День Пам’яті

Данута КОСТУРА

Цьогорічні вшанування пам’яті жертв Голодомору були менш людними, ніж у минулі роки. Люди почали сходитися до Національного музею «Меморіал пам’яті жертв Голодомору» на 15 годину – так було написано на афішах. Проте їх ще на підступах до Меморіалу зустріли рамки – 15 година, як виявилось, була початком заходу для керівництва держави і запрошених. І народ, в основному, розійшовся.  Хто здогадався перейти на протилежний від Меморіалу бік вулиці , зміг послухати виступ Президента. Але таких було небагато.

У музеї вдалось поспілкуватися з авторами Меморіалу – художником Анатолієм Гайдамакою та скульптором Петром Дроздовським. Задум і його втілення не перестають вражати – все вивірено, точно, об’ємно.

Запитала у Анатолія Гайдамаки, що він, як автор відчуває у цьому знаковому для України і українців місці? Відповів, що стоїть, як всі, спостерігаючи відсторонено на своє творіння. Хоча розуміє, що створив знаковий об’єкт.  Згадав, як перед відкриттям Меморіалу прийшов пізно додому. А о 4-й ранку телефонний дзвінок – протік дах у Свічі, все залило водою. Майстри не правильно працювали з матеріалом (силіконом). Порадилися і вирішили, що треба привести з Обухова мішки з зерном. Забрали з Українського дому «окультурені» снопи пшениці. Снопами і розсипаним зерном прикрили проблемне місце. Відвідувачі нічого не помітили. Навпаки, розкидане зерно почали брати на згадку. Вийшло, в результаті, емоційно.

Для скульптора Петра Дроздовського ідея дівчинки з колосками прийшла першою. І вже не відступила. Всі інші варіанти, які згодом виникали, так і не «прижилися».

Кожен раз, відвідуючи Меморіал, згадую добрим словом Віктора Ющенка. Переборовши надзвичайний опір, він все ж довершив задумане з допомогою однодумців. Серед них був і його брат Петро Ющенко. Сьогодні він стояв у музеї разом з  Анатолієм Гайдамакою та Петром Дроздовським. Люди ставили свічки, гортали сторінки Книг Пам’яті, відшукуючи у списках своїх. Співав хор «Гомін» – беззмінний учасник всіх патріотичних заходів, починаючи з кінця 80-х.

Сьогодні Україна вшановувала заморених голодом  на найкращих у світі чорноземах.

«Голодомор є проявом багатовікової гібридної війни Росії проти України»,  – сказав  у своєму виступі президент Петро Порошенко.

Данута КОСТУРА

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code