Чи якісний наш газ?

Данута КОСТУРА

Недавно у передачі «ТСН-Новини»  пройшов сюжет, у якому мешканка Ірпеня скаржилася на якість газу, який подається у наші домівки. Вона не єдина. Нарікають й інші споживачі на неякісний, за їх словами, газ. Бо бувають періоди,  що чайник закипає довше, є і запитання до зміни кольору газового полум’я на конфорці, тощо

ПАТ «Київоблгаз» відреагував на скаргу, запросивши знімальні групи з каналів «1+1», «Україна», місцеве телебачення «Правда тут», кореспондентів з газет «Голосу України» та «Ірпінського вісника» взяти участь у публічному експерименті відбору та аналізу природного газу безпосередньо з газового обладнання споживача з його подальшим аналізом в провідному державному органі сертифікації «Укрметртестстандарті». Все відбувалося в режимі реального часу.

Розвіював сумніви громадськості та чутки щодо «розбавляння» газу на його шляху від магістралі до споживача перший заступник голови правління – головний інженер ПАТ «Київоблгаз» Павло Кишкар та представники Ірпінської дільниці Києво-Святошинського р-ну.

Першим пунктом  туру була Ірпінська газорозподільна станція ( ГРС- Ірпінь).

« Це ще господарство «Укртрансгазу». Тут газ високого тиску ( а це близько 60 кг на кв. см) проходить пониження. Ще тут газ набуває запаху ( додається одорант), щоб споживачі могли відчути витік  газу на запах. З цього місця за транспортування газу у домівки вже відповідає «Київоблгаз», – пояснює  Павло Кишкар.

Наступним місцем був газорозподільний пункт  шафового типу.

«Тут тиск понижується до 200 мл водяного стовпчика. Це дуже мало. Кожна людина може перекрити такий струмінь пальцем. Також встановлені фільтри для очищення газу від твердих механічних домішок. Ці станції об’єднані. Якщо щось трапляється на одній з них, то автоматично включається інша . Споживач навіть не помітить проблеми», – розказують начальник  ірпінської дільниці Києво-Святошинського р-ну Руслан Писанко та головний інженер Сергій Мінін.

Потім всі попрямували до домівки споживача Юлії Шиховцової, яка скаржилася на якість газу. Вона сказала, що у 2007 році, коли був придбаний будинок,  витрати газу на обігрів становив 500 кубометрів, а за останній рік  – 700. Вважає, що причина у неякісному газі. Представники «Облгазу» висловили припущення, що можливо витік тепла йде через тріщинами у її будинку і пообіцяли навідатися з тепловізором у холодніші дні.

Отже, були відібрані проби газу разом з представником лабораторії і всі поїхали в «Укрметртестстандарт», де працівники взялись за вивчення складу газу. Лаборанти сказали, що нечасто роблять такі аналізи. Зверталася якось з цього приводу одна зарубіжна фірма, то газ був в нормі. Втім, це може пояснюватися високою ціною на такий аналіз.

Як перевірити якість?

Представники преси задали питання представникам «Київоблгазу», як споживач може перевірити якість газу у своїй домівці.Ті, пославшись на закон, відповіли, що перевірка якості газу може бути проведена за письмовою заявою споживача. У разі, якщо показники відповідають нормам, оплачувати такий аналіз буде споживач, а якщо не відповідають – постачальник газу. Відповідно до п. 28 Правил визначено, що споживач має право на зменшення розміру плати у разі погіршення якісних показників газу та зниження тиску газу.

Якість газу, що постачається споживачам Київщини, публікується щомісячно на сайті Київоблгазу. Контролюють якість тільки постачальники, механізм незалежного контролю в Україні не передбачений.

За даними НАК «Нафтогаз України», визначення якісних показників природного газу, що надходить в Україну, здійснюється на газовимірювальних станціях та пунктах вимірювання, які розташовані на вході магістральних газопроводів в Україну.

Для проведення аналізу створено 69 хіміко-аналітичних лабораторій.

Як у Європі?

Наразі ніхто не дав споживачам відповідь, чому періодично у людей виникають такого плану підозри. Інтернет рясніє подібними запитаннями  впродовж років.

За словами заступника директора ГО «Публічний аудит» Андрія Вігірінського (Українська правда)  газ, який споживають в Україні, є нижчої якості, ніж у Європі, тому, зокрема,  й обсяги використання у нас є вищими.

У Європі газ доводять до потрібних показників спеціальною очисткою. Підраховано, що коли б українські нормативи довести до європейських, то обсяг споживання міг скоротитися на 20-30 відсотків, а це приблизно на рік 3 млрд кубів.

Згідно ГОСТу теплота згоряння у нас 7600 ккал на куб метр.

Дані, які щомісяця розміщуються на офіційних сайтах облгазів, показують, що теплота згорання природного газу на території України змінюється в межах 8 000 – 8 250 ккал/м3, що перевищує значення калорійності газу, встановлені ГОСТом.

У світі споживачі платять не за спалені кубометри газу, а за калорії, які виділяє спалений газ. Там за одиницю вимірювання обрано Мегаджоулі. Якщо конвертувати ГОСТівські 7600 ккал у Мегаджоулі , то отримаємо 31,8 МДж ( або 32-34 МДж , виходячи з розрахунку 8250 ккал на куб м). Це значно нижча якість у порівнянні з європейськими стандартами. Тому наше ККД нижче, а обсяги спалювання газу вищі.

То що з газом у Юлії?

Щодо результатів аналізу, то він показав, що газ, яким користувалася мешканка Ірпеня Юлія Шиховцова  не тільки відповідає нормі, але й перевищує значення калорійності, встановлені ГОСТом: теплота згоряння замість 7600 ккал за куб. м  склала  8188 – 9076 ккал за куб. м.( а це відповідно 34, 25- 38 МДж ). Вміст кисню при нормі 1% був у відібраному зразку  0,007%.

Для порівняння: В Іспанії найнижчий показник 34, 95 МДж, найвищий- 45,18 Мдж; в  Італії –  36,2  – 43,6МДж; в Німеччині – 40,2 – 46,0МДж

Данута КОСТУРА

Довідка

ПАТ«Київоблгаз» – лідер серед газорозпридільних підприємств України. Посідає перше місце в країні за протяжністю газопроводів ( понад 44 тис. км). Обслуговує близько 800 тисяч споживачів. Рівень газифікації області – 95,4 %. Компанія є одним з найкрупніших платників податків області. В ПАТ «Київоблгаз» працює  близько 4,5 тисяч співробітників.


Popularity: 4% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code