«Роман у листах»

Данута КОСТУРА

У Ворзелі відбувся вечір, присвячений композитору Рейнгольду Глієру. Присутні побачили прем’єру літературно- музичної вистави «Роман у листах», створену  за перепискою  композитора і його майбутньої дружини Марії Ренквіст.

Другою українською і першою ворзельською прем’єрою назвав виставу правнук композитора Рейнгольда Глієра Кирило Новосельський.

Кілька років тому Кирило Новосельський віднайшов листування між своїми прадідом і прабабусею. На той час Рейгнгольд Глієр був професором, а Марія Ренквіст студенткою, у якої він приймав екзамен. Після екзамену у московському інституті композитор поїхав у Київ, де в його родини була дача у Святошині. Впродовж двох з половиною місяців Ренгольд і Марія листувалися. У листах йшлося про музику, філософію.

Пан Кирило, прочитавши листи, вирішив, що на їх основі вийшла б цікава літературно-музична композиція. Ідею підтримала багаточисельна родина Глієрів, розкидана по всьому світу. Всього відомо про 1500 осіб, з них на сьогодні  близько пів тисячі живих.  За словами Кирила Новосельського,  Глієрів не має хіба що в Антарктиді. І то ще не факт.

У виставах брали участь представники роду Глієрів, які живуть у різних країнах. У якій країні перебували, такою мовою велася вистава – французькою, англійською.

Друга українська, перша ворзельська прем’єра

І ось черга дійшла до України, де композитор працював, творив впродовж багатьох років. Тут, написана низка творів на українську тематику, зокрема музика до балетів «Тарас Бульба», «Запорожці», до вистав за поемами Тараса Шевченка.

Серед його учнів були Борис Лятошинський і Микола Ревуцький.

З Борисом Лятошинським у Глієра склалися особливо теплі стосунки. Він часто бував на дачі Лятошинського у Ворзелі. Сюди на літо приїжджали і його рідні. А Кирило Новосельський навідується щоразу до ворзельських родичів Лятошинського, коли буває у Києві.

Тому і  відбулася тут «друга українська і перша ворзельська прем’єра вистави» українською мовою. А «перша українська» пройшла півтора роки тому в рамках польського фестивалю у Житомирі, звідки походить мама Глієра.

У ворзельській виставі взяли участь актор Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки Олександр Соколенко та актриса Київського незалежного театру Наталія Луцюк.

Вони натхненно і проникливо читали  листи, а Наталія Луцюк ще й виконувала твори на музику Глієра.  Піаністка, дипломант всеукраїнських та міжнародних конкурсів Анна Кільчицька додала вагомої  виразності виставі своїм виконанням творів Глієра.

Особливої привабливості виставі додав той факт, що Олександр і Наталія – ворзельці.

Разом з Кирилом Новосельським, вченим- географом і економістом, у Ворзель завітала і кінорежисер, ведуча музичних салонів Українського культурного центру в Москві  Віра Федорченко. Вона трохи розповіла про Центр, який зараз переживає не найкращі часи. Разом з тим вечори все ж відбуваються.  Нещодавно відбувся вечір, присвячений ювілею Дмитра Павличка.

Присутні на виставі подивилися також фрагмент з фільму про Глієра, де враженнями про свого вчителя ділиться Борис Лятошинський.

Данута КОСТУРА

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code