120-річний ювілей Євгена Коновальця відзначено у Києві.

Данута Костура

14 червня 2011 року  минуло 120 років від  дня народження Євгена Коновальця.

 З цієї нагоди було створено ювілейний комітет, який опрацював заходи, що відбуватимуться упродовж року в Україні та за кордоном.

У Києві ювілейні заходи розпочалися 10 червня урочистою  академією у Будинку Вчителя, там також була розгорнута  виставка документів, присвячена ювілейній даті.

14 червня столицею пройшла урочиста і, як для Києва, багатолюдна  хода, присвячена цій події. Розпочалася від університету ім. М. Драгоманова. Тут встановлена пам’ятна дошка  на честь створення у 1918 році куреня Січових Стрільців, безпосереднім організатором якого був Євген Коновалець.Згодом  учасники заходу зупинилися  біля Оперного театру з іншою пам’ятною дошкою, на честь члена ОУН Дмитра Мирона Орлика, який  загинув  у 1942 році від рук гітлерівців. Наступною зупинкою  був Будинок Учителя, колишня будівля Центральної Ради.

На всіх зупинках виступали, в основному, історики. Не було партійних прапорів. Майже не було пафосних виступів – тут зібралися однодумці, які не потребували ні агітації, ні пропаганди.  Багато, більшість, молодих, просвітлених лиць. Вони знають, що таке національна гідність. Хор «Гомін» , душа всіх патріотичних заходів на початках нашої Незалежності,  додав колориту ході.І ностальгії для старших. І гіркоти. Бо через 20 років українці  ще досі доказують, що вони є, що мають великі постаті  у своїй історії. Сумні реалії нашого часу.

В колоні, як і слід було сподіватися, були люди із завданням дискредитації ходи. Їх хуліганські дії були рішуче зупинені організаторами заходу.

Постать Євгена Коновальця на час ходи об’єднала національно-патріотичні сили, вгамувала партійні амбіції, притупила бажання бути рівнішим серед рівних.

Урочиста хода закінчилася біля пам’ятника Тарасу Шевченку концертом. І вже, нарешті, тут представники партій почали нетерпеливо розгортати свої прапори…   

Коротко про  Євгена Коновальця.

Народився 14 червня  1891 року у с. Зашків, на Львівщині в родині священнослужителів, виховувався в учительській сім’ї в українському дусі. Після закінчення у 1909 р. Львівської академічної гімназії, вступає на юридичний факультет Львівського університету. Навчання суміщує з суспільно – політичною діяльністю: секретар львівського відділення «Просвіти», член правління Українського студентського союзу, член Української національно-демократичної партії. Великий вплив на Коновальця мало знайомство з  Дмитром Донцовим і його працями.

 Після початку Першої світової війни був мобілізований в австрійську армію. Через рік потрапив у російський полон. Після Лютневої революції 1917 р. в Росії, втікає з табору  у Київ, сформовує курінь Січових Стрільців, стає його командиром. Курінь придушує антидержавний заколот у Києві, забезпечує роботу уряду у надзвичайно складні для нашої молодої держави часи, визволяє спільно з Запорізьким Корпусом та Гайдамацьким Кошем Слобідської України  Київ від більшовиків.

У час гетьмана Скоропадського полк Січових Стрільців на вимогу німецького командування розформували. Згодом був даний дозвіл на формування нового у Білій Церкві. А у листопаді 1918 р. Січові Стрільці  під командуванням Коновальця підтримали директорію УНР.

6 грудня 1919 року урядом та військовими керівниками УНР було прийнято рішення про розформування українських регулярних частин.

Потім був польський полон,Чехо-Словаччина, Львів. Пошук нових методів боротьби за незалежність України.Створення Української Військової Організації. Під кінець 1922 р. знову еміграція.

3 лютого 1929 року у Відні було створено Організацію Українських Націоналістів. Серед засновників Організації  було багато представників Центральної і Східної України. Головою проводу був обраний Коновалець. До співпраці з ОУН залучаються широкі кола української еміграції, встановлюються контакти з політичними колами Німеччини, Великобританії, Іспанії, Італії. Починають працювати політично-інформаційні служби. Створюються осередки ОУН чи близькі їй по духу інші організації у Франції, Бельгії, Канаді.  У Польщі , Чехо-Словаччині, Австрії було укомплектовано  школи з підготовки старшинських кадрів для української армії. Робляться спроби поставити українське питання у Лізі Націй.

Сталін особисто поставив завдання ліквідувати Євгена Коновальця.

Євген Коновалець загинув 23 травня 1938 року у Роттердамі (Голландія). Там похований.

Неодноразово  лунають пропозиції про перепоховання видатних для України постатей. Серед них і Євгена Коновальця  –  знакової  постаті, одного із тих небагатьох  національних лідерів початку 20-го століття, який мислив категоріями соборної України і своїми справами робив все для її утвердження.

 Данута Костура

no images were found

Popularity: 3% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code