Данута КОСТУРА
Впродовж місяця ворзельці мали змогу знайомитися з новим проектом Генерального плану селища. За три дні до закінчення визначеного законом терміну ознайомлення, у Центрі культури «Уваровський дім» пройшло його обговорення.
Представляли Генплан Іван Шпилевський – заслужений архітектор України, директор ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М.Білоконя, керівник авторського колективу; Тетяна Губенко – лауреат Державної премії України в галузі архітектури, головний архітектор проекту; Наталія Сугак – головний фахівець з екологічних питань; Володимир Муха – лауреат Державної премії України в галузі архітектури, головний інженер проекту.
Тетяна Губенко нагадала про три варіанти розвитку Ворзеля, які були запропоновані Діпромістом Робочій групі :
Перший варіант – вся територія селища стає курортом, розглядається як кліматичний курорт місцевого значення. Головний лікувальний ресурс – фітонциди зелених насаджень. У цього сценарію, на думку розробників, є суттєві ризики і загрози. Насамперед – це необхідність встановлення зон санітарної охорони курорту. Вони забороняють господарську діяльність, яка суперечить розвитку Ворзеля як курорту, не тільки у Ворзелі, але й у суміжних населених пунктах. А ще селище повинно своїм коштом провести каналізацію, модернізацію інженерних мереж, тощо.
Другий варіант – курортною територією стає частина Ворзеля ( на південь від залізниці).
Третій варіант – Ворзель розглядається як рекреаційна територія у приміській зоні Києва. У Генплані будуть зафіксовані всі рекреаційні об’єкти (незалежно від того чи діють вони на сьогодні чи у запустінні) без зміни їх цільового призначення.
Зваживши всі «за» і «проти» Робоча група проголосувала за третій варіант.
Після цього Інститут приступив до розробки проекту Генплану.
Згідно з ним, Ворзель буде розвиватися як рекреаційно-оздоровча територія: всі оздоровчі заклади (нині діючі і недіючі) не змінюють свого цільового призначення – оздоровлення людей.
Переведено всі вільні зелені зони ( 26 га), які є у комунальній власності у чотири парки і дванадцять скверів. Так до двох парків Ворзель (3 га) і Перемога ( 7,5га) додаються ще 4 парки: Центральний (2,2 га), Спортивний(2,7 га), Зірка (7 га) і Тюльпановий (3,5 га).
«Діпромісто» поділив всю рекреаційну територію на 4 зони: дитячого відпочинку, відпочинку дорослих, реабілітації і сімейного відпочинку.
Дитяча зона займає вагоме місце у Генплані. Під нього виділено порівняно багато території. Одночасно з традиційним відпочинком для дітей і молоді передбачаються мистецькі, спортивні, скаутські табори, тощо.
Зона реабілітації для учасників АТО та ООС включає у себе недіючі на сьогодні санаторії «Ворзель» і «Перемога». На території колишньої бази відпочинку ТОВ «Фреш лайн», що у Кичеєвому, буде реабілітаційний центр для дітей.
Зона відпочинку для дорослих – це території санаторію Україна, СБУ, Будинок творчості композиторів. У цю зону чомусь попала дитяча база відпочинку «Енергія».
Зона сімейного відпочинку це, в основному, рекреаційні землі біля школи та по вул. Стражеска.
Головний архітектор навела деякі дані.
Територія
На 12 05 1998 р. територія Ворзеля – 878, 7 га, селищної ради – 922, 7 га Житлова забудова – 274 га ( з них – багатоквартирна – 17 га , садибна – 257 га)
Ландшафтно-рекреаційні та озеленені території – 310 га
З них : територія установ санітарного лікування – 207, 5 га
Заказники – 84 га
Сільськогосподарські угіддя – 4, 4 га
Інші території – 44 га
Забудови – 274 га
Громадські забудови – 57 га
Виробництво – 17 га
Транспорт – 85 га
Населення
На 01 01 2018 р у Ворзелі проживали 6 200 осіб, з них – працездатного віку – 3 820 осіб, пенсіонерів – 2 300 осіб
У багатоповерхівках проживають 3200 осіб, у 1500 садибах – 3000 осіб.
Близько 1000 працюють за межами Ворзеля, а 800 – доїжджають у Ворзель на роботу. В установах санаторного лікування зайнято 850 осіб.
До аварії у Ворзелі працювало 29 закладів на 8000 місць
Зараз працюють 6 закладів на 1260 місць. Розміщені на 71, 5 га
Інші заклади, які не функціонують, розміщені на 136 га
Прогноз до 2039 року
У 2039 році у Ворзелі передбачається буде проживати 8 500 мешканців ( щорічно приростатиме по 110 осіб)
Збільшиться місткість оздоровчих установ – на 6100 місць, оздоровчих комплексів на 460 місць, таборів на 1920 , пансіонатів на 2300, баз відпочинку – 380, туристичних установ – 600 місць
На 56, 3 га будуть збудовані 480 нових котеджів ( площа котеджу 200 кв.м ). У них проживатимуть 1200 осіб.
Відбудеться скорочення зелених насаджень ландшафтно- рекреаційної території на 30, 4 га ( за рахунок ТОВ Фреш лайн і ТОВ Добробут на 3, 9 га та на 26,5 га зелених насаджень, які були надані під житлову забудову).
Обговорення
Запитання і відповіді тривали більше 4-х годин. Люди обурювались, що приміщення для проведення заходу замале, багато людей змушені стояти у коридорі, обговорення проходить у робочий час. Звучали пропозиції провести обговорення у спортзалі школи чи під сучасним великим надувним наметом. Голова селища Лариса Федорук сказала, що це єдине велике приміщення, яким володіє селищна рада. А щодо часу, то за місяць можна було якось спланувати свій графік тим, хто працює, але хотів бути на обговореннях.
Група активістів обурювалася, що Ворзель не розглядається як курорт. І наводила дані, які, на їх думку, підтверджували, що статус курорту для Ворзеля можливий і необхідний. Адже статус може захистити ворзельський ліс і зелені зони від знищення. Чомусь застереження і ризики, які виникають при надані селищу статусу курорту ними не сприймалися.
Особливо багато було питань у мешканців приватного сектору, які проживають на масивах, наближених до Бучі. Там є ділянка, площею 2,8 га, яка віддана в оренду під багатоповерхове будівництво ще у 2005 році ТОВ «Ралекс». За цей час на ділянці виріс лісок. Оскільки це єдині дерева і кущі у цьому районі, то їх потрібно зберегти. Також висловлювались побажання щодо необхідності скверів, дитячих і спортивних майданчиків на масивах.
Були питання і до зони сімейного відпочинку – пансіонатів. Які вони будуть, чи не повториться така ж історія, як з дитячим табором «Відкрита Біблія», де дощенту були знищені на половині території дерева і набудовано «дач».
Тривога щодо захисту дерев звучала від багатьох. Особливо це стосувалося майбутнього знищення дерев у зелених зонах, на ділянках, відведених під котеджне будівництво. Адже більше 25 га лісових насаджень попадає під вирубку. Як сказала одна з мешканок, що «100 вирубаних сосен не замінять 10 посаджених туй».
Є загрози і щодо розбудови оздоровчих об’єктів на територіях колишніх оздоровчих закладів. Де гарантія, що власники не вирубають там багато дерев?
І при тому будуть посилатися на постанову Кабінету міністрів №1045 від 1 серпня 2006 року. А там записано, що власник, сплативши відновну вартість дерев на своїй ділянці, має право їх всіх вирубати.
Щоб уберегтися від такого господарювання, потрібно терміново врегулювати це питання на законодавчому рівні. Якщо це землі рекреації, то вирубка дерев – це вже посягання на зміну цільового призначення цієї ділянки. Адже у нашому випадку саме дерева формують знамените ворзельське повітря.
На обговоренні був присутній мешканець Ворзеля народний депутат Володимир Вятрович. Маємо ще одну депутатку з ворзельським корінням Марію Іонову. І депутата від нашого округу Олександра Горобця. Можливо вони, об’єднавши зусилля, зможуть через свої канали внести поправку до цієї урядової постанови. У поправці повинно йтися, що сплата відновної вартості дерев не стосується рекреаційно-оздоровчих територій. Тут потрібно виписати інший підхід.
Мешканці запитували, які є запобіжники, щоб перешкодити зміні цільового призначення земель після приєднання Ворзеля до Бучі. Директор Інституту відповів, що Генплан – це майже закон. Щоб змінити цільове призначення, потрібно буде змінювати Генплан. Зміни ж вносяться на підставі подібних обговорень, які проводяться у Ворзелі. Хочеться вірити, що бажаючих змінити цільове призначення не знайдеться, хоча б з огляду на достатню кількість небайдужих ворзельців.
Було багато інших запитань і пропозицій. Їх селищна голова запропонувала зафіксувати письмово. Вони розглядатимуться Робочою групою з доопрацювання проекту Генплану Ворзеля.
Багато людей, задаючи питання, не розуміли, що Генплан не деталізує, а задає напрямок розвитку селища, робить аналіз і прогноз.
Зонінг
Наступним етапом буде зонінг – детальний план всієї території. Згідно з законом, зонінг підлягає широкому обговоренню громадськістю. Після внесення змін, які запропонують мешканці, детальний план Ворзеля схвалюється всією громадою.
Слід наголосити, що є ще таке поняття, як детальний план окремої території. Власник чи орендар подає своє бачення даної ділянки у вигляді конкретного плану. І тут потрібне лише узгодження з мешканцями прилеглих територій. Думка інших мешканців не береться до уваги. У цьому випадку на селище можуть чекати різні виклики.
Трохи про активізм
Якби активні мешканці Ворзеля дружно не виступили проти прийняття Генпланів 2012 і 2014 років, Ворзель був би вщент забудований багатоповерхівками. Не допустили.
Новий Генплан дає посил, напрямок, що Ворзель – це рекреаційно-оздоровча територія.
На жаль, і цей, добре виписаний проект Генплану деякі з активістів розглядають через призму боротьби.
Коли небайдужа громадськість боролася всіма способами за надання Ворзелю статусу курорту, була боязнь, що при проектуванні нового Генплану землі колишніх таборів, оздоровниць можуть позбутися статусу рекреаційних.
У проекті Генплану їх збільшилося на 26 га за рахунок переведення вільних зелених зон у 4 парки і 12 скверів. А територія всіх діючих і не діючих оздоровниць у Генплані розглядається як рекреаційна. Що ще хотіти?
Але лунають голоси, що насправді цих земель стає менше на 30,4 га. А за рахунок чого? За рахунок зелених зон, виділених під котеджі. І тут можна ще за ці дерева поборотися через зміну Постанови 1045, про що йшлося вище.
Відчуття, що активісти не до кінця розібралися. А інші навіть не гортали сторінки Пояснювальної записки. Але критикують. І не береться до уваги, що для отримання Ворзелем статусу курорту необхідно провести каналізацію всього селища, розширити і осучаснити курортно-рекреаційну інфраструктуру. А це питання багатьох років, які стануть роками стагнації. Бо звідки візьмуться кошти на цю інфраструктуру? Тим часом Ворзель буде занепадати.
Так, статус курорту міг би стати запобіжником щодо зміни цільового призначення земель. Але ж будемо мати такий запобіжник як зонінг. Щоб змінити, виписане у детальному плані всієї ворзельської території (зонінгу) призначення землі, власникам доведеться мати справу з небайдужими ворзельцями. А вони можуть, як показує історія, дати достойну відповідь підступним намірам забудовника.
На закінчення ще кілька уточнень.
Багатоповерхівки у зелених зонах Ворзеля у проекті Генплану не передбачені. (окрім 0, 9 га біля пошти, але будемо сподіватися, що вдасться знайти порозуміння з орендарями).
Всі ділянки під будівництво багатоповерхівок і 480 котеджів були виділені минулими каденціями. Ця каденція роздала лише 40 ділянок атовцям першої хвилі мобілізації, зарезервованих попередньою владою.
Наступний етап – зонінг , детальний план території – ось тут потрібно бути уважними і прискіпливими у майбутньому. А зараз треба затвердити Генплан у тому вигляді, який він пропонується розробником.
Данута КОСТУРА
більше про попередні проекти генпланів, виклики та новий проект Генплану http://imounr.org.ua/proekt-henplanu-vorzelya-2019/#more-24231
Popularity: 3% [?]