Данута КОСТУРА
Це питання хвилювало учасників круглого столу, який відбувся 14 лютого у приміщенні Ворзельської селищної ради. Говорили також про долю пологового будинку, який розташований у Ворзелі, про Ірпінський медичний центр, про медичну реформу.
У круглому столі взяли участь головний лікар комунального підприємства «Ірпінський центр первинної медико-санітарної допомоги» Ірпінської міської ради Андрій Левківський, директор комунального некомерційного підприємства «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Антон Довгопол, завідувачка Ворзельською амбулаторією Олена Івановська, Голова правління ГО «Платформа здоров’я» Тимофій Бадіков, голова Ворзельської селищної ради Лариса Федорук, члени виконкому, депутати, громадськість.
Ворзельська амбулаторія
Передував круглому столу візит Андрія Левківського до селищної ради, де він запропонував перенести амбулаторію у сучасне, пристосоване для прийому пацієнтів приміщення. І навіть знайшов таке по вул. Лісовій. Там, наразі, йде будівництво, але через кілька місяців можна було би туди перемістити амбулаторію. Теперішнє потребує капітального ремонту ( за приблизними підрахунками – 10 млн грн), занадто велика площа ( 1600 кв м при оптимальній потребі 200 кв м), енергоємне. За рік комунальні витрати становили більше 250 тис грн.
Оскільки у 2011 році будівля стала власністю Ірпеня, то по селищу поповзли чутки, що на місці теперішньої амбулаторії буде збудована багатоповерхівка. Як і на місці пологового будинку, який планують забрати з Ворзеля. Будівля теж є власністю Ірпеня.
На круглому столі було розставлено всі крапки над «і». Лариса Федорук сказала, що до такого стану будівлі призвело багаторічне недофінансування її балансоутримувачем. Тому Ворзельська селищна рада буде звертатись до Ірпеня щодо передачі амбулаторії до комунальної власності територіальної громади Ворзеля. Селищна рада, громадськість вважає за необхідне зберегти амбулаторію в теперішній будівлі, провівши там капітальний ремонт.
Присутній на круглому столі Голова правління ГО «Платформа здоров’я» Тимофій Бадіков запевнив присутніх, що звертатиметься до депутатів Верховної Ради, обласної ради, щоб вони долучилися до питання повернення приміщення амбулаторії до комунальної власності Ворзеля.
Головний лікар Андрій Левківський теж не заперечив проти повернення, пояснивши, що для нього перш за все важливо, щоб ворзельська амбулаторія відповідала сучасним вимогам.
Щодо денного стаціонару ( зараз 8 ліжко-місць), то держава не платить за його утримання. Видатки лягають на місцевий бюджет. Денний стаціонар планується зберегти.
Піднімалось питання вузьких спеціалістів. Директор Ірпінської центральної лікарні Антон Довгопол розповів, що будуть діяти консультативно-виїзні бригади, які надаватимуть консультації на місцях. Зараз у Ворзелі на повну ставку приймає невропатолог, гінеколог, на чверть ставки – хірург. При потребі кількість спеціалістів можна розширити. Направлення до вузького спеціаліста дає сімейний лікар. Якщо пацієнт не має такого направлення, то консультація для нього буде платною.
Пологовий будинок
Він підпорядковується Ірпінській центральній міській лікарні. Минулого року в ірпінському регіоні, за словами директора лікарні Антона Довгопола, народилося 1500 дітей, з них лише 600 у Ворзелі. Інші породіллі шукали для себе кращих умов.
Цього року в Ірпені розпочалося будівництво багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого рівня. Туди, після закінчення будівництва, переведуть ворзельський пологовий будинок. Залишати його у Ворзелі недоцільно, оскільки при лікарні цілодобово повинна працювати лабораторія, функціональна діагностика, анестезіологічній пост, тощо. Вони одночасно обслуговуватимуть кілька відділень, серед яких буде акушерсько-гінекологічне, дитяче.
Невідкладна медична допомога
Якщо пацієнт не має можливості потрапити на прийом до сімейного лікаря, якщо йому відмовили у виїзді екстреної медичної допомоги, то він зможе звернутися у пункт невідкладної медичної допомоги. Такі пункти запрацюють в Ірпінській міській лікарні у Бучі та у приміщенні Центральної міської поліклініки в Ірпені.
Стоматологія
У приміщенні амбулаторії знаходиться стоматологічний кабінет. Його орендує комунальне некомерційне підприємство «Ірпінська стоматологія» Ірпінської міської ради. Послуги тут платні. Передбачається, що держава оплачуватиме стоматпослуги дітям до 18 років та пацієнтам, які потребують невідкладної стоматологічної допомоги.
Як проходить медична реформа
Другий рік триває реформа первинної ланки. Більшість громадян підписали декларації з сімейним лікарем і Національна служба здоров’я сплачує медичному закладу відповідні кошти згідно кількості декларацій. Це дозволило значно збільшити зарплату медперсоналу та покращити умови закладу.
Так, за словами пана Левківського, середня зарплата по ворзельській амбулаторії у минулому році становила більше, ніж 13 300 грн. Це вдвічі більше, ніж у 2018 році. Всього ж працівники ворзельської амбулаторії отримали за рік за свою роботу від держави близько 2 млн 400 тис грн.
Зараз в амбулаторії працює 4 сімейних лікаря, 6 медичних сестер, 2 санітарки. Укладено 6 500 декларацій, проведено 20 402 амбулаторні консультації, здійснено 4 165 викликів на дім.
На поточні витрати ( медикаменти, канцелярія, інтернет, паливо, тощо) було перераховано державою близько 237 тис грн. За комунальні витрати заплатила Ірпінська міська рада – 258 327 грн.
З квітня 2020 року почне впроваджуватися другий етап медреформи. Стане доступним пакет медичних послуг, за які теж сплачуватиме Національна служба здоров’я.
Тепер державний гарантований пакет медичних послуг, за який платитиме держава, пошириться на екстрену допомогу, стаціонарну, на послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар, на обслуговування пацієнтів з невиліковними хворобами, на медичну допомогу у зв’язку з пологами, тощо. Досі вона діяла щодо первинної допомоги та реімбурсації ліків (повної або часткової оплати державою деяких ліків).
Таким чином модель «гроші ходять за пацієнтом» запроваджується і для спеціалізованої медичної допомоги. Тепер держава фінансуватиме медпослуги, а не утримування ліжко-місць.
На медреформу у Державному бюджеті закладено 72 млрд грн, з них на первинну ланку 19,1 млрд грн, на вторинну ( і третинну) – 44, 4 млрд грн.
Щоб Національна служба здоров’я уклала договір з лікарнями, потрібно, щоб вони були автономізованими, оснащені необхідним обладнанням, лікарськими засобами, комп’ютеризовані. Лікарі повинні бути відповідної кваліфікації.
Директор Ірпінської центральної лікарні Антон Довгопол сказав, що у квітні підпише угоду з Національною службою здоров’я України за 23 пакетами медпослуг.
На круглому столі було підкреслено, що стан медицини напряму залежить від взаємодії влади та активних громадян.
Данута КОСТУРА
Popularity: 3% [?]