Ніна Костенко
Минулої суботи група дітей разом із батьками з Ірпеня побували на найбільшій в Україні страусиній фермі, яка розташована у селі Ясногородка Макарівського району, що на Київщині. «Наша поїздка була найяскравішою подією протягом осінніх шкільних канікул!» – ділилися своїми враженнями щасливі діти, коли поверталися додому. Та й дорослим поїздка «у гості» до страусів також дуже сподобалася.
Ясногородська страусина ферма – всього за півгодини їзди від Києва. Здається, зовсім близько, проте не завжди можна знайти час (а разом з тим й відповідні кошти, щоб дозволити собі помандрувати у вихідний день). А тому для багатьох парафіян церкви Різдва Пресвятої Богородиці (УГКЦ), що в Ірпені, поїздка стала можливою лише завдяки фінансовій підтримці депутата Ірпінської міської ради ДМИТРА ВОЙЦЕХА та ініціативі настоятеля церкви отця МИРОСЛАВА ЛАТИННИКА. Екскурсія допомогла більше дізнатися про страусів, а разом із тим розвінчати багато стереотипів, які склалися довкола цих дивовижних птахів.
Афроамериканці з київською «пропискою»
«Заморська» птаха на Україні давно вже перестала бути диковинкою. З історії відомо, що на півдні Російської iмперії, тобто в Криму, в 1913 році існувало близько 300 страусиних ферм. В Ясногородку ці птахи потрапили десять років тому, коли засновники ферми на свій страх і ризик купили 36 страусів у Бельгії і привезли до пристоличного села. Так у Макарівському районі на Київщині в 2001 році отримали «прописку» перші страуси. Тепер їх у Ясногородці понад 300. На Київщині, крім Ясногородки, розведенням страусів займаються вже більше десятка господарств. Зараз страусівництво у всьому світі – надзвичайно перспективна і прибуткова галузь. Сільськогосподарським розведенням страусів займаються в багатьох країнах: Канаді, Ізраїлі, Бельгії, Росії. Найуспішніший приклад страусівництва в Європі демонструє Польща: там за останнє десятиліття створено близько 200 ферм.
ДОВІДКА. Ясногородська ферма спеціалізується на продажі як дорослих птахів, так і страусенят. Продукцією ферми є також м’ясо, яйця птахів, шкіра, пір’я, жир, кігті, інкубатори та сувеніри. Зараз на фермі купують страусів для розведення птахівники з багатьох областей України. На фермі дорослих страусів тримають у спеціально огороджених загонах сім’ями – один самець та декілька самиць, його подружок. Обслуговує птахів десяток фахівців, які одночасно ведуть наукові і селекційні роботи. На території ферми також розташовані шинок, дитячий майданчик та мінізоопарк з екзотичними птахами: цесарками, павичами, фазанами, качками, індиками, гусаками, а також з не менш екзотичними тваринами: в’єтнамськими карликовими свинями, двогорбим верблюдом та віслюком, на яких із задоволенням катаються дітлахи. До послуг дітей також різні розважальні атракціони
…Чесно кажучи, останній раз я бачила страуса в зоопарку років із десять тому. Пташка, трохи вища за метр, тихенько стояла в кутку тісної клітки і з нещасним виглядом спостерігала за дітлахами, які товклися біля неї. Таким було моє перше знайомство зі страусом. Цього разу на ясногородській фермі я побачила зовсім іншу картину.
…Гігантські птахи, заввишки два метри, з величезними сильними ногами і малесенькою голівкою, яка нагадує курячу (до речі, в перекладі з грецької страус означає «горобець – верблюд»), ганялися по просторих вольєрах з такою швидкістю, яку може розвинути лише добрий велосипедист на швидкісній дистанції (будь – який страус легко може «взяти» 60 кілометрів за годину»). Він дуже швидко звикає до людей і з цікавістю спостерігає за ними своїми величезними очицями.
Цікаво, що очі у птаха такого ж розміру, як і в людини, а довжині вій позаздрила б будь-яка красуня. Страуси мають третю повіку, яка захищає око від пилу, та відмінний зір. У них дуже міцні і сильні нижні кінцівки. Ударом ноги страус може вбити людину. До речі, на відміну від мультяшних героїв-страусів, які б’ються ногами, справжній, невіртуальний, птах завдає удару зверху вниз. Дорослі страуси небезпечні навіть для великих хижаків – одного їх удару сильної ноги, озброєної твердим кігтем, достатньо, щоб серйозно пораеити або вбити лева. Відомі випадки, коли самці, захищаючи свою територію, нападали на людей
Страуси не ховають голову у пісок!
Тож і виходить, що реальному житті страуси – далеко не боягузи: розповіді про те, що страуси у разі небезпеки ховають голову в пісок, – цілковита вигадка. Легенда, що наляканий страус ховає голову, ймовірно, походить від того, що мама – страусиха, яка сидить на гнізді, розпластує по землі шию і голову, прагнучи стати непомітною у разі небезпеки. Так само страуси поводять себе у тому разі, коли бачать хижаків. Варто лише наблизитися до такого птаха, як він миттєво підводиться і втікає.
Та найбільшим для мене відкриттям стало те, що ці тропічні птахи аж нітрохи не бояться снігу і 50 – градусний мороз переносять без особливого стресу! А пояснюється це тим, що на зиму птахи відкладають певну частку жиру. Просто як ведмеді, тільки ті ним харчуються, а страуси — гріються! Африканські страуси добре прижилися в Україні, пристосувалися до наших погодних умов і тепер зовсім не бояться української зими. От тобі і теплолюбові птахи!
До того ж, цей незграбний птах… дуже любить танцювати! Уявіть собі танок страусів під дощем, бо страуси обожнюють танцювати і вальс, і чечітку, і навіть па – де – па! Коли вони мають гарний настрій, то починають швидко кружляти навкруг своєї осі і високо піднімають крила, демонструючи красиве пір’я. Іноді через таку «дискотеку» у птаха паморочиться в голові, і він падає.
А ще ці птахи, виявляється, колись вміли літати! Австралійські учені дійшли висновку, що страуси і інші великі нелітаючі птахи втратили здатність підніматися в небо після загибелі динозаврів. Та й добре, подумалося мені, що ці птахи не літають, бо уявляєте собі таку пташечку вагою 160 кілограмів, яка пролітає над вами? Це ж справжня катастрофа! Екскурсовод, підтверджуючи мої здогадки, красномовно жестикулюючи, роз’яснює, що страус – єдиний птах, який має сечовий міхур.
Страуси абсолютно невибагливі до їжі. Звичайною їжею страусів є рослини, але при нагоді вони поїдають і дрібних тварин – комах, жучків, гризунів. У неволі страусам потрібно близько 3,5 кг їжі на день. Оскільки у страусів немає зубів, то для подрібнення їжі в шлунку вони ковтають дрібні камінці, а заодно і все, що їм потрапляє на «очі»: цвяхи, шматки дерева, заліза, пластмаси і т. п. Цікаво, що страуси можуть тривалий час обходитися без води.
Самка страуса дуже плодовита, за один сезон – з березня до вересня – може знести до 72 яєць! Яйця забирають від матері на третій день, ще 39 днів вони лежать під підігрівом, а потім з них на світ з’являються маленькі пташенята.
Природно, що страусині яйця набагато більші за курячі. Причому, вони цілком їстівні. Таке диво ледве вміщається на двох долонях і важить від півтора до двох кілограмів, а під шкарлупою вміщає стільки жовтка і білка, як 30 курячих яєць! Та ж такої яєчні вистачить на купу друзів. Тільки смажити її доведеться довгенько. А якщо хтось забажає вареного яйця страуса, доведеться зачекати годину-півтори — рівно стільки воно варитиметься. А от на смак страусині білок із жовтком нічим не відрізняються від курячих.
СМАКОТА!
А тепер про найсмачніше. Чи багато з вас смакували страусятинку? Нам пощастило, бо після екскурсії на нас чекав смачний обід у шинку «Долина страусів», який розташований на території ферми. Особисто я чомусь думала, що страусине м’ясо має нагадувати куряче. Але нічого подібного! І на вигляд, і за смаком страусятина, швидше, схожа на телятину чи яловичину. Любителям екзотики тут подають такі вишукані страви, як стейк «Долина страусів», печінка страуса, біфштекс «Африканська спека» (м’ясо на грилі), тушкована страусятина з грибами в сметані. Коштує таке задоволення зовсім недешево — від 50 до 100 гривень. Звичайно, можна обійтися і страусиним бульйоном та пиріжком з м’ясом, до того ж, коштує це не так і дорого,- всього 10 гривень.
СУВЕНІРИ ІЗ СТРАУСІВ – ЗАДОВОЛЕННЯ НЕ З ДЕШЕВИХ!
Проте страуси — не лише екзотичне м’ясо і яйця. Це іще і шкіра, і пір’я, і кігті. На фермі можна придбати оригінальні речі зі страусинової шкіри ( гаманці, портмоне, сумочки, туфлі, чобітки, ремінці). Страусина шкіра – дуже дорога. За ціною вона дорівнює крокодилячій.
Страусине пір’я, на відміну від м’яса та шкіри, має суто естетичне навантаження. Великі пір’їни із страусиних крил, пофарбовані у чудові яскраві кольори, використовуються здебільшого для прикрас, театральних костюмів. Тут є напрочуд красиві сувеніри, які виготовляються зі шкарлупи страусиних яєць. Наприклад, у шинку «Долина страусів» на стінах висить кілька світильничків зі шкарлупи. А ще яйця можна розмальовувати — виходять гігантські писанки. Неймовірно красива річ!
Ніна Костенко, фото автора
Popularity: 3% [?]