Велика педагогічна рада освітян Приірпіння

Данута КОСТУРА

26 серпня на базі СЗШ І-ІІІ ст. №12 відбулась щорічна велика педагогічна рада освітян Приірпіння. Говорили про модернізацію системи освіти, здобутки, запити суспільства на сучасну освіту. Ці питання обговорювалися на засіданнях 25 міських методичних об’єднань. На конференції були присутні перший заступник голови Ірпеня Дмитро Христюк, завідувач відділу координації методичної роботи Академії неперервної освіти м. Біла Церква Інна Паливода, начальник служби у справах дітей та сім’ї Алла Терещенко; директори шкіл та їх заступники з навчально-виховної роботи, голови профкомів та голови батьківських комітетів.

Щоб визначити головні напрямки трансформації загальної середньої освіти на наступні 15 років, створено проект Концепції нової української школи, яка має стати фундаментом реформи всієї середньої освіти. При цьому планується зберегти все найкраще, що є в українській школі. Концепція обговорюється у фахових колах, громадськістю.

«Модернізація освіти здійснюється передусім у напрямку відмови від так званої енциклопедичності шкільного навчання. Найбільш затребуваними на ринку праці будуть вміння навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі», – зауважив начальник управління освіти Ярослав Маляренко.

Він перерахував здобутки за минулий рік в освітянській сфері. Зокрема, було введено в експлуатацію дошкільний навчальний заклад №7 «Бджілка», проведено атестаційну експертизу – CЗШ №1, ДНЗ №4, розроблено проекти утеплення навчальних закладів ЗШ №1, 2, 3, 13, ДНЗ №6, проекти добудови корпусу ЗШ №17, шатрового даху ЗШ №18, будівництва ДНЗ №5, проведено реконструкцію Ірпінської ДЮСШ.

Були нагороджені дипломами і золотими медалями VІІ Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2016» Науково-методичний центр управління освіти і науки Ірпінської міської ради, СЗШ №12, дипломами – 12 закладів. Науково-методичний центр та ЗШ №13 – переможці обласного огляду-конкурсу Web-сайтів тощо.

Фінансово-господарська діяльність

Відповідно до Бюджетного кодексу України фінансування навчальних закладів Ірпінського регіону здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.

На початок 2016 року бюджет управління освіти і науки Ірпінської міської ради за загальним фондом затверджено в сумі 96153,1 тис. грн.,

на поточний ремонт закладів заплановано 779,8 тис. грн.

Надбавка за престижність педагогічним працівникам виплачується в максимальному розмірі (20% посадового окладу), надбавка бібліотекарям навчальних закладів – 50% посадового окладу. Виплачена матеріальна допомога на оздоровлення непедагогічним працівникам в розмірі 50% посадового окладу. У зв’язку з цим для виплати заробітної плати до кінця року необхідні додаткові кошти в сумі 3,5 млн. грн.

Заробітна плата, відпускні та допомога на оздоровлення виплачені вчасно в повному обсязі відповідно до чинного законодавства.

Харчування вихованців дошкільних закладів та учнів загальноосвітніх закладів в 2016 році здійснюється за рахунок коштів батьків, крім учнів та вихованців пільгових категорій, встановлених державою та органами місцевого самоврядування.

У поточному році планується залучити додаткові кошти (з урахуванням внесених змін) за рахунок орендної плати, платних освітніх послуг, благодійних внесків, грантів та дарунків у сумі 7639,4 тис. грн.

Додатково на капітальні видатки за рахунок спеціального фонду місцевого бюджету (бюджет розвитку) виділено кошти у сумі 2305,4 тис. грн., станом на 18.08.16 використано 1374,2 тис. грн.

Дошкільна освіта

У місті функціонують 13 дошкільних навчальних закладів та дошкільне відділення НВО «Освіта», де у 87 групах виховується 2823 дитини віком від 2 до 6 (7) років. Контингент дітей, у порівнянні з 2015 роком, збільшився на 148 осіб.

Вперше більш ніж за 20 років побудовано новий дошкільний заклад №7 «Бджілка». Збільшити кількість місць у дошкільних навчальних закладах вдалося також за рахунок відкриття додаткової групи у ДНЗ №11 «Ластівка» смт. Ворзель. У цьому навчальному році буде відкрито ще одну додаткову групу в ДНЗ №9 смт. Ворзель.

Розпочато будівництво дошкільного закладу на 140 місць по вулиці Сковороди, планується будівництво дитячого садка по вулиці Курортній. У планах – будівництво ДНЗ у селищах Гостомель, Коцюбинське. Відкривається група короткотривалого перебування на базі ДНЗ №7 «Бджілка», планується створення груп вихідного дня на базі ДНЗ №1 «Лісова пісня», №6 «Радість» та інших.

Для дітей з особливими потребами в регіоні функціонує 6 логопедичних груп і 3 логопункти. В них 230 дітей навчаються й отримують лікувально-відновлювальну терапію та корекційно-реабілітаційну допомогу.

Своєчасний та цілісний розвиток малюків у дошкільних навчальних закладах здійснюють 240 педагогів.

Всі діти у садках охоплені постійним медичним обслуговуванням на безоплатній основі. 14 старших медичних сестер і 3 лікарі проводять динамічне спостереження за станом здоров’я і фізичним розвитком дітей.

Управління освіти та адміністрації ДНЗ здійснюють постійний контроль за організацією харчування дітей.

Сесія Ірпінської міської ради встановила плату за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах: з 1 вересня – 25 гривень в день для різновікових груп.

Було затверджено перелік категорій дітей, які мають право на безоплатне харчування у дошкільних навчальних закладах м. Ірпеня, селищ Ворзель, Гостомель, Коцюбинське.

На 80 % було оновлене обладнання на харчоблоках.

Загальна середня освіта

У системі освіти м. Ірпеня функціонують 15 загальноосвітніх навчальних закладів.

У 2015/2016 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах міста здобували освіту 8364 учні у 305 класах, на базі шкіл функціонували 36 груп продовженого дня, які фінансувалися з місцевого бюджету (1080 учнів) та 4 групи на платній основі (94 учні) на базі НВО «Освіта».

Перспектива на 2016/2017 навчальний рік свідчить про стрімке зростання мережі класів та контингенту учнів: кількість класів у порівнянні з 2015/2016 навчальним роком збільшується на 29, відповідно кількість учнів зростає на 823. Всього по місту буде сформовано 334 класи, в яких навчатиметься 9187 учнів. Кількість ГПД збільшується на 7 груп – 210 учнів, всього буде сформовано 43 групи – 1290 учнів.

Більш як 400 учнів навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах з числа сімей вимушених переселенців.

Значне збільшення мережі класів та контингенту учнів загальноосвітніх навчальних закладів спричиняє перспективу навчання в ІІ зміну учнів 6 навчальних закладів (СЗШ №2 – 7 класів – 223 учні, ЗШ №5 – 2 класи – 46 учнів, СЗШ №12 – 4 класи – 137 учнів, ЗШ №14 – 2 класи– 45 учнів, ЗШ №17 – 11 класів – 340 учнів, НВК-ліцей – 1 клас – 31 учень). Загалом у 2016/2017 навчальному році навчатимуться в ІІ зміну 27 класів – 822 учні.

Складним залишається проблема набору учнів до 10 класів низкою шкіл, які в 2015-2016 навчальному році мали низьку наповнюваність. До школи для здобуття повної середньої освіти повертається мало випускників 9 класів: загальноосвітнім школам створюють суттєву конкуренцію професійні навчальні заклади.

Мережа класів з поглибленим вивченням предметів складатиме 59. Поглиблено вивчатимуться економіка, правознавство, українська мова, англійська мова, зарубіжна література та предмети художньо-естетичного циклу.

Традиційно попитом серед батьків користується науково-педагогічний проект «Інтелект України». У 2015/2016 навчальному році за проектом «Інтелект України» працювали 22 класи в 7 закладах (ЗШ №№5, 13, 14, 18 та СЗШ №№1, 2, 12), а в перспективі на 2016/2017 рік їх планується сформувати в кількості 30-и.

У 2015-2016 навчальному році повну загальну середню освіту здобули 357 учнів. Із них 4 учні екстерном.

За підсумками навчання в 10-11 класах претендентами на нагородження медалями були визначені 26 учнів: 21 учень на золоту і 5 учнів на срібну медаль. Після проходження ЗНО, результати якого зараховувались як ДПА, своє право на отримання відзнаки підтвердив 21 учень (17 учнів нагороджені золотими медалями і 4 учні – срібні медалі).

На кінець навчального року у психологічній службі системи освіти міста працювала 41 особа: 24 практичних психологи та 17 соціальних педагогів.

Протягом 2015/16 навчального року було проведено понад 40 міських етапів обласних різнопланових конкурсів, фестивалів, акцій. На освітянському святі нагороджено 58 учнів – переможців та призерів творчих конкурсів обласного рівня.

У загальноосвітніх навчальних закладах міста отримують пільгове гаряче харчування за бюджетні кошти 758 дітей, за батьківські – до 1780.

Учні навчальних закладів у 2016-2017 н.р. забезпечені підручниками на 84%.

Кількість педагогічних працівників, які працюють в закладах освіти, становить 833. У вересні до них приєднається ще 13 молодих спеціалістів.

Позашкільна освіта

У місті збережено мережу позашкільних навчальних закладів, які відвідують 2309 дітей, ДЮСШ – 708. До складу національних збірних та юнацьких команд України входить – 36 спортсменів ДЮСШ.

На базі загальноосвітніх навчальних закладів міста працював 41 гурток, якими охоплено 790 дітей.

На конференції виступив перший заступник міського голови Дмитро Христюк. Він подякував від імені всієї управлінської команди за проведену на високому рівні роботу. Дмитро Христюк повідомив, що на останній нараді під керівництвом міського голови було прийнято стратегічне рішення – 2017 рік буде для Приірпіння роком освіти і медицини. Це значить, що покращуватиметься матеріально-технічна база всіх навчальних закладів. Будуть залучені 4 млн. євро за підтримки міжнародного фонду НЕФКО??? в рамках грантової та кредитної допомоги, яка піде на комплексне енергозберігаюче переоснащення навчальних та медичних закладів. Це дасть можливість суттєво економити місцевий бюджет, який в свою чергу буде направлений на необхідні програми.

Щодо забезпечення нових навчальних та дошкільних місць, то минулого року вперше за 20 років було побудовано комунальний садок «Бджілка». У цьому році триває будівництво дитсадка по вул. Григорія Сковороди, почались роботи зі спорудження ще одного садка по вул. Курортній. У наступному році планується побудувати ще 2 дитсадки.

Вже готовий проект реконструкції школи №17, такі ж проекти готуються майже по всіх школах. Це дасть можливість збільшити кількість учнівських місць.

«На останній апаратній нараді ми визначили, що я буду чекати від кожного керівника навчального закладу пропозицій щодо покращення пришкільних територій. По кожній школі будемо робити відповідні проекти і у 2017 році почнемо їх реалізовувати.

Двері міського голови, двері нашої команди відкриті. Ми готові кожне питання обговорювати й ухвалювати рішення, які дадуть нам конкретний результат .

У нашому місті проводиться одночасно багато роботи. Головний наш принцип: треба доводити свою спроможність керувати містом тільки реальними справами. Тому 2017 рік – рік освіти ми обов’язково повинні з вами реалізувати. Наша громада повинна отримувати якісні освітні послуги», – підсумував Дмитро Христюк.

Директор науково-методичного центру управління освіти Олена Лошицька у своїй співдоповіді «Науково-методичні аспекти підвищення якості освіти: здобутки та завдання» розказала про роботу, яка була проведена методичною службою. Вона зазначила, шо сучасні тенденції розвитку освіти обумовили зміни в науково-методичній роботі з учителями, тому поступово відбувається перехід до такої системи організації роботи, яка сприятиме наданню реальної, дієвої допомоги педагогам у реалізації актуальних завдань.

Завідувач відділу координації методичної роботи Академії неперервної освіти Інна Паливода наголосила, що в проекті Концепції нової української школи, до якої ще цілий місяць можна вносити свої зауваження, ставиться нове завдання: виховання особистості, здатної до самоосвіти й здобуття освіти впродовж усього життя. Вчителі повинні навчити цього всіх, з ким працюють.

Директор школи №18 Ігор Лошицький говорив про патріотичне виховання учнів. Тема його виступу: «Досвід роботи навчального закладу з військово-патріотичного виховання шляхом співпраці з громадською організацією «Молодіжний патріотичний тренувальний клуб «Ратибор».

Саме на школу покладена відповідальна місія: виховати національно свідомих громадян, готових до захисту своєї Вітчизни. 2015 рік став знаменним для школи, адже на її базі розпочав свою діяльність клуб «Ратибор», метою якого є сприяння розвитку військово-патріотичного виховання учнів, бойових мистецтв, формування здорового способу життя. Планується провести семінар керівників навчальних закладів, на якому директор школи поділиться досвідом співпраці з такими клубами.

Завідувач дошкільним закладом «Бджілка» Олена Шокало розповіла про садок, заходи, які проводяться в дошкільному закладі, про колектив вихователів, про виклики, з якими зіткнулась як керівник. Зокрема, щодо мізерної зарплати, яку отримують вихователі. Багато з них переходять у приватні садки, а то й зовсім полишають виховательську роботу. Потрібне заохочення, зокрема, житлом.

Дмитро Христюк відповів, що проведено переговори з громадою Михайлівки-Рубежівки щодо приміщення гуртожитку. Після ремонту там буде соціальний гуртожиток, де проживатимуть освітяни, медики і працівники комунальної галузі. Він також попросив управління освіти вже зараз почати формувати колектив дитсадка, який будується.

Директор Ірпінського центру творчості дітей та юнацтва Ірина Луценко говорила про гуртки, які покликані у вільний час розвивати творчі здібності дитини. Ірпінський центр – це сучасний заклад, у якому працюють 18 гуртків за 4 напрямами. Навчають дітей 17 педагогів-професіоналів.

Після закінчення конференції у класах запрацювали 25 міських методичних об’єднань з дисциплін, які викладаються у школі. На цих об’єднаннях  вчителі обговорювали, зокрема, методичні рекомендації, початок навчального року. Директори шкіл теж мають своє об’єднання, як і їх заступники.

На конференції були представлені 13 випускників педагогічних вузів України, які цього року поповнять школи Приірпіння. Педагоги щиро привітали молодих колег.

Данута КОСТУРА

газета “Ірпінський вісник” №36 (2780) 2 вересня 2016 року

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code