Данута КОСТУРА
Нещодавно випала нагода побувати у дитячому таборі «Променистий», що у Бучі. Це один, здається, з трьох таборів, які зараз діють у місті. На 8 га ( з 14,5) в основному, дубового лісу розмістилися 5 двоповерхових корпусів та великий корпус з їдальнею, актовою залою. Тут все строго, можливо тому, що заклад підпорядкований МВС. Батьки можуть приїжджати лише по неділях. Вхід в корпуси, їдальню їм заборонений.
З дітьми активно займаються вихователі, як я зрозуміла, студенти Національного педагогічного університету імені Драгоманова. Саме завдяки вихователям батьки змогли побачити як співають, танцюють, демонструють свої моделі одягу їхні діти.
Особливою родзинкою було марширування роїв. Це елементи з Всеукраїнської дитячо-юнацької військово – патріотичної гри «Джура». Деякі рої демонстрували неабияку вправність, перегруповуючись у строю під злагоджене декламування гасел. Кожен рій мав свою назву та самотужки зроблений і розмальований прапор.
Путівки у табір можна було придбати і батькам, які не мають відношення до МВС.
Мабуть єдине, що дещо неприємно здивувало – це російська мова вожатих у спілкуванні з дітьми. А якщо вихователі нею спілкуються, то спілкуються і діти. В результаті – тотальне російськомовне середовище. Діти, які звикли спілкуватися українською, виглядають білими воронами. І це тоді, коли стільки сил кинуто державою, щоб привернути українських громадян до державної мови.
Не думаю, що батьки протестували би, коли б їхні діти на ці дні занурилися в україномовне середовище. І тут питання до тих працівників, які формують команди вихователів. Чи нагадують вони молодим людям про мовний штрих у їх майбутньому спілкуванні з дітьми?
І це не тільки у таборі «Променистий». Політика ігнорування української мови у дитячих позаміських таборах ведеться впродовж усіх років. Маю можливість спостерігати за цим «феноменом» щонайменше з десяток років. Здавалося б, що за останні роки ті, хто відповідає за формування мовного середовища, зокрема, у дитячих таборах отямляться. На жаль, ні. Подібно, вони ще з більшим азартом взялися за таке звичне для них витіснення української мови на узбіччя.
З позитивного слід відзначити, що дітям було весело, вони постійно і цікаво зайняті та задоволені відпочинком.
Данута КОСТУРА
Popularity: 3% [?]