Перший ювілей книгарні

Данута Костура

Свій п’ятий день народження відзначила в кінці серпня книгарня при видавництві «Смолоскип», перетворивши, як і в усі попередні рази, захід у подію. Цього разу головною темою були шістдесяті.

Десталінізація, хрущовська відлига дали поштовх до виникнення плеяди молодих інтелектуалів, які не хотіли жити так, як жили їх батьки, загалом, населення тодішньої «неозорої» країни. Добре освічені, з почуттям національної гідності , вони створювали клуби творчої молоді, сперечалися, творили, виходячи за рамки загальноприйнятого. А потім показали приклад дивовижної сили духу.

Євген Сверстюк – один із них. Він і був головним гостем свята. Народився на Волині, закінчив Львівський університет, аспірантуру в НДІ психології. За видавання і розповсюдження самвидавничої літератури отримав у 1972 році 7 років пермських таборів і 5 років заслання, яке відбував у Бурятії.

Євген Сверстюк говорив про своїх побратимів, про їх шукання правди і чесної позиції, про неприйняття, опір офіційній літературі, про ідеалізм, про дітей дисидентів і те, як непросто їм рослося.

Коли після звільнення вернувся в Україну вразила за його словами,«рабська психологія переляканих людей». Панувала атмосфера страху,який деморалізує, зменшує людину, підносить обставини над людиною. Насправді людина починається, коли піднімається над обставинами. Ми ще й зараз маємо справу з громадською пасивністю людей, народжених в страху.

Говорив і про діаспору, яку зактивізував український дисидентський рух. Прикладом може служити створення у США Осипом Зінкевичем у 1967 році видавництва «Смолоскип». Видавництво видавало твори шістдесятників, ставши моральною підтримкою тим, хто не боявся, не зраджував своїм переконанням.

Після проголошення Незалежності видавництво «Смолоскип»перебралося в Україну. Зараз його директором є Ростислав Семків. За час своєї діяльності «Смолоскип» згуртував навколо себе молодих інтелектуалів. Щорічно проводить творчі семінари в Ірпені ( цього року у Ворзелі), де збирається з усієї України талановита молодь, проводить літературний конкурс свого імені.

Книгарня видавництва пропонує читачам найцікавіші україномовні книги інших видавництв, запрошує на різноманітні заходи. А ще не піддалася на «життєві будні» і тримає демократичні ціни. Про цей факт з гордістю нагадала директорка книгарні Ольга Погинайко. І запросила присутніх на неофіційну частину святкування.

Вечірка проходила у стилі 60-х. Її вели Юлія Стахівська і Олег Коцарєв. Цьогорічні лауреати смолоскипівського літературного конкурсу Мирослав Лаюк та Михайло Жаржайло прочитали свої вірші. Звучала західна і українська музика тих часів, тематика різноманітних конкурсів, вікторин теж була просякнута цим часом. Переможці виграли квитки на концерт «Пікардійської терції», покет-бук, 5-відсоткову знижку на книги, придбані у книгарні, книги.

Подія зібрала багато ерудованих, розкутих молодих людей, які розуміють, що таке національна гідність. Думається, що ця молодь є гідним продовженням шістдесятників.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code