Кинемо клич?

Данута Костура, голова  осередку  УНР ,  Ворзель

Є у Ворзелі місце, яке справді може стати візитівкою селища. Це – озеро. Навдивовижу мальовниче. Бо де ще знайдеш поєднання столітніх сосен на одному березі і березовий гай на іншому. Та й ще з острівцем посередині.
Вісім років тому, коли поряд будувалася дорога, з озера брали пісок на її будівництво. А після завершення, озеро почистили ( довівши площу до 3 га), зробили гарний пляж. По дну пройшовся грейдер, після якого проявилися безліч ключів, які били з- під землі. Особливо їх було багато на «безострівній» половині озера. І, дійсно, хто там плаває, відчуває приємне чергування теплої і холодної води.

Невдовзі після облаштування пляжу, туди зайшла Генеральна дирекція по  обслуговуванню іноземних представництв у м. Києві і збудувала готель та ресторан, проявивши смак і міру. Літом майданчик біля комплексу вщерть заповнений автомобілями, а пляж і березовий гай відпочивальниками. Про це місце знають у Києві і прилеглих містечках. Але там майже не побачиш місцевих жителів. Одні живуть чутками з минулих часів, коли з прилеглих будинків просто у озеро стікали каналізаційні відходи. Інші – вже новітніми. За ними ресторан «Шкіпер»  і модерний готель SPA теж скидають свої «відходи виробництва» просто в озеро. А від них не відстають і власники сучасних вілл. «Посвячені» у такі жахливі таємниці з острахом і співчуттям дивляться на великі групи дітей з ворзельських оздоровниць, які радісно повертаються після купання. На додачу, цього року озеро зацвіло особливо «мальовничо». З його дна проросли цілі джунглі водоростей, дістаючи до ніг плавців, навіть, у найглибшій його 3-метровій глибині.

Вирішивши хоч якось розібратися у ситуації, почала розмови з наближеними до влади і депутатами. Основний посил, який винесла – тема проробляється. В деталі співрозмовники намагалися не заглиблюватися.   А з кількахвилинної розмови із селищним головою, дізналась, що очищення озера обійдеться приблизно у 250 тис. грн.. Це велика сума, тому розглядається здача озера в оренду.

Яка оренда? – обурився Валерій Краснолєнський , генеральний директор ТОВ «У озера», у яке входять ресторани і готелі. Заговорила з ним у явно несприятливий для цієї розмови час – на ходу вирішував якісь свої нагальні справи. Та все ж провів зі мною міні-лікбез на тему оренди, взагалі, і озера,зокрема. Визнала його рацію, що бізнес повинен мати зиск, бо без зиску не має бізнесу( а який тут зиск, коли треба робити огорожу, утримувати озеро, пляж і служби у належному стані). Для цього треба брати платню з відпочивальників, а це в умовах Ворзеля неприйнятно. І тут теж є свій резон.( А от слово «огорожа» викликало неприйняття. Воно, як фатум, переслідує пересічних мешканців селища, несподівано з’являючись то тут, то там. Та ще настільки «гранітними», ніби їх власники весь час живуть з думкою про терористів. Але це так, до слова).

Керуючий SPA готелем і рестораном «Шкіпер» Ігор Івасюк розказав про товстолобиків і білих амурів, яких уже декілька років, як запустили у озеро для очищення. Але результат, як бачимо, не особливо  проглядається. Пан Ігор припускає, що тут не обходиться без озерних браконьєрів, які виловлюють рибу сітками.) Тут я трохи засумнівалася, але згадала розповідь  про те, як недавно любителі металу ухитрилися спиляти близько 4-х метрів ажурних металевих перил озерного мостика і опустити у воду. І якби не SOS небайдужої ворзелянки Людмили Коновалової, озеро позбулося б своєї окраси. А з сітками справа ще простіша).Він спростував чутки щодо каналізаційних викидів у озеро. Для них на території комплексує два металічних баки. Один зв’язаний з центральною каналізацією, наповнення другого забирає машина.

Та все ж, щоб не сприймати запевнення п. Ігоря «на віру» – звернулася в епідемстанцію з 4-ма запитаннями, на які отримала відповіді.

–         По Ворзелю ходять чутки, щодо попадання у озеро «продуктів виробництва» ресторану «Шкіпер».

–         Всі об’єкти соціального призначення ( комплекс відпочинку SPA, ресторан “Шкіпер») забезпечені централізованим водопостачанням  та централізованим каналізуванням. Об’єкти побудовані по проекту з проходженням комплексної експертизи, введені в експлуатацію актом державної приймальної комісії. Враховуючи, що об’єкти по рівню розташовані нижче, ніж каналізаційна мережа по вул. Пролетарській, встановлено насосне обладнання для забезпечення перекачки стічних вод.

–         Ворзельців непокоїть вода, яка періодично витікає по спеціальному жолобку у озеро з дворів прилеглих будинків.

–         Індивідуальні житлові будинки, що розташовані вздовж озера, мають акти державної приймальної комісії по прийняттю в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, мають місцеві очисні споруди, договори на вивіз сміття, стічних вод. Порушень щодо утримання територій вказаних домоволодінь не виявлено.

–         Ціле літо у озері купаються діти і дорослі. На скільки це безпечно. Не має ніде інформації.

–         Лабораторний контроль якості води водойм здійснюються лабораторіями Ірпінської міськСЕС в літній період двічі на місяць. Відбираються проби на якість води по органолептичних, санітарно-хімічних, мікробіологічних показниках, щотижнево відбираються проби на холерні вібріони. Якість проб води в озері смт Ворзель(район траси Київ-Ковель, 32км) відповідає вимогам діючих санітарних правил по вказаних показниках, патогенна флора не виявлена. Враховуючи відсутність пляжів, нестабільну ситуацію у Київській області щодо випадків захворювання на лептоспіроз, купання у водоймищах регіону не рекомендовано. Відповідна інформація з цих питань перед початком літнього сезону направляється на адресу міських та селищних рад. В Ірпінському регіоні випадків лептоспірозу в 2009 р. не зареєстровано.

І тут уже питання до влади. Якщо інформація від санстанції систематично доходить до селищної ради, то чому ні разу і ніде вона не була донесена до мешканців?

У четвертому питанні була просьба дати перелік робіт, які потрібно виконати, щоб облаштувати озеро.

–          Для організації пляжу у відповідності з діючими санітарними нормами та правилами необхідно провести наступні види робіт: покосити прибережну смугу в радіусі 500м з метою профілактики малярії, провести очисні роботи вздовж берега, обладнати зони відпочинку на березі, завести пісок, встановити парасолі, лежаки, урни, туалети, обладнати контейнерний майданчик для збору твердих побутових відходів, медичний пост, зону купання (обмежену) для дітей. Перед початком купального сезону організація , відповідальна за експлуатацію пляжу, повинна отримати в Ірпінській міськСЕС санітарний паспорт на пляж.

Вимоги, як бачимо, невеликі. Тим більше, що деякі вже виконані. Кожен день ретельно прибирається пляж. Гроші,для приведення озера у належний стан можна зібрати, долучивши перш за все ТОВ «У озера». Воно, як ніхто інший повинно бути зацікавленим , щоб озеро набуло відповідного статусу.( Адже, як сказав п. Ігор, 50 відсотків успіху відпочинкового бізнесу залежить від місцевості). До заклику повинні б вагомо приєднатися і оздоровчі заклади, і власники земель колишніх піонерських таборів. Думається, що знайдуться й інші спонсори. Справа ж благородна. Треба тільки кинути клич.

Данута Костура

Газета «Громадянське суспільство». Вересень 2009р

Popularity: 4% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code