Перенос виборів президента: хто, як і навіщо

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/politics/2014/03/140312_president_election_sx.shtml

Святослав ХОМЕНКО

Попри те, що до дня проведення президентських виборів, запланованих на 25 травня, залишається дедалі менше часу, на сайті ЦВК немає даних про реєстрацію жодного кандидата на пост глави держави.

Кримські події, криза в українсько-російських відносинах та перші кроки нового Кабміну витіснили з інформаційного поля тему президентської кампанії.

На цьому тлі депутат парламенту від Партії регіонів зареєстрував проект постанови про перенос виборів президента на грудень цього року. Експерти кажуть, що зміна дати голосування могла б зіграти на руку одразу кільком акторам української політичної сцени.

ВВС Україна з’ясовувала, кому може бути вигідним перенос виборів і наскільки вірогідно, що влітку Україна не отримає нового президента.

Перенос на грудень

Ще нещодавно розмірковування про перенос дати виборів носили радше теоретичний характер. Наприклад, припускали в кулуарах депутати парламенту, якщо ситуація в Криму загостриться так, що Верховна Рада введе в країні воєнний стан, то, згідно з нормами законодавства, вибори доведеться скасувати.

Більш предметними ці розмови стали вже цього тижня, після того, як депутат від Партії регіонів Євген Мураєв зареєстрував проект постанови про призначення дати президентських виборів на 7 грудня.

На той час, за підрахунками парламентаря, ВР змінить Конституцію України, усунувши недоліки чинного Основного Закону, отож главу держави можна буде обрати під нові повноваження, які, слід думати, не зміняться протягом його каденції.

“Це – авторський законопроект. Партія регіонів ще не обговорювала цю проблему і рішення не ухвалювала”, – пояснює ВВС Україна позицію найбільшої опозиційної сили перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

“Але проблема висить у повітрі. Чи зможемо ми організувати вибори в Криму? Як зараз провести вибори в Донецькій області, в Луганській? Чи можна в цій нестабільній ситуації досягти вільного волевиявлення? А якщо у низці регіонів не гарантоване вільне волевиявлення, то наскільки легітимними будуть ці вибори?” – такі питання пропонує пан Чечетов.

І нагадує: партія відповіді на ці питання не має, та й сам він досі не вирішив для себе, коли краще провести вибори – у травні, у грудні чи, скажімо, восени, коли, на його думку, ситуація в країні дещо стабілізується.

Без президента

Що зміниться від того, що Україна ще кілька днів поживе без легітимного глави держави?

“Наслідки для держави будуть тільки негативними”, – стверджує голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Насамперед, для проведення повноцінного діалогу з Заходом. Зокрема, для отримання необхідної Україні фінансової допомоги і підписання Договору про асоціацію з Євросоюзом.

“Росія, звичайно, може не визнати (нового президента) легітимним, але принаймні козир з рук у неї буде вибитий”, – пояснює експерт.

Депутат парламенту від УДАРу Ірина Геращенко каже ВВС Україна, що відсутність повноправного президента є й суттєвим фактором дестабілізації внутрішньої політики.

За її словами, лише глава держави зможе легітимізувати органи влади, котрі формуються за його участі, і які є критично важливими у нинішній ситуації України.

Йдеться, зокрема, про призначення повноправних міністра оборони, глави МЗС чи президентської квоти Нацради з питань телебачення та радіомовлення.

Нарешті, стверджують Олександр Черненко і Ірина Геращенко, в українському суспільстві існує потужний суспільний запит на вибори президента.

Дострокові вибори президента були однією з основних вимог Євромайдану, і пояснити їх перенос суспільству буде важко, кажуть експерти

І хто б, зрештою, не ініціював перенесення їхньої дати, він має зважати на величезні політичні ризики: пояснити цей виборцеві. Після політичних пристрастей останніх місяців зробити це буде важко.

Але чи можна проводити вибори у ситуації, коли частина території України фактично не контролюється київською владою?

“А якщо виявиться, що ця територія буде окупованою ще дуже довго, то що, тепер взагалі не проводити президентських виборів? Чи чекати, щоб ще більша частина території країни була окупована?” – задає риторичне питання керівник центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

Кому вигідно?

“Не треба бути ворожкою: перенос виборів сьогодні вигідний двом силам”, – каже Олександр Черненко.

Перша з них, за його словами, – це Партія регіонів. Її парламентську фракцію протягом останніх тижнів залишили десятки людей, вона досі не оприлюднила свою офіційну позицію з найболючішого нині для України кримського питання і, зрештою, досі офіційно не визначилася з кандидатом на президентські вибори.

Михайло Чечетов стверджує, що його політична сила має “реального кандидата” в президенти, однак відмовляється назвати його прізвище: мовляв, озвучимо на партійному з’їзді.

І все б нічого, але дата з’їзду Партії регіонів переносилася вже кілька разів. Востаннє – цього вівторка. Згідно з останньою наразі інформацією, з’їзд відбудеться 22 березня, і саме на ньому, якщо нічого не зміниться, новоспечені опозиціонери назвуть прізвище свого кандидата в президенти.

“В Партії регіонів зараз йде досить жорстка боротьба за те, хто від неї висуватиметься в президенти”, – каже Володимир Фесенко.

Те, що саме член цієї сили ініціював перенос виборів, свідчить про позицію однієї з внутріпартійних груп впливу, а саме тієї, що “пов’язана з російськими інтересами”, каже він.

Друга сила, яка, за словами Олександра Черненка, була б не проти перенести вибори, – це “Батьківщина”.

“Батьківщина” сьогодні фактично є партією влади, але Юлія Тимошенко, згідно з даними останніх опитувань, не є лідером президентського рейтингу”, – каже експерт.

Об’єднання інтересів Партії регіонів та “Батьківщини” теоретично могло б дати ініціаторами переносу виборів 226 голосів депутатів, необхідних для ухвалення переносу виборів у сесійній залі парламенту.

Однак у самій “Батьківщині” ці закиди називають “дивними”.

“Чим швидше оберуть президента України, тим швидше країна почне виходити з політичної кризи”, – заявив ВВС України голова її парламентської фракції Сергій Соболєв.

За його словами, “Батьківщина” виступає проти переносу дати президентських виборів, а тому постанову авторства пана Мураєва підтримувати не буде. При цьому пан Соболєв додає: йдеться наразі про його особисту позицію, офіційного рішення фракції з цього приводу ще немає.

Російський слід

Утім, співрозмовники ВВС Україна кажуть, що того, хто є найбільш зацікавлений у переносі президентських виборів, потрібно шукати поза межами України.

“Кремль вустами Путіна заявив, що не визнає виборів 25 травня і вважає, що вони мають відбутися в грудні”, – каже Ірина Геращенко.

Російський слід у цій ініціативі бачить і політолог Володимир Фесенко.

“Чим довше в Україні не буде президентських виборів і легітимного президента, тим більше це відповідатиме інтересам Росії, яка використовує аргумент: в Україні немає легітимної влади”, – каже він.

Експерт припускає, що окремі політичні сили можуть мати власний “егоїстичний” інтерес у переносі дати виборів, однак, на його думку, ці аргументи у нинішній ситуації варто відкласти на другий план.

“Будь-хто, хто зараз виступатиме за перенос президентських виборів на грудень, діятиме в інтересах Путіна і буде співучасником сценарію руйнування української державності у її нинішньому вигляді”, – вважає він.

Саме через це, каже Ірина Геращенко, проект постанови про перенос дати виборів, зареєстрований у Верховній Раді не має шансів на ухвалення.

“Якщо хтось хоче легалізувати себе у російському сценарії, він може говорити про перенос виборів… Український парламент не буде грати за сценарієм Путіна”, – стверджує вона.

Popularity: -0% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code