії переговорів із сільрадою, тому інформація не підтверджена офіційно. Якщо рішення про нове будівництво буде прийнято – аптека з’явиться на першому поверсі будівлі. Звісно, це буде приватний заклад.

Тут треба сказати, що Ворзель має всього кілька аптечних кіосків. Поблизу лише один, біля вокзалу. Проте приватні заклади не виготовляють ліки на місці, а ще мають змогу ставити свої, ринкові, ціни. Зрозуміло, що за умов зменшення кількості фармацевтичних закладів і зникнення конкурентів приватний підприємець почуватиметься більш вільно у власній ціновій політиці…

Комунальна ж аптека №77 має чудову репутацію закладу зі старими традиціями, ввічливим обслуговуванням, знижками для пенсіонерів. Ліки для місцевого дитячого будинку взагалі продавали практично за собівартістю. Та й загалом, який сенс у тому, що в селищі, яке має репутацію оздоровниці, не буде жодної комунальної аптеки?

«У Ворзелі офіційно налічується до шести тисяч жителів. Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 19 січня 1998 року, в населених пунктах до десяти тисяч мешканців доцільність відкриття комунальних аптек визначається залежно від місцевих умов. За нормативним документом, до таких належить щільність мережі лікувально-профілактичних закладів, – коментує це питання Сергій РОВНИЙ, юрист громадської приймальні Дмитра ВОЙЦЕХА. – Таким чином, Ворзель, де розташовано кілька десятків оздоровчих закладів, може претендувати на функціонування бодай однієї комунальної аптеки».

По закінченню мітингу ворзеляни домовились прийти разом на наступну сесію й вимагати скасування рішення стосовно закриття фармацевтичного закладу. Свою позицію селяни готові відстоювати у суді.

Марія ІЛЬНИЦЬКА

no images were found

Popularity: 3% [?]

3 коментарі до "Ворзеляни вийшли на захист останньої комунальної аптеки"

  1. Шкода, що влада і громадськість звернули увагу на столітню аптеку у Ворзелі лише тоді , коли чийсь апетит зазіхнув на ділянку в центрі Ворзеля.

    В 50- 70-х роках минулого століття аптека № 77 була серед кращих в області як за якістю ліків, що виготовлялись, так і за товарообігом. З Києва приїздили люди за дефіцитними ліками у Ворзель. Змінилися часи, з’явилося багато аптек. Люди купують ліки там, де вони дешевші, де є знижки.

    Товарообіг в аптеці №77 знижувався. Аптека стала збитковою. Селищна рада не може її утримувати. Аптеку закрили. З будинком аптеки бульдозер може впоратися за одну ніч.

    Приміщення аптеки планувалося , як і всі тогочасні аптеки в селах з квартирою для аптекаря. Тому зараз площа її перевищує необхідну. Враховуючи те, що сучасна аптека практично не готує ліки, а продає готові форми, її площу можна було б скоротити. Вивільнені приміщення можна здавати в оренду і одержувати кошти для оплати комунальних послуг. Старовинні меблі в інтер’єрі діючої аптеки і виставка старовинних аптечних приладів і посуду відповідали б аптеці –музею.

    Для аптеки музею слід пошукати «бренд». Це можуть бути лікарські трави, гомеопатичні засоби, лікувальна косметика чи один з оздоровчих напоїв відомого лікаря Євгена Степановича Товстухи.

    Де ж той ентузіаст – інвестор , що подарує Ворзелю музей-аптеку, а громаді віру у відродження колишньої слави Ворзеля?

    Олімпіада Горбатюк, дочка Амвросія Юхимовича Дзюби, завідуючого ворзельською аптекою в 50-70-х роках.

  2. Десь з місяць тому заступник селищного голови Ніна Соколова сказала, що аптека буде працювати у своєму відремонтованому приміщенні так, як і працювала раніше. Планується зробити невеличку експозицію. Якщо так, то , безперечно, це чудово. От тільки громадськість не знає у що обійдеться селищу ремонт аптеки. Чи будуть співмірні витрати на ремонт і «подяка» селища за нього. Адже аптеці належало біля 15 соток землі. Все досі покрито туманом.
    Зрештою, хіба тільки це? Громадськість досі не знає, чи роздано рік тому , скажімо, 3 га землі (яку минула влада розглядала, як рекреаційну) біля ощадкаси. Як і інші рекреаційні гектари. Чи не виростуть на них 3-метрові приватні паркани, замість , скажімо, якогось медичного центру, на кшталт «Медекспреса», який не тільки справно платить селищу податки, надає робочі місця, але й творить медичну славу Ворзелю. Бо ж приїжджають у Ворзель лікуватися з усієї України. Та мало як можна використати вічно бідному Ворзелю ці 11 га , про які писала Неоніла Афанасьєва. Питання і надалі залишаються відкритими. І їх до влади багато

  3. А Ворзель стає все “популярнішим”! Ось вже і 1+1 у нас побувало, як дерева попадали від снігу та знеструмили селище ( до речі ще й досі). Проте декого ця “слава ” не бентежить : ну що поробиш – непогода…А 21 грудня взагали можна валити все на кінець світу…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code