Данута КОСТУРА
Час від часу в українських медіа піднімається питання про бездомних собак. Особливо, коли вони на когось напали, покусали. І вкотре обурюємося їх кількістю і неспроможністю влади вирішити цю проблему. А вона не проста. Раніше особливо не заморочувалися – бродячих собак просто відстрілювали. Але повстали захисники тварин, вимагаючи виловлювати їх гуманним способом, стерилізувати, вакцинувати від сказу і знову повертати туди, де зловили. Захисники стверджують, що після таких процедур собаки, як правило, лагідні. Дорого, обтяжливо та мало ефективно. Але гуманно. Бо будуть у привичному середовищі і разом з тим захищатимуть свою територію від таких же бездомних, як і вони. Правда, їх життя на вулиці коротке – близько 3-х років. Захисники кажуть, що якщо стерилізувати всіх собак, як бездомних так і тих, хто має господарів, то проблема бродячих псів може бути вирішена за кілька років.
Україна входить у десятку країн з найбільшою кількістю бездомних собак. Тому по цих параметрах її зараховують до країн третього світу. Не надто приємна градація. У 2017 році намагалися порахувати кількість бездомних псів у різних українських містах. Ось деякі дані: Київ – 2500, Івано-Франківськ – 1120, Тернопіль – 527, Біла Церква – 1079, Суми – 1665, Кривий Ріг – 5192, Маріуполь – 2975.
Згідно з даними Держспоживслужби у 2017 році було покусано бродячими псами і котами у Києві – 1518 осіб, Харкові – 550, Львові – 382. За даними Ірпінського міжрайонного відділу лабораторних досліджень за 2019 -2020 роки було покусано 490 осіб. 126 осіб отримали щеплення від сказу ( у 2012 році у травмпункт лікарні звернулися 296 осіб, щеплення зробили 93 особам).
ЧОМУ У РОЗВИНЕНИХ КРАЇНАХ НЕМАЄ БРОДЯЧИХ СОБАК
У західних країнах вагомо діє система штрафів. Перш за все там створено єдиний електронний реєстр собак, до якого вносяться всі дані. Якщо пес не зареєстрований, на власника у США чекає штраф від 100 до 3000 доларів, у Європі від 100 до 5000 євро.
Якщо собака опиниться поза домом, на власника чекає штраф 250 – 600 євро. У Німеччині викидання домашньої тварини на вулицю прирівнюється до знущання і карається штрафом у 25000 євро.
У багатьох західних країнах не дозволяється годувати бездомну тварину. В Англії така милосердність може обійтися людині у 2000 фунтів.
У європейських країнах контролем щодо виконання закону у частині поводження з тваринами наділені поліцейські. Побачивши на вулиці собаку, вони викликають фахівця з вилову і простежують, щоб тварина попала у притулок. Вони також реагують на сигнали інших людей. Поліцейським допомагають муніципальні служби контролю та громадські організації.
В Англії місцевість патрулюється співробітниками служби громадського здоров’я. Підібрану тварину поміщають у притулок, де вона перебуває 7 днів за державні кошти. Якщо за цей час не знайшовся власник, собаці шукають нового господаря. Якщо не знайшли – присипляють (якщо притулок муніципальний).
Притулки
Притулків у західних країнах багато. Фінансуються, в основному, за рахунок пожертв. Якщо хтось хоче віддати туди собаку, доведеться заплатити.
У багатьох країнах власники собак сплачують податки, які йдуть, зокрема, на підтримку притулків. У Відні такий податок становить 72 євро на рік. У Німеччині від 50 євро до кількох сотень ( якщо порода небезпечна).
Широко популяризується ідея забирати тварин саме з притулків. Вона обійдеться власнику утричі дешевше, ніж цуценя з розплідника. У західних країнах господарям категорично заборонено самовільно займатися розведенням собак.
У США в притулках живуть як виловлені так і «здані» господарями собаки. Їх ніколи не повертають на вулиці. Одних забирають нові господарі, незатребуваних – присипляють.
У Німеччині налічується близько 500 притулків. Існують на пожертви і невелику державну дотацію. Утримання середнього по величині притулку обходиться приблизно в 1 млн євро на рік.
ЯК У НАС ДОТРИМУЮТЬСЯ ЗАКОНІВ І ПРАВИЛ
На жаль, правила і закони для більшості власників собак у нас не працюють. Як і таке покарання, як штраф. Він у нас знущально малий. Так за порушення правил утримання тварин штраф у 2019 році становив від 51 до 85 грн ( ст. 154 КпАП України).
У Правилах благоустрою кожного ОТГ є розділ про вигул домашніх тварин, де, зокрема, написано:
– Забороняється перебувати з собаками на стадіонах, пляжах, спортивних і дитячих майданчиках, на території шкільних та дошкільних закладів, ринках, купати собак у водоймищах у місцях масового купання людей, інших громадських місцях, де тварини можуть заподіяти шкоду людям чи іншим тваринам.
– особа, яка супроводжує домашню тварину, зобов’язана забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин;
– прибирати екскременти тварини до сміттезбірників (в під’їздах, ліфтах, на сходових площадках, асфальтних доріжках, парках, вздовж дороги і т.д.).
ЯК ЗАХИЩАТИСЯ У РАЗІ НАПАДУ СОБАК
Не можна бігти, присідати, не слід вдавати, що підбираєте камінь і жбурляєте. Це може спровокувати ще більшу агресію.
Перш за все слід зупинитися, розвернутися до собаки обличчям. Якщо собак декілька – станьте спиною до стіни, дерева, машини.
Якщо є сумка, рюкзак чи парасоля – тримайте між собою і псом. Якщо можете розмовляти – поговоріть з ним якомога спокійніше. Повільно відходьте від пса.
Якщо кидається зграя – треба шукати укриття. Бажано кудись залізти – на дерево, капот машини.
Добре мати при собі потужний ліхтарик. Спрацює, коли на вулиці темно. Електрошокер теж може відлякати. Добре працює газовий балончик з начинкою ОС.
ЩО РОБИТИ ПРИ УКУСАХ ТВАРИН
При важких укусах негайно викликайте швидку медичну допомогу.
Ретельно промийте укус протягом 5 хвилин 20% мильним розчином – в лужному середовищі вірус сказу гине. Для цього слід третину господарського мила розчинити у двох склянках води.
Бажано ізолювати тварину або бодай сфотографувати. Якщо є кровотеча, слід притиснути рану на кілька хвилин стерильною марлевою серветкою.
Обробіть рану 3% розчином перекису водню або 0,05% розчином хлоргексидину, накладіть стерильну пов’язку.
При легких укусах та укусах середньої важкості впродовж дня зверніться в травмпункт, де вам оброблять рану, призначать подальше лікування. При потребі введуть сироватку проти правця.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВЛАСНИКІВ СОБАК
У разі нападу собак на людину власник згідно з законом повинен сплатити у повному обсязі за операції, санаторно-курортне лікування, вартість медикаментів, порваний одяг, тощо. Сума моральної шкоди від пережитого визначається самим постраждалим.
Якщо собака напав на людину і завдав середніх або тяжких травм, то власник карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, виправними роботами або обмеженням волі до двох років ( ст.128 КК України).
У разі смертельних травм власнику собаки загрожує обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5років ( ст.119 КК «Вбивство через необережність»).
Якщо збиток був заподіяний бездомними тваринами, то він повинен відшкодовуватися органами місцевого самоврядування населеного пункту в якому стався напад.
Данута КОСТУРА
Popularity: unranked [?]