Замість диму – пухка земля

Данута Костура

Незабаром громадяни почнуть прибирати від листя  свої садиби. І почнуться дими. «Найефективніший», найпростіший спосіб позбутися листя. А коли почують дорікання, вибухнуть гнівом : « А куди його подіти?  Компостувати?! Ще чого? ! Це ж скільки треба наноситися , щоб скласти у купу! Згорнути у купки і підпалити. І чисто». А хто пропонує альтернативу, той ворог. Бо замахнувся на таке сокровенне, таке людське – на лінощі. Тому «палив, палю і буду палити». Вони, рідні лінощі, і є основним предметом нетерпимості, брутальності, погроз.

Автор знає про що говорить, бо позаду 5 років боротьби з паліями. Можливо, в інших умовах можна було б махнути рукою. Але не у цьому випадку. Бо селище Ворзель курортне. Тут оздоровлюються діти після лікарень. Є санаторії кардіологічного спрямування. І цих хворих  пригощають мешканці ( а раніше і самі санаторії )порціями повітря з димом,  у якому вкрай небезпечні для здоров’я елементи. І починають алергіки, астматики, ослаблені діти пити таблетки. Інколи доходить і до ін’єкцій. Кардіохворим теж можна поспівчувати. Їх направили сюди перш за все дихати чистим повітрям, особливим повітряним коктейлем з сосен і листяних дерев. А, натомість… Дико? Дико. Але такі ворзельські реалії. Знаючі хворі стараються не купляти путівки у часи «димових оргій», які влаштовують їм мешканці.

Із свого непростого досвіду боротьби з паліями винесла просту істину – вся відповідальність за чисте повітря лежить, насамперед, на місцевій владі. Саме влада повинна вагомо донести до громадян положення Закону України про заборону спалювання рослинності , прийнятому у 2004 році , де передбачається штраф за його недотримання.

А доносячи, пропонувати варіанти позбування листя. Найпростіший, найдешевший і найкорисніший – компостування. Для цього потрібно лише виділити десь на задвірках садиби місце і зносити туди листя, періодично кидаючи з ним і пару лопат землі. Через декілька місяців листя перетвориться у пухку землю, яку можна використати у себе на городі, як природній удобрювач грунту. Якщо комусь така купа видається неестетичною, можна обгородити її чи викопати яму. І якщо там буде тільки листя і трава, не буде ніякого неприємного запаху.

 Зараз продаються компактні компостери на всякий смак і гаманець. А ще продаються біопрепарати, які у рази прискорюють час перетворення органіки у компост. Вони знищують запах, який може бути, коли до листя додають харчові відходи.

Фахівці з землеробства радять не особливо захоплюватися прибиранням листя, оскільки це чудовий природній удобрювач грунту. Скажімо, у США траву косарки перемелюють разом з листям і залишають на газонах.

Коротко про шкідливість диму

Листя потужний фільтр, який вбирає в себе викиди з атмосфери. При спалюванні в аерозольний стан переходять всі шкідливі речовини. А тепер уявімо, що ми вдихаємо, коли у вогонь кидають пластик, сміття чи картопляне бадилля, попередньо обприскане хімікатами.

У лісистій місцевості людина дихає глибше. При потраплянні  в органи дихання ( поверхня альвеол людини складає близько 100 кв м) мікроскопічні часточки можуть досягати найглибших ділянок легень і залишатися там надовго. Тліюче вологе листя вивільнює речовини, які сприяють виникненню ракових клітин. Чадний газ блокує доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з більшим навантаженням, виникає небезпека загострення кардіозахворювань.

У диму знаходяться подразники, на які може не звернути увагу людина з хорошим здоров’ям. Але вони серйозно погіршують стан людей, хворих на астму, хронічний бронхіт, схильних до алергії, респіраторних захворювань.

Дійти з поясненнями і пропозиціями до кожного мешканця, підкріпити їх знаннями про всю шкідливість диму – і можна з усією суворістю вимагати від мешканців дотримання закону.

Ми можемо допомогти владі у її боротьбі за чисте повітря. Для цього достатньо повідомити її про порушника. На владу теж є управа, якщо вона ухиляється від своїх обов’язків. Небайдужі громадяни можуть зателефонувати по телефону 0 800 507 309 . Це гаряча урядова лінія. Безплатна, якщо телефонуєте зі стаціонарного телефону. Ви можете зателефонувати туди, не називаючи себе. Але в такому разі не отримаєте письмової відповіді на свою скаргу.

Звичайно, це крайні заходи. Набагато простіше коли місцева влада буде виконувати закон, а самі мешканці проймуться проблемою і не будуть байдуже проходити мимо паліїв, нагадуючи любителям диму, що вони посягають не тільки на їх, але і на своє здоров’я. Адже ж саме через шкідливість диму  був прийнятий цей закон.

Данута Костура

Popularity: 2% [?]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code