Зелене світло для Ворзеля як курорту місцевого значення

Данута КОСТУРА

7 вересня 2018 року Робоча група з розробки Стратегії розвитку Ворзеля розглядала звіт Одеського державного «Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації та курортології МОЗ України» щодо надання Ворзелю статусу курорту місцевого значення.

Інститут прийшов до  висновків, що наявність курортно – рекреаційних ресурсів, вигідне розташування Ворзеля, автомобільний та залізничний зв’язок з Києвом дають можливість розробляти клопотання щодо оголошення природних територій Ворзеля  курортом місцевого значення.

Курорти державного та місцевого значення

Нагадаємо, що стоїть за поняттям «курорт», згідно з Законом України про курорти.  Це освоєна природна територія на землях оздоровчого призначення, що має природні лікувальні ресурси (ПЛР), необхідні для їх експлуатації будівлі та споруди з об’єктами інфраструктури, використовується з метою лікування, медичної реабілітації, профілактики захворювань та для рекреації і підлягає особливій охороні.

До курортів державного значення належать природні території, що мають особливо цінні та унікальні природні лікувальні ресурси: мінеральні води, лікувальні грязі, озокерит, ропа лиманів та озер, морська вода, тощо.

Статус курорту державного значення надається Верховною Радою.

До курортів місцевого значення – природні території, що мають загально поширені природні лікувальні ресурси і використовуються з метою лікування, медичної реабілітації та профілактики захворювань.

Статус курорту місцевого значення надається обласною радою.

Інститут наголошує, що при наданні природним територіям статусу курортів державного або місцевого значення слід враховувати наступні фактори:

– наявність сприятливих для рекреації ландшафтів;

– відсутність або наявність несприятливих природних процесів;

–  техногенне та антропогенне навантаження та віддаленість від небезпечних підприємств;

– розвиток транспортної мережі та стан курортно-рекреаційної інфраструктури;

– потенціал природної території стосовно забезпечення рекреантів водою, електроенергією, продуктами харчування тощо, а також наявність трудових ресурсів для роботи у сфері обслуговування в курортно-рекреаційній сфері.

Як бачимо, всі ці фактори присутні у Ворзелі.

Інститут надав рекомендації, що потрібно зробити перед клопотанням про надання Ворзелю  статусу курорту місцевого значення.

Етап підготовки клопотання передбачає:
– виконання рекомендацій щодо поліпшення санітарно-гігієнічного стану водопунктів питної води;
– благоустрій зон регульованої рекреації та облаштування зон відпочинку;
– забезпечення, в межах компетенції, розвитку місцевого транспорту;
– інвентаризація та резервування територій для розвитку рекреації;
– проведення паспортизації, інвентаризації та обліку природних, історико-культурних та туристичних ресурсів, здійснення оцінки їх рекреаційного потенціалу та забезпечення визначення зон пріоритетного розвитку рекреації;
– створення інформаційного центру та системи поширення інформації про рекреаційний потенціал селища;
– розробка трьох пізнавально-екологічних стежок та паспортів на них;
– забезпечення належного рівня контролю за безпекою туристів та відпочиваючих;
– забезпечення формування позитивного іміджу селища, презентація регіонального туристично – рекреаційного продукту на внутрішньому ринку.

Як бачимо, задачі абсолютно прийнятні. Дещо вже зроблено, інше ще потребує доопрацювань.

Та не все так просто

З 38 членів Групи на зустріч прийшло 16. До них приєдналися ще кілька небайдужих до долі Ворзеля мешканців. Члени групи були поділені на 5 груп, кожна опрацьовувала окремий розділ звіту. Слід сказати, що більшість не бачила звіту і вивчала один з його розділів  безпосередньо по ходу розгляду.

Група зібралася вперше після отримання місяць тому позитивної оцінки щодо майбутнього Ворзеля як місцевого курорту. Здавалося б «ура», маємо від чого відштовхуватися і йти до мети.

Проте кинулась в очі заангажованість спікерів від груп на негатив, на несприйняття Звіту. Так, багато у Звіті ляпів ( скажімо творці документу не знають, що відмінена 4 зона, що відстань від Києва до Ворзеля не 10, а 30 км, що Ворзель наразі не входить у Київську агломерацію, тощо). А ось обурення щодо того, що ворзельське озеро насправді не є озером, а  ставком і що воно розташоване біля траси Київ –Ковель, що не допустимо,  здивувало. Адже між трасою і озером знаходиться ресторанний комплекс з березовим гаєм.

Чи от закид, що не має аналізу води в озері. Хотілось почути від начальника Ірпінського міжрайонного управління Головного управляння Держепідемслужби України, члена групи Галини Савчук ( яка, як спікер однієї з  груп  особливо прискіпливо нанизувала недоліки Звіту), що за останні роки вода в озері була у межах норми. Тому там, з дозволу Держепідемслужби  і купаються щоліта діти, зокрема,  з санаторіїв.

Галина Савчук захвилювалась чи  вистачить у нас води, коли будемо розвиватися як курорт. Хто його знає. Може і не вистачить. Особливо, коли набудуємо багатоповерхівок на ворзельських рекреаційних землях.

А от Сергій Білявський, представник ГО «Громадської ради управління курортною індустрією Ворзеля (ГРУКТІВ)» заявив, не лукавлячи,  що не хоче, щоб Ворзель став курортом.  На запитання «чому», відповів, що, якщо буде курорт, то тоді у селище не підуть інвестиції. Звичайно, що не підуть ті, що пов’язані з будівництвом. Адже статус курорту не дозволить забудовувати зелену зону багатоповерхівками, вирубувати дерева.

Зате підуть інвестиції від інвесторів, які спеціалізуються на розбудові рекреаційних об’єктів. Особливо, коли будуть чітко виписані правила.

І, найголовніше, статус курорту, як державного так і місцевого, заборонить змінювати цільове призначення земель, на яких були розташовані дитячі табори, санаторії, будинки відпочинку. Зараз ці землі в оренді або  мають власників. Але цільового призначення не змінили. Таких земель  у Ворзелі  достатньо.

Іншим членам Групи хотілось детального розкладу ворзельського повітря до «молекул», бажання бачити у Звіті новітні медичні технології у лікуванні відпочивальників, динаміку їх оздоровлення у цифрах, аналіз демографічних показників селища, захворюваності мешканців на інфекційні та неінфекційні захворювання, тощо.

При тому дехто плутався з кількістю діючих санаторіїв. Нагадаємо, що зараз успішно функціонують санаторій СБУ «Ворзель», санаторій «Україна», дитячий санаторії «Орлятко», який у підпорядкуванні Київської адміністрації, три  різнопрофільні дитячі  санаторії, підпорядковані Київській обласній адміністрації.

Санаторій «Перемога» та санаторій «Ворзель», підпорядкований Академії Наук, наразі, не діють як санаторії. Але чудові будівлі нікуди не ділись і чекають свого часу.

Чекає  свого часу ще донедавна дуже успішний дитячий табір «Енергія» та колись міжнародний дитячий табір «Юність». Діє у літній період дитячий табір «Відкрита Біблія».

Дісталось і пункту «розробка трьох пізнавально-екологічних стежок та паспортів на них». Особливо ставку у Кичеєві, який знаходиться на території заказника. Та в чому ж проблема? Пізнавально-екологічних стежок можна розробити у Ворзелі з десяток.

На обговоренні було  зачитано деякі абзаци з листа Ворзельської селищної ради  до Одеського інституту курортології, де перелічені недоробки Інституту, ляпи, які він допустив у Звіті. Сподіваємось, що селищна рада, начальник Ірпінського управляння Держепідемслужби,  директори діючих санаторіїв, зробили все від них залежне,  щоб Звіт був наповнений реальними даними про стан  оздоровниць, інфраструктури.

Загалом, обговорення Звіту залишило неприємний осад. Голова селищної ради Лариса Федорук та секретар ради Людмила Риженко пояснюють такий строгий підхід до Звіту необхідністю заплатити Інституту за дослідження з селищного бюджету  190 473 грн. І за ці гроші хотіли б більш детального Звіту, чіткішої програми. Особливо у частині « подальших робіт з медико-біологічної оцінки природних лікувальних ресурсів та їх практичного використання у лікувальній практиці».

Тим не менше, Ворзель отримав, хай недосконалу, та все ж дорожню карту щодо надання селищу статусу курорту місцевого значення. І хоч ця карта недостатньо виписана, це вже зелене світло для створення Генерального плану Ворзеля не як прикиївського спального району, а як курорту місцевого значення.

Данута КОСТУРА

 

 

 

 

Popularity: 4% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code