Вечір Різдвяних Василів. Від «шістдесятників» до бранців Кремля

Данута КОСТУРА

Вечір під такою назвою відбувся у колонній залі Київради 12 січня. У ньому взяли участь колишні політв’язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко та Володимир Балух.

Впродовж 30 років під час Різдвяних свят у Києві відбувається захід «Вечір Різдвяних Василів». Започаткував його у 1989 році  Євген Сверстюк в пам’ять про Василів – Стуса, Симоненка, Чумака та Еллана-Блакитного, які народилися у ці святкові дні.

Цьогоріч Вечір відбувся 12 січня, у День українського політв’язня. Саме цього дня 1972 року в Україні упродовж кількох днів було заарештовано цілу плеяду відомих представників національно-демократичного руху: Івана Світличного, Євгена Сверстюка, Василя Стуса, Івана Дзюбу, В’ячеслава Чорновола, Івана Геля та інших. Відзначається від 1975 року за ініціативи В’ячеслава Чорновола.

Вела вечір Наталка Позняк, співробітниця Українського інституту національної пам’яті. Вона сказала, що здавалося, що після відходу Євгена Сверстюка у засвіти, традиція проводити такі Вечори піде у небуття. Але знайшлися небайдужі люди, які «підхопили цю справу і понесли далі».

 Серед них – Віра Соловйова, директорка видавництва «Кліо».  Вона подякувала всім тим, хто продовжує справу Євгена Сверстюка і наголосила, що у залі зібралися люди, яким не байдуже,  не все одно і що « кожен з нас по краплині будує Україну». А Україні досі доводиться боротись за визволення своїх синів і дочок, сучасних кремлівських політв’язнів.

Народний депутат, колишній директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович став лауреатом премії Василя Стуса у 2012 році. Він, зокрема, сказав: « Коли говоримо про Вечір Різдвяних Василів, то маємо дві традиції – велику національну традицію, коли згадуємо Різдво, чуємо коляду та іншу традицію – коли згадуємо політв’язнів». Пан Володимир прочитав свою нову новелу «Пісня» про видатного українського композитора Миколу Леонтовича.

Правозахисник, політв’язень, член Української Гельсінської групи, літописець історії репресій радянського режиму проти українських дисидентів Василь Овсієнко прочитав кілька віршів Стуса, доповнюючи їх своїми спогадами.

Поділилася своїми спогадами і Маргарита Довгань,  громадська та культурна діячка. Недавно вийшла друком її книга « Ріка життя. Сповідь», де вона описує, зокрема, і свої зустрічі з плеядою наших національних подвижників – шістдесятників.

Однією із справ усього життя Євгена Сверстюка була газета «Наша віра», яку він започаткував і до останнього дня редагував. Завдяки  Олександру Сугоняко, громадському діячу, нинішньому  шеф-редактору газети, «Наша віра» збережена.

На Вечорі виступили Олесь Шевченко – колишній політв’язень, громадський діяч; Олександра Матвійчук – правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод.

Зала стоячи вітала колишніх кремлівських бранців Олега Сенцова, Олександра Кольченка,  Володимира Балуха.

Олег Сенцов подякував організаторам, що вони «шанують пам’ять тих, з кого починалася боротьба за  незалежність України проти Радянського Союзу. У ті роки було дуже складно боротися проти цієї системи». Зараз ми  боремося проти Росії, яка є нащадком цієї «держави тьми». «Кожен бореться як може – хтось на фронті, хтось словом, хтось з плакатами». Олег Сенцов наголосив, що потрібно пам’ятати про політв’язнів.

Олександр Кольченко сказав, що кожен може підтримати політв’язнів, надіславши лист, переславши гроші чи поширивши інформацію про таких людей.

Володимир Балух нагадав, що близько 80 людей перебувають за ґратами за безглуздими звинуваченнями — просто за українську душу, за любов до України. Серед них  Олег Приходько, Денис Кашук, Галина Долгопола. Цей перелік прізвищ можна продовжувати і продовжувати.

Учасників заходу вітав із Різдвом дитячий фольклорний театр «Дай Боже», лідер гурту «Хорея козацька» Тарас Компаніченко, українські барди Кирило Булкін та Ігор Жук.

Усі бажаючі мали змогу підписати різдвяні листівки кремлівським заручникам . Листівки передадуть адресатам.

Вечір пройшов в атмосфері загального духовного піднесення і схиляння перед заслугами борців за свободу України.

Данута КОСТУРА

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code