Данута КОСТУРА
До Шевченківських днів у ворзельському Центрі культури «Уваровський дім» розгорнута виставка «Вишитий Кобзар».Це понад 40 вишитих фрагментів творів Тараса Шевченка, які вишив ірпінець Іван Рябчук. Всього ж у його доробку більше 50 фрагментів поезій із Кобзаря. У 2018 році це досягнення було зафіксовано Національним реєстром рекордів.
79-річний Іван Рябчук вишиває з 2002 року, відколи вийшов на пенсію. Своїм захопленням вишивкою завдячує мамі. Вона, завідуючи бібліотекою Уманського педінституту ім. Павла Тичини, весь вільний час вишивала ікони, рушники, картини, скатертини, сорочки, тощо. На презентацію своєї виставки пан Іван одягнув одну з маминих вишитих сорочок.
Спочатку його роботи були у вигляді серветок. Тоді можна було розглядіти надзвичайно акуратний, без жодного вузлика зворотній бік вишивки. Згодом серветки помістили у рамки і вони виглядають як картини.
Іван Рябчук вважає співтворцем своїх вишитих картин заслуженого майстра народної творчості Григорія Кисіля, який, зокрема, виготовив схеми портретів Тараса Шевченка.
Пан Іван не бачить свого життя без вишивання. Каже, що вишиває, навіть, посеред ночі, коли не спиться. Через вишивку передає і свою громадянську позицію. Впродовж російсько-української війни він вишив кілька шевченківських віршів, які співзвучні нашому теперішньому сьогоденню.
До Шевченкового тексту іноді додає і своє віршоване бачення. Як, скажімо, у картинах з поемами «Холодний яр», «Великий льох». У кутику своїх картин він завжди вишиває рік завершення своєї роботи.
І вкотре дивуєшся наскільки наш Шевченко актуальний у всі часи. Про це говорили ініціатор показу творів Івана Рябчука у Ворзелі, почесна працівниця культури України Ольга Успенська, директор Ірпінського краєзнавчого музею Анатолій Зборовський, який активно, впродовж багатьох років пропагує творчість Івана Рябчука, мистецтвознавець Ніна Михайлишин, завдяки якій виставку «Вишитий Кобзар» побачили у багатьох містечках Київщини.
Директор «Уваровського дому» Олександр Соколенко наголосив, що Тарас Шевченко був не тільки великим поетом, але й геніальним художником. Адже саме за талант Тараса до малювання його викупили з неволі найбільш маститі на цей час художники. А звання академіка він був удостоєний за свої роботи у техніці офорту ( різновиду гравюри на металі). У ворзельському музеї експонується кілька малюнків із факсимільного видання «Мальовнича Україна».
У презентації взяли участь і старшокласники ворзельської школи. Вони, завдячуючи заступниці директора школи з виховної роботи Ірині Тищенко, часто бувають на подібних заходах. На цьому заході взяли і безпосередню участь, читаючи поезії Тараса Шевченка.
Коротко про Івана Рябчука
Народився у 1941 році у Таращанському районі, на Київщині. У 1959 році закінчив Львівське музичне училище, згодом Ніжинський педінститут ім. Гоголя. Впродовж майже 40 років викладав в Уманському педучилищі хорове диригування, грав в оркестрі. З 2009 року разом з дружиною проживає в Ірпені. Нагороджений багатьма відзнаками, серед яких і Благословенна Грамота від митрополита Єпіфанія. Твори Івана Рябчука експонувалися у багатьох областях України, Литві, Латвії.
Данута КОСТУРА
Popularity: 2% [?]