Данута Костура
газета “Природа і суспільство” № 21 (57) 8 листопада 2012р
Київська річка Нивка, протяжністю у 20 км, бере свій початок в районі Одеської площі. Там, де не закована у труби, утворює водойми. Каскад штучних озер починається біля житомирської траси.
Саме тут, перегороджена дамбою, Нивка утворила найбільшу київську водойму. Дальше, аж до свого злиття з р. Ірпінь, утворює заплави з безліччю великих і малих озерець. Це – унікальна територія. У високих густих травах ( більше 2500 тис стеблин на квадратний метр) гніздяться червонокнижні птахи, стрекочуть коники, плескаються у воді дикі качки, залишають свій слід бобри, приходять на водопій звірі з Біличанського лісу. Все це різноманіття живе своїм життям – справжній рай для ботаніків та любителів природи. Тут свій мікроклімат, який впливає і на рослинність поза заплавою. І все це – у межах Києва!
Заплава має свого «хранителя» – Інститут рибного господарства УААН України. Саме йому у 1999р.Київрада передала своїм рішенням землі навколо озер. Саме тут він проводить експерименти, розводить рибу у чеках ( невеликі ставки для вирощування риби).
Інститут рибного господарства мав би бути господарем, а став руйнівником. У його «доробку» вже є знищення березового гаю біля свого адмінкорпусу – поділився своєю землею із забудовниками висоток. У 2007 р. команда Черновецького віддала 6 га заплавних луків разом із частиною лісу садівницькому кооперативу «Нивки», що має відношення до інституту.
Декілька років тому інститут розпочав земляні роботи нібито з реконструкції рибних чеків. Роботи набрали розмаху рік тому. На сьогоднішній день ця «реконструкція» вилилася у шокуючий пейзаж. На 10 га заплави – пустеля. Чорнозем, торф згребли у величезну купу. Їх місце посіли будівельні відходи, грунти з котлованів, які утрамбовуються. У результаті – готовий будівельний майданчик. Чорноземний терикон зменшується – дорогоцінну землю вивозять у невідомому напрямку. (Великі купи землі лежали на час перевірки у лісі на протилежному березі, біля колишнього дитячого табору «Святошин». Недалеко стояли самоскиди).
Активісти екологічного руху періодично били на сполох. Вони ніяк не можуть дізнатися хто автори знищення заплави. Зібравши засоби масової інформації, показали карту котеджного містечка, яку їм вдалося роздобути в одному із вагончиків під час спільного рейду з міліцією. На ній – план котеджного містечка. Зараз тут, згідно з планом, прокладається дорога.
Ситуація вражає своїм цинізмом. Забудовники і їх подільники сунуть, як сарана, знищуючи все живе на своєму шляху. Цього екоциду могло не бути, якби місцевим самоврядуванням починаючи з 2004 р. були виконані вимоги закону щодо позначення меж прибережної захисної смуги і встановлено водоохоронну зону.
У результаті, прокуратура Святошинського району Києва спільно з Київською природоохоронною прокуратурою організували перевірку за фактом пошкодження природного русла річки Нивки, знесення зелених насаджень та зняття родючого грунту по вул. Обухівській.
Питання знищення заплави розглядала після недавнього розголосу у медіа і постійна комісія Київради з питань екологічної політики. Вона доручила Головному управлінню екології та охорони природних ресурсів КМДА з’ясувати ситуацію щодо знищення заплави річки Нивка в межах Біличанського лісу , а Головному управлінню земельних ресурсів КМДА з’ясувати хто користувач земельних ділянок в заплаві річки.
Побачимо, як це їм вдасться. Нагадаємо, як про таку ситуацію написано у законі:
Стаття 441. Екоцид.
Масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу, – караються позбавленням волі на строк від 8 до 15 років (ККУ)
Данута Костура
no images were found
Popularity: 5% [?]