Чи буде Ворзель всеукраїнською оздоровницею?

Данута Костура

Статус кліматичного курорту Ворзель отримав у 1938 році, підтвердив у 1982 за своє особливе повітря, насичене киснем високої іонізації. Цю особливість надають йому змішані  листяно-хвойні ліси.

Ворзель –  селище, яке досі живе спогадами 30- 40-річної давності. Тоді тут вирувало курортне життя. У літні місяці його чисельність зростала до 25 тисяч осіб завдяки 28 оздоровницям і неорганізованим відпочивальникам, які винаймали кімнати. Літній кінотеатр, танцювальний майданчик збирав людей докупи, урізноманітнюючи відпочинок.

У кращі його часи тут функціонувало 16 піонерських таборів. Багато з них вже втрачено для дітей: замість багатоголосого дитячого сміху  – сита тиша для декількох осіб.

Зараз маємо три дитячі табори – «Енергія», «Відкрита Біблія та від  «Лікарні військово-медичного управління СБУ». Ще чотири дитячі оздоровниці функціонують як  різнопрофільні санаторії  і для широкого дитячого загалу недоступні.

Більш-менш повноцінно функціонують і чотири санаторії для дорослих:  «Україна», «Ворзель», «Перемога», «Лікарня військово-медичного управління СБУ». Вони, в основному, залежать від спроможності держави заповнити місця.

Викуплені або здані в оренду без зміни цільового призначення  50 гектарів землі ( в основному це землі колишніх піонерських таборів), чекають свого часу. Думається, що власники цих земель вітали б заохочення влади будувати на них нові дитячі оздоровниці. Особливо, коли б влада надала такому будівництву зелену вулицю у вигляді податкових, інших преференцій, серед яких , скажімо, могла б бути безкоштовна проектна документація. При належному менеджменті цей бізнес міг би стати успішним  – близькість до столиці робила б його таким. У Києві є великий прошарок середнього класу, який в спромозі купити для своїх дітей путівки на час канікул. Купляли б путівки і батьки, і спонсори з інших областей. А  діти, набираючись здоров’я, заодно, знайомились би зі столицею.  Організовані  шкільні   екскурсії  з усієї України теж мали б де зупинитися.

Мав би попит і пансіонат для матерів з малими дітьми. За межами України проживає біля 20 млн українців. Багато з них відправили б своїх дітей на свою історичну батьківщину. Тут, відпочиваючи, вони, заодно, знайомилися б і з Києвом.

Коротко про Ворзель

Курортне селище Ворзель розташоване за 25 км від Києва. Розкинулося на площі 922 га, з них 382 га займають ліси і паркові насадження. Тут проживають біля 6 тис. осіб.

Гордість Ворзеля –Центр Культури, відреставрований останніми роками. Це колишня дача  сім’ї  Наталії Уварової, доньки цукрозаводчика Федора Терещенка, одного з найбільших меценатів свого часу.

Візитівкою селища є озеро, оточене з одного боку столітніми соснами, з іншого – березовим гаєм. На його берегах розмістилися  готельно-ресторанні комплекси.

Має Ворзель унікальний у своєму роді об’єкт – Будинок творчості композиторів. Там, на 11 га на відстані 150 м один від одного стоять 21 будиночок, кожен з концертним роялем. Тут творилася українська музична класика. Є тут і готель, збудований для поетів та іншого творчого люду, концертний зал.

Є і «екзотика» – 95-річне тюльпанове дерево. Зацвітає у червні. А ще великий березовий гай.

Ворзель був домівкою для багатьох діячів української культури. Тут проживав композитор Борис Лятошинський, письменники Валерій Підмогильний, Дмитро та Юрій Бедзики.

Побудований міні – стадіон зі штучним покриттям постійно зайнятий школярами – футболістами. І не тільки.

У  Ворзелі відправляють Служби у двох православних церквах, у  Домі Молитви. Новітні церкви винаймають зали санаторіїв.  Римо-католицька церква відправляє Службу у семінарії, яка почала діяти у  90-х роках на території колишнього піонерського табору. Літом тут оздоровлюються діти.

Переживши Чорнобиль і перебудовчі потрясіння, Ворзель потиху підіймається. Прокладено асфальтовані дороги, доводиться до пуття водо – каналізаційна система , освітлено вулиці.

Щоліта перед батьками постає питання, куди прилаштувати своїх дітей. У 2009 році 60% дітей змогли відпочити у таборах, з яких  95,5% – це шкільні табори. І тільки 4,5% – позаміські.

Ворзель міг би стати всеукраїнською дитячою оздоровницею.

Селище ще має потенціал, щоб  стати рекреаційною перлиною біля столиці нашої держави. Була б на це воля влади на всіх рівнях.

Данута Костура

no images were found

Popularity: 6% [?]

1 коментар до "Чи буде Ворзель всеукраїнською оздоровницею?"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code