Данута КОСТУРА
Поданий проект Генплану окреслив напрямок розвитку Ворзеля, як рекреаційно-оздоровчого.
На суд громадськості винесено проект Генерального плану селища Ворзель. Замовник Генплану – виконком селищної ради. Розробник – державне підприємство « Український державний НДІ «Діпромісто».
Впродовж місяця, з 21 листопада по 20 грудня 2019 р. мешканці мають можливість ознайомитися у селищній раді та на офіційному сайті з проектом Генплану і запропонувати на розгляд розробників свої пропозиції.
Громадські слухання відбудуться 17 грудня о 16 годині в приміщенні ЦК «Уваровський дім».
Історія
За останні шість років це вже третя спроба прийняти генплан Ворзеля. Перші два проекти замовляли і оплачували забудовники у 2012 і у 2014 роках. Ці генплани викликали великий спротив у громадськості, оскільки забудовувалися багатоповерхівками великі масиви рекреаційних територій.
Громадськість селища створила Робочу групу, яка детально вивчивши порушення у проекті, зверталась у відповідні інстанції. До громадськості підключились і центральні телеканали.
проект генплану 2012 р.Червоним кольором позначені багатоповерхові забудови
Проект 2012 року передбачав забудувати багатоповерхівками близько 7 га території санаторію «Зірка», 3,5 га лісу біля Ощадбанку, 0,9 га лісу біля пошти, базу відпочинку ТОВ «Металопром» та прилеглу до неї територію.
проект генплану 2014. Жовтий колір – котеджна забудова, червоний – багатоповерхова
Після неприйняття цього генплану на суд громадськості у 2014 році був винесений другий проект генплану. Згідно з ним відбулася невеличка рокіровка – забудова ділянки біля Ощадбанку скасовувалася , натомість пропонувалося віддати під котеджну забудову базу відпочинку по теперішній вулиці Курортній. Цей проект теж рішуче був відхилений.
Правда, якось так тихенько все ж була забудована багатоповерхівками база відпочинку «Металопром».
Але не тільки багатоповерхівками були обурені мешканці.Під котеджні забудови попав парк «Перемога»,
сьогодні на території парку “Перемога”.
Більше про парк за посиланням: http://imounr.org.ua/zaperechennya-do-proektu-heneralnoho-planu-selyscha-vorzel/
зелена зона на вул. Лісовій біла роздана під котеджну забудову
рекреаційна територія навпроти санаторію «Перемога» по вул. Лісовій, декілька зелених зон у Кичеєві. Зараз частина території парку інтенсивно забудовується. Як і зелена зона по вул. Лісовій.
Новий Генплан
Згідно з проектом Генплану, Ворзель буде розвиватися як рекреаційно – оздоровча територія. Це третій варіант розвитку Ворзеля, який підтримала Робоча група з розробки Стратегії розвитку Ворзеля. Згідно з проектом всі оздоровчі заклади ( діючі і недіючі) не змінюють свого цільового призначення – оздоровлення людей.
У порівнянні з минулими проектами генпланів, теперішній приємно вразив – практично всі вільні зелені зони стають парками і скверами.
До двох парків Ворзель (3 га) і Перемога ( 7,5га) додаються ще 4 парки: Центральний (2,2 га), Спортивний(2,7 га), Зірка (7 га) і Тюльпановий (3,5 га).
26 га зелених зон стануть 12 скверами.
НДІ «Діпромісто» поділив всю рекреаційну територію на 4 зони: дитячого відпочинку, відпочинку дорослих, реабілітації і сімейного відпочинку.
Думається, що такий поділ є правильним. Особливо, що стосується дитячого відпочинку. Під нього виділено порівняно багато території. Одночасно з традиційним відпочинком для дітей і молоді передбачаються мистецькі, спортивні, скаутські табори, тощо.
Зона реабілітації для учасників АТО та ООС включає у себе недіючі на сьогодні санаторії «Ворзель» і «Перемога».
Зона відпочинку для дорослих – це території санаторію Україна, СБУ, Будинок творчості композиторів. Чомусь у цю зону попала дитяча база відпочинку «Енергія», яка ще донедавна була однією з найуспішніших дитячих оздоровчих закладів.
Зона сімейного відпочинку, це, в основному, рекреаційні землі біля школи та по вул. Стражеска, які колись належали санаторію «Україна». Це близько 10 га землі, які були здані в оренду ТОВ Курортіндустрія ще до 2005 року.
Виклики
Зона сімейного відпочинку включає, зокрема, пансіонати для матерів з дітьми. Вони можуть бути популярні серед батьків.
Дитячий табір Відкрита Біблія. На 0,8 га знищені дерева, замість них -“дачі”
Але маємо приклад дитячого табору «Відкрита Біблія», коли на половині території було безжально знищено якісний ліс і набудовано «дач».
Думається, що для зон сімейного відпочинку потрібно добре виписати умови забудови і використання території.
Одним з величезних викликів для рекреаційно-оздоровчого Ворзеля є постанова Кабінету міністрів №1045 від 1 серпня 2006 року. Згідно з нею виходить, що власник, сплативши відновну вартість дерев, має право на своїй ділянці всі ці дерева знищити.
Тому потрібно терміново врегулювати дане питання на законодавчому рівні. Якщо це землі рекреації, то вирубка дерев – це вже посягання на зміну цільового призначення цієї ділянки. Адже у нашому випадку саме дерева і є тим основним чинником, який формує знамените ворзельське повітря.
Ворзель може «полисіти» від котеджного будівництва. Під нього віддано попередніми каденціями 55 га, з них більшість у зелених зонах.
Маємо приклади як на спарених ділянках будуються багатоквартирні будинки.
Проспект Свободи. На двох ділянках вщент вирізано сосни. Замість них – дуплекс
І якщо з таким підходом ще можна боротися, то до дуплексів не присікаєшся. Все законно. А те, що на ділянках не залишиться і деревця, «то це вже претензії до тих, хто ті ділянки роздавав» – відповідають забудовники.
Багатоповерхівками у проекті Генплану позначено частину багатостраждальної території санаторію «Зірка». Забудовники не встигли знищити дерева десь на чверті території.
Зараз там розлога багатоповерхівка і приватна школа-дитсадок. На сьогоднішній день триває судовий процес, щодо повернення решти земельної ділянки до комунальної власності. За генпланом там передбачено ще один освітній заклад і торговий центр.
Викликом для громади є земельна ділянка біля пошти, площею 0,9 га, з молодим лісом. Вона передана в оренду на 50 років у 2007 році під багатоповерхову забудову.
На в’їзді у Ворзель у 2007 році ТОВ Ралекс було віддано в оренду на десять років 2, 5 га землі. За цей час тут виріс молодий ліс. Селищна рада не продовжила оренду, але Ралекс виграв суд. Минулого року на обговоренні детального плану цієї території громадськість його відхилила.
Величезною загрозою для рекреаційного Ворзеля є можливе знищення дерев на приватизованих землях колишніх санаторіїв чи баз відпочинку. Де гарантія, що власник, вирішивши, що дерева на його території заважають його задумам, не повирубує їх дощенту?
Зонінг
Після прийняття Генплану наступним етапом має стати детальний план всієї території Ворзеля – зонінг. Зонінг, згідно з законом, підлягає широкому обговоренню громадськістю. І тільки після цього може бути прийнятий.
Є ще таке поняття як детальний план окремих територій. У цьому випадку власник чи орендар даної території може подавати своє бачення забудови у вигляді конкретного плану. У цьому випадку потрібне лише узгодження з власниками прилеглих територій. При такому варіанті ворзельці можуть зіткнутися з багатьма викликами.
Але все ж головний виклик для рекреаційно-оздоровчого Ворзеля криється у постанові Кабінету Міністрів №1045. Потрібно звертатися до уряду, щоб була внесена поправка для місцевостей з рекреаційним потенціалом.
Пояснювальна записка до Генплану Ворзеля : http://www.vorzel-rada.gov.ua/?p=5685
Данута КОСТУРА
Popularity: 5% [?]