Данута КОСТУРА
Уманському парку «Софіїївка» 217 років. Про це нагадує викладена з квітів клумба. За ці століття парк змінював власників, занепадав, відроджувався, зазнавав руйнівного потопу, знову був відновлений. Зараз він у надійних руках Національної академії наук України.
Фахівці NASA, просканувавши за допомогою супутника землю, виявили місця, які найбільш енергетично впливають на людину. «Засвітилися» такі і в Україні. Серед них і дендропарк «Софіївка» ( а ще Коктебель, озеро Синевир і заповідник Асканія–Нова).
Очевидно, граф Станіслав Потоцький, вибираючи це місце під майбутній парк і без супутників знав про його особливу енергетику. Масивні гранітні плити на поверхні, річечка, перепади у висоті вдало використав у своїй роботі головний будівничий парку Людвіг Метцель. У його відсутність всіма роботами керував кріпак Потоцького – самородок Петро Заремба.
Потоцький розбудував парк на честь своєї дружини Софії. Не закінчив задумане, завдячуючи теж їй.
Цей парк – своєрідна ода любові. Всюди – давньогрецькі мотиви. Софія була гречанкою.
Народившись поблизу Стамбула, в бідній сім’ї, вона рано почала торгувати своїм тілом. Згодом стала утриманкою посла Польщі. Була красивою, мала гострий розум, добру пам’ять. Невдовзі посла відкликали до Варшави. А через деякий час туди поїхала Софія. Але до столиці Софію не пустили. Довелось залишитись у Кам’янці – Подільському. Створила собі легенду, згідно з якої вона походила з роду візантійських правителів. Невдовзі син коменданта фортеці одружується з нею всупереч волі батьків.
Софія не переймалася таким поняттям, як вірність. У її «послужному» списку
багато відомих на той час імен. Серед них і фаворит Катерини Потьомкін. Заодно виконувала його різні доручення. По завданню Потьомкіна закоханий у неї претендент на польський престол граф Станіслав Потоцький прислужився «отечеству», підписавши вигідні для Росії документи. За це отримала від Катерини сережки і якісь угіддя в Білорусії.
У шлюбі Потоцькі прожили сім років. У 1805 році до них приїхав погостювати його син від попереднього шлюбу.
Коли люблячий чоловік «застукав» свою сорокарічну дружину зі своїм сином, то зліг. Невдовзі 54-річного Потоцького не стало. Управління маєтком перейшло до сина, який понад усе любив азартні ігри. Почав програвати маєтки. Софія оформила право розпоряджатися спадщиною на себе, натомість зобов’язалася виплачуючи своєму коханцю гроші. Платити довелось менше року – син Потоцького помер. Софія померла у 57 років. Після того, як у склеп, в якому була похована, вдарила блискавка ( за іншими даними він постраждав від землетрусу), донька перепоховала її у Тальному. Ось така невесела історія.
Але повернемось до парку, наповненому скульптурами, гротами, озерами, фонтаном. Екскурсоводи про кожен з тих об’єктів розкажуть хвилюючу романтичну історію.
На свій лад пояснювали смисл і значення деяких об’єктів знавці масонських символів. Власне, вони і організували екскурсію у Софіївку, оскільки вважають її масонським храмом просто неба. Для багатьох екскурсантів було новиною, що Потоцький у свій час був головою однієї з масонських лож, поширених у минулих століттях. Тому знавці масонських символів віднаходили їх у скульптурах, будівлях, розкиданих каменях тощо. На допомогу собі запросили масонського «гуру» зі Страсбурга, який зі знанням справи доповнював розповіді наших екскурсоводів з групи.
Поїздка дещо розширила , зокрема, знання автора про цю течію. В дорозі бажаючі могли подивитися фільм про масонство. Тому, скажімо, скульптура «зламана колона», яка має декілька пояснень, одне з яких – «не зазнавайся» видалась і для «невтаємничених» дуже правильною : Все можна обламати. І твою гординю теж.
Були інші постулати, які теж стали певним відкриттям.
До парку їдуть звідусіль. Близько пів мільйона відвідувачів приймає він щороку. Займає територію 179 га. Є де розгулятися.
Наша екскурсія проходила у дощові, холодні дні. Та, незважаючи на погоду, екскурсійних автобусів було багато. В день свого весілля у Софіївку приходять молодята, щиро вірячи у легенду про чисте кохання. Не будемо їх розчаровувати. Зрештою, не такі вже й суттєві ці легенди, у порівнянні з енергетикою самої території. Яка знайшла своє підтвердження із космосу.
Данута Костура
no images were found
Popularity: 5% [?]