Міжнародна конференція “Сила віри супроти насилля влади”

У березні минуло 70 років з часу проведення Львівського собору, фактично псевдособору через його неканонічність.
17 березня 2016 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася міжнародна наукова конференція «Сила віри супроти насилля влади: греко-католики Центрально-Східної Європи в умовах переслідувань тоталітарних режимів після Другої світової війни».
Конференція зібрала провідних науковців з Німеччини, Польщі, Австрії, Італії, Словаччини, Росії та України.
Відкрив конференцію глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
У своєму слові Блаженніший навів слова Ісуса Христа, який казав: «Пізнайте правду і правда визволить вас». Блаженніший підкреслив, що: « в цей непростий час для України і для нашої Церкви розпочати, можливо, новий етап, новий спосіб, як підходити до аналізу і осмислення цих історичних подій. І тут нам вкрай необхідна серйозна наукова історична праця і дослідження». «Пізнанням цієї правди ми станемо вільнішими, сильнішими. Ми хочемо знати цю правду не для того, аби на когось нарікати чи проти когось намагатися воювати. Ні. Ми хочемо оздоровлювати нашу пам’ять, аби не бути її заручниками. Ми хочемо пам’ятати, аби запобігати. І в такий спосіб шукати справжньої церковної єдності в Україні», – сказав глава Церкви.

Коротко про Львівський собор 1946 року

Після смерті митрополита Андрея Шептицького ( 1.11. 1944 р) розпочалась ліквідація Української Греко-Католицької Церкви. У 1945- 1946 роках було заарештовано і вивезено на Схід близько тисячі священнослужителів, серед яких усе вище керівництво УГКЦ , священики, викладачі теології, ченці.
Серед них був і митрополит Йосиф Сліпий, який після смерті Андрея Шептицького очолив УГКЦ ( пробув в ув’язненні в радянських таборах 18 років).

Радянськими органами була створена ініціативна група, яка 8- 10 березня 1946 року скликала у Львові « Собор Греко-Католицької Церкви». У цьому псевдособорі, де не було жодного канонічного греко-католицького єпископа, взяли участь 216 священнослужителів і 19 мирян. У списках присутніх були виявлені особи, яких вже не було в живих.

Псевдособор проголосив скасування Берестейської унії (1596 рік) і «воз’єднання» з Російською Православною Церквою. Нагадаємо, що УГКЦ ніколи не була «з’єднана» з РПЦ. (І про це, зокрема, сказав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час круглого столу присвяченого 70-тим роковинам Львівського псевдособору: « Багато науковців задаються риторичним запитанням, як можна бути з кимось возз’єднаним, тобто повернутися в якесь лоно, якщо хтось ніколи в тому лоні не перебував?! Українська Греко-Католицька Церква, як спадкоємиця Київської митрополії, своєю матірною Церквою має Константинопольський патріархат. Ніколи ця церковна одиниця не була в єдності з Московським патріархатом. Тому з історичної точки зору термін «возз’єднання» є абсурдним»).
Почалась ліквідація парафій. УГКЦ пішла у підпілля на більш ніж чотири десятки років.
В кінці 1980-х років розпочалася боротьба за легалізацію УГКЦ. Церква була легалізована в Україні у кінці 1989 року.

Popularity: 9% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code