Олександр СОКОЛЕНКО
12 липня у музеї історії та культури «Уваровський дім» відбувся цікавий і пізнавальний для усіх любителів історії та старовини захід: зустріч з відомим істориком, дослідником київської старовини Михайлом Кальницьким. Михайло Борисович є автором понад 2000 журнальних та газетних матеріалів з історії місцевостей, вулиць та споруд Києва, його архітектури та видатних особистостей тощо. Він є також членом комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків Київської міської державної адміністрації та почесним доктором Науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури і містобудування, членом редколегії та автором значної кількості статей тому «Київ» Зводу пам’яток історії та культури України, автор понад 20-ти книг з історії Києва.
Під час лекції на тему «Дачне життя у Ворзелі на початку ХХ ст.», яка тривала майже півтори години, М. Кальницький розповів про життя у Києві наприкінці ХІХ – початку ХХ ст., про передумови виникнення дачного життя киян, про перші дачні місцевості поблизу Києва. Особливо зацікавила присутніх книжка «Дачникъ. Дачныя местности вблизи Кіева», видана видавництвом Ф. Л. Іссерліса у 1909 році, оригінал якої відомий історик продемонстрував на лекції. Це видання є справжнім раритетом і збереглося тільки у декількох київських колекціонерів.
У другій частині лекції М. Кальницький розповів про деяких перших мешканців дачного поселення Ворзель і передав у фонд музея статті про них та фото: купця 1-ї гільдії Карла Яковича Септера – власника 40 дачних ділянок в урочищі Ворзель та першого власника будівлі нинішнього Уваровського дому; засновника першої київської приватної чоловічої гімназії Готліба Андрійовича Валькера; відомого київського аптекаря та власника миловаренного заводу, магістра фармації А. В. Зейделя (його колишня дача збереглася і знаходиться на території санаторію «Прапор»). Розповів він також і про перебування у Ворзелі видатного письменника Ісаака Бабеля та запропонував провести восени виставку, присвячену його життю та творчості.
Присутні щиро подякували М. Кальницькому за змістовну розповідь і запросили його до Ворзеля з наступними лекціями.
Зберігач фондів-керівник музею
О. Г. Соколенко
Popularity: 2% [?]