Доброчесність – це стала величина чи змінна ?

Данута КОСТУРА

Щоб перезавантажити нашу суддівську владу, яка продовжує і далі демонструвати небувалий цинізм, необхідно запастись великим терпінням і силою духу. Такі основоположні поняття, як гарантування справедливості для громадян і забезпечення дотримання законів, трактуються нашими судами занадто вільно. І, як наслідок, – небувалі статки, яких наші судді не соромляться.

Після того, як набув чинності Закон «Про судоустрій і статус суддів», почалось формування Верховного Суду. До формування долучилась і Громадська рада доброчесності  (ГРД) із 20 доброчесних  громадських активістів. Вони працюють на волонтерських засадах. Рада доброчесності є одним з тих позитивних моментів, які Україна демонструє впродовж останніх років.

Громадська рада доброчесності  ретельно перевірила кандидатів до Верховного суду на предмет їх суддівства, захланності та моралі.  Багатьох відсіяла. Проте четверта частина, яка отримала «мітку» від ГРД, все ж пройшла до наступного етапу. А там Громадська рада вже не має повноважень.

Щоб привернути увагу до цього факту, упередити подальше проходження цих кандидатів, активісти, вдягнувши страхітливі маски, пройшлися від Адміністрації Президента до приміщення Верховного суду , де вершать долі людей найвищі судді.

Що таке суддівська доброчесність?

Звернемось до пояснення Блаженнішого Любомира Гузара, який на початку року прийняв у себе близько 10 членів ГРД.  Як бачив Блаженніший суддівську доброчесність  виклала у своєму блозі в «Українській правді» член Ради  Наталія Соколенко :  «Той суддя є доброчесний, що згідно своїм сумлінням сповняє свій обов’язок, старається щиро використати усі засоби і згідно свого сумління, фактів вчинити так, як приписує закон. Старається пізнати правду».

Була ще одна зустріч Блаженнішого Любомира  з іншою групою у березні. Думається, що ті відповіді, які почули члени ГРД, розвіяли їх сумніви, побоювання  щодо правильності своїх рішень.

Ось, що думає про Раду доброчесності керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довідас Віткаускас:

«Потрібно відзначити, що створення такої інституції як Громадська рада доброчесності – унікальна практика. В європейських країнах аналога немає. Це свого роду ін’єкція громадянського суспільства в судове самоврядування». (https://lb.ua/news/2017/07/26/372456_uroven_organizatsii_reform.html ).

 

Виявилось, що негативна оцінка ГРД щодо конкретного кандидата збігалася з висновками  результатів психологічних тестів у 90 відсотках  випадків.

Експерт вважає, що Раді доброчесності потрібно дати трохи часу, щоб вона згуртувалася як інституція.

 

Наша ганьба – суди. Суддівство лише на початку своїх перетворень. Там, де зміщенні моральні орієнтири, не просто буде навести лад. Але ми рухаємось вперед.

 

Данута КОСТУРА

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code